2011 Yılında x A.Ş. veya MİGROS A.Ş.’tan Ciklet Bile Satın Aldıysanız E-fatura Kullanacaksınız.

asuri33

Katkı Sunan Üye
Tebliğe göre Elektronik Fatura (E-FATURA) KULLANMAK ZORUNDA OLANLAR; 1-5015 Sayılı Petrol Piyasası kapsamında Madeni Yağ Lisansına sahip olanlar ile bunlardan MAL alan mükelleflerden 31.12.2011 tarihi itibari ile ( 2011 yılı Brüt Satışları) 25 Milyon TL Brüt Satış hasılatına sahip anlar,
2-4760 Syaılı ÖTV Kanununa göre III Sayılı Listedeki Malları imal, inşa veya İTHAL EDENLER ile bunlardan 2011 Yılında mal alan mükellefler 31.12.2011 tarihi itibari ile (2011 Brüt Satışları) 10 Milyon TL Brüt satış hasılatına sahip olan mükellefler,
3- 421 Nolu Tebliğ veya 397 Nolu Tebliğ Kapsamında E-FATURA DÜZENLEYEN Mükellefler,

Örneğin 2011 Yılında şirketiniz x.AŞ veya MİGROS A.Ş.’tan herhangi bir mal (Örneğin Ciklet bile satın alsanız) satın aldıysanız ve 2011 BRÜT SATIŞLARINIZ 10 MİLYON TL’yi aşıyorsa tebliğ kapsamında ELEKTRONİK FATURA KULLANMA ZORUNLULUĞUNUZ VARDIR.

Arkadaşlar e-fatura hakkında böyle bir bilgi ile karşılaştım.Bu konuyu istişare etmek istiyorum.ve yorumlarınız bekliyorum...

Moderatör tarafında düzenlendi:
III sayılı ötv listesinde metro bulunmamaktadır. diğer taraftan migros kipa ve tanşas gibi şirketlerden herhangi bir alımınız mevcut ise e fatura e defter uygulamasına geçmeniz gerekmektedir.

III sayılı ötv listesinde metro bulunmamaktadır. diğer taraftan migros kipa ve tanşas gibi şirketlerden herhangi bir alımınız mevcut ise e fatura e defter uygulamasına geçmeniz gerekmektedir.

Evet her hangi bir yazar kasa fişi bile olsa e fatura olacak.

Cirosu 10 Milyon' un üzerindeki firmaların benzin almaması da mümkün değildir zaten, böyle bir şey varsa, 10 Milyon üzerindeki ciroya sahip tüm firmaların e-defter uygulamasına geçmesi gerekiyor.

Bu tebliğin değişeceği ve makul bir duruma getirileceği söyleniyor. Bu şekilde kalırsa bir çok şirket zor durumda kalabilir.
En azından; "bu şirketlerden 2011 yılındaki alımları ....... TL.nin üzerinde olanlar" veya "bu şirketlerden 2011 yılındaki alımları 2011 yılı cirosunun %.. inden fazla olanlar" şeklinde değişirse bu şirketlerle büyük hacimde alış verişi olanlar kapsama girmiş olur.

sonuç olarak x marketden alışlar dahil değilmidir?

Arkadaşlar, örneğin ben carrefourdan bir ciklet satın aldım (perakende satış fişi ) ve ciromda 2011 yılında 10.000.000 TL nin üzerinde. şimdi idare bunu nasıl tespit edecek.

Tespitine imkan yok sadece b formuna konu olan alışlar açısından örneğin muhasebesini tuttuğunuz bir toptancı firmanızın migrostan 5000 TL üzerinden alış yapması konu olabilir.Kanımca e-fatura ve e-defter tam bir fiyasko

Arkadaşlar, örneğin ben carrefourdan bir ciklet satın aldım (perakende satış fişi ) ve ciromda 2011 yılında 10.000.000 TL nin üzerinde. şimdi idare bunu nasıl tespit edecek.

Vergi incelemesinde tespit edilebilir. Üstelik işin ilginç tarafı bu örnekte satıcı firma da alıcı firmanın e-fatura kapsamında olup olmadığını tek tek kontrol etmek zorunda.

VUK GT md.3.1.5;

"3.1.5. Elektronik Fatura Uygulamasından yararlanan mükellefler fatura düzenlemeden önce muhatabın Ana Sayfa - e-Fatura Portal internet adresinde yer alan kayıtlı kullanıcı listesine kayıtlı olup olmadığını kontrol edecekler, kayıtlı kullanıcı ise elektronik fatura, kayıtlı kullanıcı değilse kâğıt fatura düzenleyeceklerdir."

Bunun ile ilgili bir düzenleme yapılması bekleniyordu, gelişmelerden haberdar olan var mıdır?

yani bu durumda III.listede yer alan firmalarla alış veriş içinde olan bir şirket 2011 yılı cirosu 10.000.000 TL'nin altındaysa alış veriş yaptığı firma e-fatura sistemine kayıtlı olsa dahi e-faturaya geçmek zorunda değil öylemi ??

forumdaki e-faturayla ilgili okuduklarımdan bu sonucu çıkarttım. umarım doğru anlamışımdır.

yani bu durumda III.listede yer alan firmalarla alış veriş içinde olan bir şirket 2011 yılı cirosu 10.000.000 TL'nin altındaysa alış veriş yaptığı firma e-fatura sistemine kayıtlı olsa dahi e-faturaya geçmek zorunda değil öylemi ??

forumdaki e-faturayla ilgili okuduklarımdan bu sonucu çıkarttım. umarım doğru anlamışımdır.

Sorunuzu 4760 sayılı OTV kanunu ekli listede bulunan şirketler olarak düzeltelim ilgili kanunun ekli listesindeki şirketlerden mal alimi yapiyorsaniz ve 2011 yılı cironuz belirtilen haddin altında ise e-fatura almaniza ve duzenlemenize gerek bulunmamaktadır.

Buradaki cirodan kasıt gelir tablosunda bulunan ilk üç hesap dikkate alınması gerekiyor.

Yine aynı konuda ciklet alimi ile ilgili bir soru sorulmuş bu gibi alımlarda e-fatura gerekmiyor.

E-fatura ve e-defter uygulaması ile ilgili mali mevzuat ve bilgi işlem kısmı ile ilgili tüm sorularınızı tarafıma sorabilirsiniz.

İyi Günler.

kıymetli cevaplarınız için teşekkür ederim. e-faturaya geçmek zorunluluğumuz olmadığını anladım cevaplarınızdan.

teşekkürler.

Sorunuzu 4760 sayılı OTV kanunu ekli listede bulunan şirketler olarak düzeltelim ilgili kanunun ekli listesindeki şirketlerden mal alimi yapiyorsaniz ve 2011 yılı cironuz belirtilen haddin altında ise e-fatura almaniza ve duzenlemenize gerek bulunmamaktadır.

Buradaki cirodan kasıt gelir tablosunda bulunan ilk üç hesap dikkate alınması gerekiyor.

Yine aynı konuda ciklet alimi ile ilgili bir soru sorulmuş bu gibi alımlarda e-fatura gerekmiyor.

E-fatura ve e-defter uygulaması ile ilgili mali mevzuat ve bilgi işlem kısmı ile ilgili tüm sorularınızı tarafıma sorabilirsiniz.

İyi Günler.

Cevap için teşekkürler.
Bu perakende alımlar ile ilgili yani ciklet, gıda gibi bunlarla ilgili net bir bilgi varmı, sorulmuş demişsiniz ama nerede Cevaplanmış ben göremedim

Sayın Arkadaşlar,

Şöyle bir tarif geliştirdik,

Yağcılar , Brüt Satış > 25.000.000.-- ( benzin gibi akaryakıtlar bu kapsamda değil )

Tütüncüler , Şarapçılar , Gazozcular , Brüt Satış > 10.000.000.--

Bunlardan alışveriş yaptınızmı. Geçmiş Olsun/Hayırlı Olsun.

Aslında beklenen düzenlemeler içinde en ilginç olanı bahsedilen 10.000.000.-- sınırının 5.000.000.-- olduğuna dair ancak hala bir ses seda yok.

saygılar,
Kevork

Son düzenleme:
"Benzin gibi akaryakıtlar bu kapsamda değil demişsiniz", bu bilgiyi nereden teyit edebiliriz.?

Sayın Zindan,

421 sayılı VUK genel tebliğindeki açıklama;

3.1. Kapsama Giren Mükellefler
3.1.1. Yukarıda yer verilen yetkilere istinaden Bakanlığımızca aşağıda sayılan mükellef gruplarına elektronik defter tutma ve elektronik fatura uygulamasına dâhil olma zorunluluğu getirilmiştir.

a) 4/12/2003 tarihli ve 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanlar ile bunlardan 2011 takvim yılında mal alan mükelleflerden 31/12/2011 tarihi itibariyle asgari 25 Milyon TL brüt satış hasılatına sahip olanlar.

Listeyi de incelediğiniz zaman bunu açıkça görebilirsiniz. Tüm firmalar yağ lisansı olan firmalar yani geniş bir liste. Ayrıca akaryakıtı bu kapsama almış olsalardı kanımca açıklama Petrol Ve Petrol türevleri olarak açıklanırdı ve bu kadar uzun bir listeye de gerek kalmazdı, ki o zaman da neredeyse kapsama girmeyen kimse kalmazdı. Bu bilgi kesin.

Yine 58 sayılı sirkülerde, 2. bölümün sonunda, de karine olabilecek bir bent var onu da buraya alıyorum; " Mükellefler brüt satış hasılatlarının hesaplanmasında, sadece madeni yağ, tütün, alkol veya kolalı gazoz satışları değil gelir tablosunda yer alan bütün satışları gösteren brüt satış hasılatına göre zorunluluk kapsamına alınacaktır."

Sadece duyumlara dayalı bölüm;

Bu arada daha önceki duyumlarıma göre, örneğin bir yılbaşı kutlaması için 3 şişe şarap, 5 şişe gazoz, 2 paket sigara almış olanların da buradaki tariflere göre e-fatura kapsamına girmiş olmasını da mali idare pek makul bulmuyormuş. Bu nedenle de hem tereddütte olan firma çok hem de bu kapsamda olması muhtemel firmaların hala % 30'u civarındakiler başvurmuş durumda. Hem bir müracaat ertelemesi hem bir düzenleme yapılacağı artık yüksek sesle konuşuluyor.

Ama yinede bunlar duyum.

Saygılar,
Kevork

Son düzenleme:
T.C.
MALİYE BAKANLIĞI
Gelir İdaresi Başkanlığı
VERGİ USUL KANUNU SİRKÜLERİ / 58
Konusu: Elektronik defter tutma ve elektronik fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğu getirilen mükelleflere ilişkin açıklama
Tarihi: 08.02.2013
Sayısı: VUK.58 / 2013.03
İlgili olduğu maddeler: 213 Sayılı Vergi Usul Kanunu Mükerrer 242 ve Mükerrer 257 nci maddesi.
1. Giriş
421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği ile elektronik defter tutma ve elektronik fatura uygulamasına dahil olma zorunluluğu getirilen mükelleflerin durumları hakkında açıklamalar bu sirkülerin konusunu teşkil etmektedir.
2. 421 Sıra Numaralı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinin 3.1.1 bölümünün "a" ve "b" maddelerinde yapılan düzenlemelere ilişkin açıklamalar
Tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olanların ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal edenlerin zorunluluk kapsamına girdiği "a" ve "b" maddelerinde açık şekilde ifade edilmiştir.
Tebliğin yayımlandığı tarih itibariyle 5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olan ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal eden mükellef listesi GELR DARES BAKANLII ve e-Fatura Portalı internet adreslerinde yayımlanmaktadır.
Söz konusu listelerde yer alan mükelleflerden 2011 yılında mal alan ve Tebliğde belirtilen brüt satış hasılatına sahip olan mükellefler zorunluluk kapsamındadır.
5015 sayılı Petrol Piyasası Kanunu kapsamında madeni yağ lisansına sahip olan mükelleflerden 2011 takvim yılı içinde mal alışı yapanlar, satın aldıkları malın türüne, fiyatına, miktarına veya herhangi bir özelliğine bakılmaksızın, 2011 yılı gelir tablolarındaki brüt satış hasılatı rakamları 25 Milyon TL veya daha yüksek ise elektronik fatura ve elektronik defter uygulamalarına dahil olacaklardır. Lisans sahibi mükelleflerden alış yapanların, madeni yağ sektöründe veya başka bir sektörde faaliyet göstermesi zorunluluk karşısındaki durumlarını etkilememektedir.
4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal eden mükelleflerden 2011 takvim yılı içinde mal alışı yapanlar, satın aldıkları malın türüne, fiyatına, miktarına veya herhangi bir özelliğine bakılmaksızın 2011 yılı gelir tablolarındaki brüt satış hasılatı rakamları 10 Milyon TL veya daha yüksek ise elektronik fatura ve elektronik defter uygulamalarına dahil olacaklardır. Bu kapsamda alış yapanların tütün, alkol, kolalı gazozlar sektörlerinde veya başka sektörlerde faaliyet göstermesi zorunluluk karşısındaki durumlarını etkilememektedir.
Madeni yağ lisansına sahip olan ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (III) sayılı listedeki malları imal, inşa veya ithal eden mükelleflerden sadece mal alışları bulunan mükellefler Genel Tebliğ kapsamında elektronik fatura ve elektronik defter uygulamalarına dahil olacaklardır. Hizmet alımları kapsam dahilinde değildir.
Mükellefler brüt satış hasılatlarının hesaplanmasında, sadece madeni yağ, tütün, alkol veya kolalı gazoz satışları değil gelir tablosunda yer alan bütün satışları gösteren brüt satış hasılatına göre zorunluluk kapsamına alınacaktır.
Özel hesap dönemine sahip mükellefler brüt satış hasılatlarının hesaplanmasında 2011 takvim yılında sona eren özel hesap dönemi brüt satış hasılatını dikkate alacaklardır.
3. Zorunlu Uygulamaya Geçiş Süreci Hakkında Açıklamalar
Getirilen zorunluluk kapsamına giren mükelleflerin elektronik fatura ve elektronik defter uygulamalarına geçiş süreci söz konusu Tebliğin 3.2. Bölümünde açıklanmıştır.
Ayrıca, Tebliğin 4.1. Bölümünde yapılan düzenleme uyarınca zorunluluk kapsamında olsun veya olmasın, elektronik fatura uygulamasına kayıtlı mükellefler birbirlerinden aldıkları mallar ve birbirlerine ifa ettikleri hizmetler için 1/9/2013 tarihinden itibaren sadece elektronik fatura gönderip alacaklardır.
Elektronik fatura uygulamasına kayıtlı mükellefler, uygulamaya kayıtlı olmayan mükelleflere yaptıkları mal teslimi ve hizmet ifası için genel hükümler çerçevesinde kağıt fatura düzenlemeye devam edeceklerdir.
Duyurulur. Mehmet KİLCİ
Gelir İdaresi Başkanı

58 Numaralı Sirkülerde altını çizdiğim yerden de görüleceği üzere, alınan malın türü, miktarı, fiyatı vs' nin önemli olmadan, her hangi bir özelliğine bakmadan brüt satışlarının toplamı sınırın üstünde ise, bu kapsama girersin diyor.
Bu dayanağa göre sizin akaryakıt fişlerinin dahil olmadığı düşüncenize katılmıyorum sayın ksimkesyan, ancak bir düzenleme yapılması gerektiğine kesinlikle katılıyorum.