Yüklenilen Kdv Kaydı

Merhaba
Benden önceki kayıtlarda KDV Beyannamesinde ki İade Edilebilecek KDV tutarını 193 hesabına atmışlar.
İnternetten baktığım kadarıyla 192 hesabını kullanıyorlar. Kesin bir sonuca ulaşamadım yardımcı olabilir misiniz?

136 Hesap Kesin kaydındır. İhraç kayıtlı satış ise Satış esnasında kdv sini 192 borç - 391 alacak şeklinde

Sayın selim bey,

193 Hesap Peşin ödenen vergilerin atıldığı hesaptır. İade alacağı ile ilgisi yoktur. Banka fonları,Geçici vergi ödeme v.b. işlemler burada tutulur.
192 Hesap Diğer kdv hesabıdır. İhraç kayıtlı satış ve Özel Fatura gibi istisna kapsamında olan ama istisna gerçekleşmeme ihtimali olan kdv ler için kullanılır. İstisna gerçekleşene kadar 192 de tutulur gerçekleştikten sonra 136 hs. alınır.

devam

temizlik şirketinde işe girdim. patron yevmiye kaydı tutmamızı söyledi. apartmanlara temizlik yapıyoruz parasını getiriyorlar yevmiye kaydında hangi hesaplar olur :( kasaya para girişi onun karşısında yurt içi satışlar mı yoksa alıcılar mı bilemedim

bu soruyuda nereye ve kime yazacağımı bilemedim teşekkürler şimdiden

Son düzenleme:
temizlik şirketinde işe girdim. patron yevmiye kaydı tutmamızı söyledi. apartmanlara temizlik yapıyoruz parasını getiriyorlar yevmiye kaydında hangi hesaplar olur :( kasaya para girişi onun karşısında yurt içi satışlar mı yoksa alıcılar mı bilemedim

bu soruyuda nereye ve kime yazacağımı bilemedim teşekkürler şimdiden
Patron, yevmiye kaydı tutun derken, yevmiye defterini kastettiğini sanmıyorum. Tahsil edilen paranın kimden,ne zaman ve ne için alındığının kaydını tutmanızı istiyordur.
Bu soruya cevap verebilmek için öncelikle hizmet verdiğiniz yerlere fatura kesilip kesilmediğinin bilinmesi gerekir.
Eğer fatura kesiliyorsa; aldığınız parayı o firmanın cari hesabına alacak kaydetmeniz gerekir, fatura kesildiğinde de cari hesabı kapanmış olur. Zaten fatura kesilmiyorsa resmi bir kayıt tutmanıza gerek yok...

Yevmiye kaydı dediği günlük çalışanları ücretleridir. Yani kaç kişi kaç gün hangi işte çalıştı. yevmiye biliyorsunuz Arapça günlük demek.

hizmet karşılığı fatura kesiyoruz . yevmiye defteri aldırdı kırtesiyeden t hesap şeklinde buna tut dedi. t şeklinde o deftere tutamam normal yevmiye kaydı tutacağım
100 kasa .......
120 alıcılar...... tl gibi bişeyler yapmaya çalışcam :(

hizmet karşılığı fatura kesiyoruz . yevmiye defteri aldırdı kırtesiyeden t hesap şeklinde buna tut dedi. t şeklinde o deftere tutamam normal yevmiye kaydı tutacağım
100 kasa .......
120 alıcılar...... tl gibi bişeyler yapmaya çalışcam