10 gün icinde aylık prim belgesi verilse bile işten ayrılma bildirgesi verilecek

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
Sayın meslektaslar dikkatlerinizden kacmıs olabilir

Sigorta işlemleri yönetmeliginin 26.maddesi 4. fıkrasındaki "10 günlük süre dolmadan aylık prim ve hizmet belgesi verilmiş ise ayrıca sigortalı işten ayrılıs bilrdirgesi verilmez " cümlesi 20.8.2009 tarihli yönetmeligin 10.maddesi ile kaldırılmıstır. 10 gün icinde aylık prim belgesi verilse dahi işten ayrılıs bildirgeleride ayrıca verilecektir

Ynt: 10 gün icinde aylık prim belgesi verilse bile işten ayrılma bildirgesi verilecek

Çok teşekkürler daha yeni farkettim. Siz nerden okudunuz. Yönetmeliği okuyup o ayrıntıyı yakalamak gerçekten zor. Sgk sitesinde duyuru bile yapmamış.

Ynt: 10 gün icinde aylık prim belgesi verilse bile işten ayrılma bildirgesi verilecek

Kanun değişikliklerini ve forumu sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Değişiklik olduğu tarihte forumda yerini aldı. 01/08/2009 tarihi itibari ile geçerli.

28 Ağustos tarihinde yayınlanmış ben 29'unda çıkış yaptım ve çıkış bildirgesi göndermedim... Çünkü aylık primve hizmet belgesini 10 gün içinde gönderdim diye... Sonra farkettim ki böyle bir uygulama çıkmış... Kurumu aradım sordum haberleri yok tabi...

evet bu doğru ama allah ihaleli iş alanlara yardım etsin çoğu 31.12. de biter hem yılsonu hemde işçi çıkışları benim1200 personelim çıkış alacak ne yapacağım bilmiyorum. bu konuda bi kolaylık sağlamaları gerekiyo sanırım benim gibi kaç kişi var böyle kimbilir birde site yoğunluktan çalışmazsa hiç şaşmam alalh yardımcımız olsun

Ynt: 10 gün icinde aylık prim belgesi verilse bile işten ayrılma bildirgesi veri

T U R K O ' Alıntı:
Kanun değişikliklerini ve forumu sıkı bir şekilde takip etmelisiniz. Değişiklik olduğu tarihte forumda yerini aldı. 01/08/2009 tarihi itibari ile geçerli.

Ogün Güneş ' Alıntı:
SOSYAL SİGORTA İŞLEMLERİ YÖNETMELİĞİ
28 Ağustos 2008 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 26981
YÖNETMELİK
...
2 İKİNCİ KISIM Sigortalıların Tescili ve Hizmet Kayıtları
...
Sigortalı işten ayrılış bildirgesi
MADDE 26 ? (1) Sigortalılığın sona ermesine ilişkin bildirimler, Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerine tabi olanlar için Ek-5, (c) bendine tabi olanlar için ise Ek-5-A?da bulunan sigortalı işten ayrılış bildirgesiyle sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde e-sigorta ile yapılır.

(2) Sigortalı işten ayrılış bildirgesine kaydedilen bilgiler, ayrıca ilgili aylık prim ve hizmet belgesinde de gösterilir. Aylık prim ve hizmet belgesi ile sigortalı işten ayrılış bildirgesi arasındaki mutabakatsızlık, işverenle yapılacak yazışma sonucunda giderilir. [2]

(3) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (b) bendi kapsamındaki sigortalılardan sigortalı işten ayrılış bildirgesini kâğıt ortamında verenler için, sigortalılığın sona ermesini takip eden on gün içinde sigortalı işten ayrılış bildirgesi iki nüsha düzenlenir. Biri düzenleyen kuruluşta kalır, diğeri ilgili üniteye gönderilir. Sigortalıya, sigortalılığının sona erdiği ilgili ünite tarafından yazı ile bildirilir.

(4) Yasal süresi dolmadığı için henüz Kuruma verilmeyen aylık prim ve hizmet belgesinde yer alacak sigortalı çalışmalarının Kurumca bilinmesini gerektiren diğer hâllerde de bu madde gereğince işlem yapılır. Ancak, on günlük süre dolmadan aylık prim ve hizmet belgesi verilmiş ise ayrıca sigortalı işten ayrılış bildirgesi verilmez. [3]

(5) Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (c) bendine göre sigortalı sayılanlardan, yer değiştirme suretiyle bir kurumdan diğer bir kuruma nakledilenler hakkında sigortalı işe giriş bildirgesi ve sigortalı işten ayrılış bildirgesi ile gerekli bildirimler yapılır. Bu sigortalıların, malullük veya yaşlılık aylığı bağlanması taleplerinde emekliye sevk onayı, ölüm tahsis taleplerinde ise sigortalı işten ayrılış bildirgesi gönderilmesi yeterlidir.
(6) Kanunun 8 inci maddesinin birinci fıkrasının (c) ve 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (e) bendinde belirtilenlerin sigortalılığının sona ermesine ilişkin bildirimler üç aylık süre içinde yapılır.

Tartışma:Sosyal sigorta işlemleri yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik 2
20 Ağustos 2009 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 27325
YÖNETMELİK
...
MADDE 10 ? Aynı Yönetmeliğin 26 ncı maddesinin ikinci fıkrası ve dördüncü fıkrasının son cümlesi yürürlükten kaldırılmıştır.
...MADDE 13 ? Bu Yönetmeliğin,
a) 1 inci, 3 üncü, 4 üncü, 5 inci, 7 nci, 8 inci, 9 uncu ve 12 nci maddelerinde yer alan Ek-9, Ek-9-B-1 numaralı ekleri 2008 yılı Ekim ayı başından geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,
b) 2 nci, 10 uncu, 11 inci ve 12 nci maddelerinde yer alan Ek-4, Ek-4-A, Ek-5, Ek-5-A, Ek-6 numaralı ekleri 1/8/2009 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde,
c) Diğer maddeleri yayımı tarihinde,
yürürlüğe girer.
....