Yıllık İzin Süresinde Hk.

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba, istifa eden çalışanımın 42 günlük ihbar öneli var. bu süre içinde yıllık iznini kullanmak istiyor. günlük 2 saat olan iş arama iznini yıllık izin kullandığı günlerde de hak ediyor mu? ben fiili olarak çalıştığı günlerde 2 saat izni hak ettiğini düşünüyorum.

Yasaya göre,
ihbar süresi ile yıllık izin iç içe olamaz, yani ihbar süresinde izin, izin süresinde ihbar süreleri... durur.
İşveren kabul ediyorsa elbette olabilir, neden olmasın. Çalışandan izin talebini yazılı olarak alın,
yeni iş arama izni, çalışılan her gün için kazanılan haktır,

merhaba, istifa eden çalışanımın 42 günlük ihbar öneli var. bu süre içinde yıllık iznini kullanmak istiyor. günlük 2 saat olan iş arama iznini yıllık izin kullandığı günlerde de hak ediyor mu? ben fiili olarak çalıştığı günlerde 2 saat izni hak ettiğini düşünüyorum.

Zaten mantıksız. Yıllık izin içinde saatlik izin olmaz.

Yasaya göre,
ihbar süresi ile yıllık izin iç içe olamaz, yani ihbar süresinde izin, izin süresinde ihbar süreleri... durur.
İşveren kabul ediyorsa elbette olabilir, neden olmasın. Çalışandan izin talebini yazılı olarak alın,
yeni iş arama izni, çalışılan her gün için kazanılan haktır,

çalışan kendi talep etti zaten. yazılı talebini de alacağım. çok teşekkür ederim sn. keremcem...

Yeni iş arama izin süreleri,y.izin süresi ile iç içe olamayacağından,
27 ci madde de belirtilen"...işci isterse iş arama izin saatlerini birleştirerek toplu kullanabilir."hükmünden hareketle,işciye y.izin süreleri dışında kalan sürelerde, bu yeni iş arama iznini, işcinin yazılı talebiyle, toplu olarak kullandırılması/işcinin kullanması gerekir.