Yurtdışından Gelen Faturayı Türkiye'de Alış Faturası Olarak Gösterebilirmiyim ?

Merhabalar,

Ben yeni yeni ticarete atılmak istiyorum. İnternet üzerinden satış yapma düşüncelerim var. Gittigidiyor üzerinden satış yaptığımda, gittigidiyora ödediğimiz komisyonun vergi yerine geçtiğini sanıyordum. Malesef öyle değilmiş. Onun için kayıt altına girmem gerek. Amazon.com dan Türkiyede olmayan ürünler getirip satmak istiyorum. Bir kaçtane getirdiğim bir ürün var içlerinden birinin faturası aşağıdaki gibi. Ben kayıt altına girdikten sonra aşağıdaki bu faturayı alış faturası olarak gösterip fatura kesmeye başlayabilirmiyim. Bu ürün bana normal kurye ile geldi. Birde görüleceği üzere bu alış için 14$ kurye parası ödemişim. Bunuda kdv den düşebiliyormuyuz. Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim. Bu konularda çok bilgisizim. Durumuma göre cevaplarsanız minnattar olurum.

IaHR.png

Son düzenleme:
Sorularınızdan vergi mevzuatından bir hayli uzak olduğunuzu görüyorum. Size tavsiyem bu tür forumlarda cevap aramak yerine bir meslek mensubundan hizmet almanız veya meslek mensubuna danışmanız. Zira kazandığınız paralar ileri vergi cezalarını ve gecikme faizlerini ödemeye yetmeyebilir.

+
Bir mali müşavir ile görüşerek vergi kaydı açılışı yapmalısınız, sonrasında getirdiğiniz ürünleri faturalı olarak satabilirsiniz, bu durumda yukarda gösterdiğiniz faturaları da alış faturası olarak kullanabilirsiniz, ancak malları yurtdışından aldığınız için büyük ihtimal kdv yoktur, bu durumda da satışınızda hesaplanan kdv'nin tamamını da ödemek zorunda kalacaksınız.