2011/3 3-4 aralık smmm yeterlilik soruları - vergi

• Konbuyu başlatan FruitJuice
  • Başlangıç tarihi
F

FruitJuice

Ziyaretçi
soru1)

aşağıdaki kavramları ilgili oldukları vergi kanunları hükümleri dikkate alarak kısaca açıklayınız.
sergi ve panayır istisnası (gvk)
şahsi kefalet (6183)
kaptıkaçtı (mtvk)

soru2)

213 sayılı vukna göre finansal kiralama işlemlerinde değerleme konusunda "kiracıya ve kiralayana" ilişkin hükümlerini kısaca açıklayınız. (Kısaca dediği 1 sayfa) :)

soru3)

KVK na göre indirimli kurumlar vergisi uygulamasını özetleyerek açıklayınız. (kaanaatimce özeti mümkün değildir. yapılacak her özet bütünü bozmaktadır.)

soru 4)

a anonim şirketi bestelediği eserler ile sürekli konser veren sanatçı b yi şirket çalışanları için düzenlenen moral gecesine davet etmiş ve verdiği konser karşılığında kendisine net 2000 ödemede bulunmuştur. gerçek usulde herhangi bir mükellefiyet kaydı bulunmayan sanatçı b ye yapılan ödemeyi vergi mevzuatı açısından değerlendiriniz. varsa uygulanacak vergileri belirtiniz ve tutarları hesaplayınız. (bildiğimiz genel % oranından brütleştiren yanlış yaptı)

Ynt: 2011/3 3-4 aralık smmm yeterlilik soruları - vergi

uygulama sorusunu ne yaptınız arkadaşlar.
ayrıca o kadar konu içinde kaptıkaçtı yı bulup çıkaran hocaya da saygılar

temmuz 2011 ilk girişimde ,vergi kalmıştı sadece,bugün yine aynı şey,tamam vergi kanunlarından sorumluyuz anladık da,mtv nin vs.. ne işi vardır bu kadar da yapılmaz ki,insanların hayatıyla bu kadar oynanmaz ki,bu mesleği elit bir meslek yapmak için yapılıyorsa bu sınav,özel smmm sınavına girenler elit meslek sahibi olamayacak o zaman,bir kurumun bu kadar dengesiz davranması kabul edilemez.
bu meslektende ders çalışmaktan da yoruldum artık! Sadece benden aldığınız beddualar ahirette sizi yakmaya yeter!!!

2. ve 3. soru tamamen kötü niyetle sorulmuş sorulardı.
kaç kişi bu 2 soruyu yapmıştır merak ediyorum.
kaptıkaçtı yı söylemeye gerek yok zaten.
uygulamada ne yaptınız arkadaşlar? bence bu sınavda 10-15 puan fazladan verilir yoksa hepimiz kalırız bence.
sınıfta adam kalmadı hoca çıkabilirsiniz deyince...

söyliyecek çok şey var ama . kelimeler resmen kifayetsiz kalıyor. bu soruların ne mali müşavirlikle nede başka bir meslekle hiç bir ilgisi yok. aylarca süren çalışma hepsi boşa gitti,inanılır gibi değil. Türkiye çapında kaç stajyer bu soruları tam olarak doğru cevapladı acaba.Bu sorular tamamen sınava girenleri ezmek için sorulmuş, bir derse ait bilgiyi ölçmek için değil.

herkese geçmiş olsun.

Aralık 2010 ve Mart 2011 sorularını gören bir meslek mensubu olarak, temmuz sınavından sonra ( Temmuz-2011) bence komisyonda değişiklik oldu. Sınavın tarzı temmuzdan sonra tamamen değişmiş görünüyor. Özellikle Mtv ve Ötv kanunlarından uç kavramlar sorulması sınavın zorluk seviyesini arttırmaktadır.

Bu sınavın en zor sorusu bence finansal kiralamayla ilgili sorudur. Bundan sonraki süreçte vergi hukuku sınavı öyle eskisi kolay lokma(özellikle mart 2011 sınavı-tarihin en kolay sınavlarından) olmayacaktır.

arkadaşlar uygulamanın cevabı ne sizler ne yaptınız?

kdv karşısındaki durumunu incelemem gerekiyor ama çok yorgun olduğumdan vaktim olmadı.

fakat dershanelerine yayımladığı gibi %17 gv den brütleştirmek doğrudur.

kdv karşısındaki durumuna bir bakmak gerek.

saygılar

FruitJuice ' Alıntı:
kdv karşısındaki durumunu incelemem gerekiyor ama çok yorgun olduğumdan vaktim olmadı.

fakat dershanelerine yayımladığı gibi %17 gv den brütleştirmek doğrudur.

kdv karşısındaki durumuna bir bakmak gerek.

saygılar

dershanelerin çözümü nasıl yazar mısınız ?

.

Ben sınava girmedim bitti benim çok şükür ama bir arkadaşa sınava hazırlanması ve bu süreçte koçluk gibi yardımcı olmuştum. sınava da gittim. ona sorup yazayım hemen.

2000 net
%17 vergi

2000 / 0,83

= 2409,64
vergi 409,64
net 2000

kendim yaptım. cevap kağıtlarını bulamadım.

saygılar

% 10 yapmış büyük çoğunluk. % 17 yapan var % 20 yapan var % 15 yapan var.
ben 10 yaptım nedir ki bunun doğrusu tam çıldırmalık sınav ya.

tamamıyla saçmalık
hem böyle bir zihniyet, hemde böyle bir zihniyete hak vermek.
saçmalık.
yeni ehliyet alan birini F1 pistinde yarıştırmak kadar
hak yemeye kılıf aramak,başka bir şey değil.
biz akademisyen değil, mali müşavir olmaya çalışıyoruz

FruitJuice ' Alıntı:
atellia ' Alıntı:
Aralık 2010 ve Mart 2011 sorularını gören bir meslek mensubu olarak, temmuz sınavından sonra ( Temmuz-2011) bence komisyonda değişiklik oldu. Sınavın tarzı temmuzdan sonra tamamen değişmiş görünüyor. Özellikle Mtv ve Ötv kanunlarından uç kavramlar sorulması sınavın zorluk seviyesini arttırmaktadır.

Bu sınavın en zor sorusu bence finansal kiralamayla ilgili sorudur. Bundan sonraki süreçte vergi hukuku sınavı öyle eskisi kolay lokma(özellikle mart 2011 sınavı-tarihin en kolay sınavlarından) olmayacaktır.

meseleyi sezmiş ve önceki bölümde defalarca tavsiye etmiştim.
nihayetinde harçlar kanunu emlak vergisi kanunu gibi bir çok kanundan diğer sorulara serpiştirebilirdi.

2 sınavdır verilen sinyal bakın biz kvk kdv gvk vuk dışına çıkacağız hazır olun mesajıydı. neyseki bir soru küçük bir bölüm olarak kaldı. bir sonraki sınavda ne olacak merakla bekliyorum.

elbetteki burada en büyük sorun defalarca da dile getirdiğim gibi vay bizi soru tutturduk tarzi yaklaşımlara itibar etmek, özet geçtik bu özetlerden çıkacak gibi söylemlerle, hazırladıkları kitapçıklarla her ne kadar fayda sağlasalarda bence yeni sınav düzeni içerisinde yaklaşımlarını komple değiştirmek zorunda kalacak olan eğitim kurumlarına gülüp geçmemek. bildiğin bütün mevzuat hakkında bilgi sahibi olmaya fikir sahibi olmaya çalışmak en doğrusu.

zaten tahminlerime göre sınav buraya doğru götürecek meslek mensuplarını zira bütün itirazlarımıza rağmen kaynaksız stajyere sınav konusu genişletilmeye devam ediyor. yasal olarak doğru olsada uygulama olarak farklılaşarak mağduriyetler göz göre göre gelse de komisyon geri adım atmıyor.

buradan tekrar tüm stajyer arkadaşlarıma sesleniyorum. yeterlilik sınavı artık özet notlarla ve o veya bu kurumun hazırladığı 2 3 kanun içeren kitapçıklara çalışılarak geçilecek bir sınav olma hüvviyetini hızla yitiriyor.

yarınki maliyet muhasebesi sınavında da tahminime göre öyle hap çözümlü, kısa formüllü kursların yine ve yeniden hüsrana uğraması ihtimali çokca var.

dolayısı ile bizim girdiğimiz dönemin sonlarına doğru başlayan, her yönü ile tamamına hakim olması gerekir yaklaşımı asıl yarın kendisini hissettirecek ve maalesef stajyer arkadaşlarım burada veya başka yerde özet not aramaya devam edecekler

bu sadece tek sonu getirir. dosya yakmayı ve dava dilekçesi yazmayı.

umarım ben yanılırım.

sevgiler saygılar

hem böyle küllüm yazdığım yanlış anlaşılınca çok üzülüyorum hemde stajdaki arkadaşların başlıklarına yazmadan duramıyorum.

haklısınız saçmalamışım.

siz haklısınız ben hatalıyım kusura bakmayın.

başarılar.

erkil45 ' Alıntı:
% 10 yapmış büyük çoğunluk. % 17 yapan var % 20 yapan var % 15 yapan var.
ben 10 yaptım nedir ki bunun doğrusu tam çıldırmalık sınav ya.

yok canım olur mu gvk md 18 deki işleri yapanlarda kesinti 2009 daki bkk na göre %17dir

inanmıyorum yaaa... böyle saçma sapan sorularmı oluur ....o kadar çalış o kadar zor şartlarda bideee ailemmle bile doğru düzgün ilgilenemedim oğlum hasta ağlya ağlya sınava gittim ama bu kadarını beklemiyordum ...hadi bi soru belki tam doğrudur oda uygulama diğerlerini artık bende dalga geçerek yaptım resmen kaptıkaçtıya bildiğiniz kaptıkaçtı dedim yani:)))diğerlerinde alaylı ifadeler kullandım altta notta düşcektim özel hayatınızla ilgilide bi kaç soru sorun diyeee oldu olacak....yok böle saçmalık yaaaa ...tamamen kalın diyorlar yaniii..bu sınavda geçen çok çok az olur ..umarım maliyet böle olmaz sabahın 4 de kalkıp ders çalışmaya çalışyorum oğlum bi taraftan ateşler içinde allah kahretsin böyle sisitemin ....kararlıyım bu sınavdan sonra sm lere bu kadar koly geçiş hakkı sağlandığı için dava açıcam ..eşim avukat benle birlikte dava açmak isteyenler olursa yazsınlar burdan ...zamanında hiç kasmadan sm olsaydık şimdi çok daha rahat mali müşair olmuuştukl ...

Soruların hangi akla hizmet sorulduğunu merak ediyorum doğrusu...
??? ??? Bu sorulan sorular bizi malı müşavirliğe mi hazırlıyor yani bıraksınlar
bunu ya.Çıkıp sizi mali müşavir yapmak istemiyoruz desinler anlayacağım.
Bizde uğraşıp emek vermeyelim.

arkadaslar sorular kolay gıbı gorunuyor ama malesef gıttıkce zorlasıyor sorunun gorunusune bakınca bıraz bılgım var dıyorsun ama yazmaya baslayınca ıllakı yetersız kalıyor nereden tutup neresını yazacagını bılmıyorsun.. vergıde bıraz fazla zorlamaya basladılar :(( gecen sınavda sınırdan gectım yasadıgım stresten cok sukur kurtuldum darısı basınıza :(

Bu sorular Sanırım Yıllardır Smmmlik görevi yapıp Yeminli Mali Müşavirlik sınavana hazırlancaklara hazırlanmış ve bizim önümüze hatalı gelmiş olacağını düşünüyorum :)

Smmm Adayının İndirimli Kurumlar vergisi ve özellikle Kaptı Kaçtı yı nasıl bilmesini bekliyorlar ?

Maliyet ve Finansal Muhasebe sorularunun basit sorulduğunu ve yeni arkadaşlarında sınava girdiğini düşünürsek 7 / 7 de yapmayı önlemek için Özenle Seçilmiş Sorular

yarım Saat sonra sınavda Kimse Kalmaması Herşeyi özetliyor zaten.