Evlilik Nedeniyle İşçinin İşten Ayrılması Ve İşsizlik Maaşı Alması İçin Ne Yapılabilir ?

Evet arkadaşlar benim bi sorunum var ve cevaplarınızı bekliyorum...

4 Temmuz 2013 de nikahımızla beraber nişanlım işten ayrılacak ve kıdem tazminatı alacak... Fakat yasa işçinin evlilik nedeniyle işten çıkmasından dolayı işsizlik parası ödemiyor bu yasada açıkça yazılmış.. İşsizlik maaşını almak için çıktığı günün hemen ertesi günü(yani sigortada eksik hiç bir gün olmadan) tekrar başka bir firmaya 1 yada 2 günlük giriş yapılsa bu firmadan işveren tarafından çıkarılsa herhangi bir işsizlik parası alabiliyormu...

Cevaplarınızı bekliyorum... Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim....

devlet malı deniz.- diyorsunuz yani.
işveren cıkarsın, hem ihbar tazminatı da alır nişanlınız.

Tazminatı alıp ayrıldıktan sonra 1-2 gün bir başka işyerinde çalışılsa, işsizlik maaşı alınabilir mi diye soruluyor Nizam bey,

sanırım aradaki 1günlük boşlk nedeniyle işsizlik sigortasından yararlanılamayacaktır.

Ben işssizlik sigortası açısından değil. Deneme süresi kapsamında yorumladım.

Tazminatı alıp ayrıldıktan sonra 1-2 gün bir başka işyerinde çalışılsa, işsizlik maaşı alınabilir mi diye soruluyor Nizam bey,

sanırım aradaki 1günlük boşlk nedeniyle işsizlik sigortasından yararlanılamayacaktır.
Katılıyorum,
tereddüt olmaması için netleştirelim.
Bu bağlamda "1-2 gün"noktasının son 120 gün konusuylabir ilgisi olabilirmi?

evet arkadaşlar benim bi sorunum var ve cevaplarınızı bekliyorum...

4 temmuz 2013 de nikahımızla beraber nişanlım işten ayrılacak ve kıdem tazminatı alacak... Fakat yasa işçinin evlilik nedeniyle işten çıkmasından dolayı işsizlik parası ödemiyor bu yasada açıkça yazılmış.. Işsizlik maaşını almak için çıktığı günün hemen ertesi günü(yani sigortada eksik hiç bir gün olmadan) tekrar başka bir firmaya 1 yada 2 günlük giriş yapılsa bu firmadan işveren tarafından çıkarılsa herhangi bir işsizlik parası alabiliyormu...

Cevaplarınızı bekliyorum... şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim....

nişanlınızın işverenİ ile anlaşmayı deneyin. Nasıl olsa evlilik nedeni ile çıkınca kıdem tazminatını mecbur verecek. Onun tarafından çıkarılmasını rica edin. Nasıl olsa maaş hesabına yatıracak parayı nişanlınızın. O parayı çekip ihbar tazminatı tutarındaki parayı kendisine iade ediceğinizi söyleyin. Iyi bir adamsa nişanlınızda iyi bir çalışansa, destek olmak için böyle bişey yapabilir. Netice de kendisinin cebinden bir para çıkmayacak.

Mesela ben doğum yapan bir bayan ücretsiz izini biten bir bayan çalışamayacağı için çıkışını yaptım. Kendisi çıkmak istedi. Banka hesabına aktardık paraları kıdem ve ihbar tazminatı diye. Sonra gittik bankaya beraber. çekti vezneden parayı iade etti bana. Sonra da gitti bağlattı işsizlik parasını. Bizim de ona ve bebeğine ufak bir katkımız oldu. :)

arkadaşlar zaten konuda belirttim çıkış yapıldığı gün tekrar işe giriş yapılacak farklı bir firmadan yani arada 1 gün dahi boşluk olmayacak... zaten işsizlik parası alabilmek için 4447 sayılı kanuna göre son 120 gün eksiksiz sigortanızın ödenmesi lazım 1 gün dahi eksik olursa verilmiyor diye biliyorum...

nişanlınızın işverenİ ile anlaşmayı deneyin. Nasıl olsa evlilik nedeni ile çıkınca kıdem tazminatını mecbur verecek. Onun tarafından çıkarılmasını rica edin. Nasıl olsa maaş hesabına yatıracak parayı nişanlınızın. O parayı çekip ihbar tazminatı tutarındaki parayı kendisine iade ediceğinizi söyleyin. Iyi bir adamsa nişanlınızda iyi bir çalışansa, destek olmak için böyle bişey yapabilir. Netice de kendisinin cebinden bir para çıkmayacak.

Mesela ben doğum yapan bir bayan ücretsiz izini biten bir bayan çalışamayacağı için çıkışını yaptım. Kendisi çıkmak istedi. Banka hesabına aktardık paraları kıdem ve ihbar tazminatı diye. Sonra gittik bankaya beraber. çekti vezneden parayı iade etti bana. Sonra da gitti bağlattı işsizlik parasını. Bizim de ona ve bebeğine ufak bir katkımız oldu. :)

Murat bey düşünceleriniz için teşekkürler.. Şuan zaten işveren ile anlaşmak üzereyiz işverenden sadece kıdem tazminatını alıp işverene ihbar tazminatını geri iade edeceğiz. Fakat ben bu soruyu işveren kabul etmez ise diye soruyorum.. Cevaplarınız ve uyarılarınız benim için önemli sizler bu işin uzmanlarısınız yardımlarınızı bekliyoruz...

Merhaba ,

Sayın mrt1980 ;

Siz katkıda bulunduğunuzu söylüyorsunuz, aslında konuyu uzatmak ya da büyütmekte istemiyorum ama yaptığınız son derece yanlış bir uygulama.

Yanlış olan nedir Sn. Abdullah Bey,
Bir insana yardımcı olmak mı.
Şu anda devletin kasasında kaç yüz milyon lira para var biliyormusunuz. İşsizlik parası adı altında toplanıp yararlanılmayan. İşsizlik parası kesilenlenlerin belki yüzde 80 i, başka sebeblerden işten ayrıldığı veya baskı sonucunda işten ayrılmaya zorlanarak bu paradan yararlanamıyor.
bırakalım da yararlansınlar imkanı olanlar. sonuçta onlar köle değil bizim çalışanlarımız. nasıl onların ekmeğini biz veriyorsak. Onlarda bizim yanımızda çalışarak bizim ekmeğimizi veriyorlar. Birde bu yönden düşünmek lazım.
Bundan 3-4 sene önce 350 kişilik bir fabrikanın personel şefiydim. O hafta işler iyi olursa patron beni çağırır ve 35.000 lira para verirdi bana cuma günleri. Al bu parayı 100 er lira dağıt işler iyiydi. onlar olmasa ben kazanamazdım. bu onlarında hakkı diye. ve maaş hariciydi bu para. ve nerden baksanız senede 25-30 sefer yapardı bunu. buda yanlış bir uygulamamı sizce.

Bundan 3-4 sene önce 350 kişilik bir fabrikanın personel şefiydim. O hafta işler iyi olursa patron beni çağırır ve 35.000 lira para verirdi bana cuma günleri. Al bu parayı 100 er lira dağıt işler iyiydi. onlar olmasa ben kazanamazdım. bu onlarında hakkı diye. ve maaş hariciydi bu para. ve nerden baksanız senede 25-30 sefer yapardı bunu. buda yanlış bir uygulamamı sizce.
Bu güzel bir uygulama, yanlışı yok belki eksiği vardı ( bordroda gösterilmesi primlerin ödenmesi vs.) ,
Şu anda devletin kasasında kaç yüz milyon lira para var biliyormusunuz.
Abdullah beyin de dediği gibi yanlış olan bu.
Bir insana yardımcı olmak istiyorsanız, devletin kasanından değil de, kendi kasanızdan yardımcı olmanız doğru olan değilmidir?
Madem yardımcı olacak işyeri, hak edilebilecek işsizlik ödeneği süresince, hak edilebilecek kadar işsizlik ödeneğini, aynı şekilde, şirket hesabından ödesin işten evlilik nedeniyle ayrılan bayan çalışanına !

Sn. Keremcem
Benim dediğim devletin kasasındaki para işsizlik ödemeleri ile kesilen paraların toplamı. Bu paralar zaten bir çalışandan kesilmiş. Sonuçta ondan kesilmiş olan bir para. Yararlanmasında ne gibi sorun olabilirki. Biraz da işçinin yanında olun hep patrona doğru yontmayın. :)

Yanlış olan nedir Sn. Abdullah Bey,
Şu anda devletin kasasında kaç yüz milyon lira para var biliyormusunuz. İşsizlik parası adı altında toplanıp yararlanılmayan. İşsizlik parası kesilenlenlerin belki yüzde 80 i, başka sebeblerden işten ayrıldığı veya baskı sonucunda işten ayrılmaya zorlanarak bu paradan yararlanamıyor.
bırakalım da yararlansınlar imkanı olanlar. sonuçta onlar köle değil bizim çalışanlarımız. nasıl onların ekmeğini biz veriyorsak. Onlarda bizim yanımızda çalışarak bizim ekmeğimizi veriyorlar. Birde bu yönden düşünmek lazım.

Sayın mrt1980,
Devletin kasası yerine termonoloji ifadeleri ile devam edelim. Hazine'de ne kadar olup olmaması bizi uzaktan yakındar ilgilendirmez,işsizlik sigortasını belirlenmiş şartlar ve kanunun öngördüğü çerçeveler içerisinde yararlanılması gerekir bunun haricinde kanunsuz bir işlem yapmak olanaksız ve imkansızdır yaparsınız cezalarına katlanırsınız. Tabii işçiler bir köle değil başkasının yararına beden,zihin yada el becerisini kullanarak ücret mukabilinde çalışan kişilerdir dolayısı ile ücret mukabili çalışan kişiler kanunların öngördüğü çerçeve içerisinde tüm haklarından yararlanabilirler bunun haricinde yapılan tüm işlemler kanunsuzluk ifadesi ile belirginleşir ve yaptırımlarıda bir hayli ağırdır.

Diğer konunuza yani personele dağıtılan ücret kısmına gelince TTK ve VUK kanunlarına hakimmisiniz bilmiyorum fakat bu uygulamalar zamanında zımnen yapılan aykırı bir uygulamadır sonuçta dağıttığı kendi parası değil şirketin parasıdır,şirketin sahibi olmak demek şirket hesaplarından yada şirket ticari kazançlarından kazanılan karların kendi insiyatifi ile kayıtsız bir şekilde harcayabileceği anlamına gelemez burada TTK,VUK ve GVK önünüze çıkar. Bu şekilde bir işlem yapacaksanız madem kayıt altına alınarak göstermeniz gerekir.

İyi Günler.

Madem yardımcı olacak işyeri, hak edilebilecek işsizlik ödeneği süresince, hak edilebilecek kadar işsizlik ödeneğini, aynı şekilde, şirket hesabından ödesin işten evlilik nedeniyle ayrılan bayan çalışanına !

Sn keremcem,

Ayrılan bir personele yada ayrılacak bir personele şirket hesabından işsizlik ödeneğin nasıl ödeyecek açıklarmısınız böyle birşey yok TTK,VUK ve GVK uyarınca zaten işsizlik ödeneğini zaten işveren ödeyemez.

İyi Günler.

Sn. Keremcem
Benim dediğim devletin kasasındaki para işsizlik ödemeleri ile kesilen paraların toplamı. Bu paralar zaten bir çalışandan kesilmiş. Sonuçta ondan kesilmiş olan bir para. Yararlanmasında ne gibi sorun olabilirki. Biraz da işçinin yanında olun hep patrona doğru yontmayın. :)
27 yıllık ssk lı işçi olarak hep öyle yontmaya çalıştım zaten sn.mrt1980, :) yontarken iki tarafa yontmaya dikkat ettim sadece .
Patronun değil, devletin kurduğu fonlarda biriken paradan bahsediyoruz öyle değil mi? Hani şu o kadar tepkiler gösterdiğimiz, fonlardaki paralar nerelere gidiyor diye hesap sorup durduğumuz paralar...
Bazen birine gemicik, bazen birine iyilik... aradaki fark nedir diyorum sadece, ikisi de aynı temele dayanıyor, hakkı olmayanı almak / yada vermek.

Sn keremcem,

Ayrılan bir personele yada ayrılacak bir personele şirket hesabından işsizlik ödeneğin nasıl ödeyecek açıklarmısınız böyle birşey yok TTK,VUK ve GVK uyarınca zaten işsizlik ödeneğini zaten işveren ödeyemez.

İyi Günler.
Lütfen bir kaç kez daha okurmusunuz yazdığımı sn.demiral,
'' hak edilebilecek kadar işsizlik ödeneğini '' işveren ödesin dedim, işyeri işsizlik sigortası ödemesi yapsın demedim.

Sn keremcem,

Ben sizin ne demek istediğinizi gayet iyi anladım bir kez okumak ile tekrar tekrar okumanın alemi yok böyle bir şey mümkün değil siz zımnen ödensin diyorsunuz bu ahlaki olarak kabul gören bir yöntem değil. Vergi yönünden bakıyorum ben bu konu üzerindeki tüm yazılanları defter incelemelerinde vergi yönünden bakıyorum tespit etseydim bir şekilde bulurdum :) maliye müfettişi :) olsaydım tüm eksik ve kayıt dışı işlemler için vergi usul yönünden cezaları ardı ardına düzenlerdim.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Anladıysanız daha neyi soruyorsunuz ki?

Zimmen ödesin demiyorum,
ödemek isteyen kendi cebinden ödesin ( her türlü ödemeyi vergisini primini de ödemek kaydıyla yapmasında bir engel yok) , devletin kasasına bakmasın diyorum.

İyi günler.