29 Ekim Çalışması

bilge.deniz

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar
29 Ekim normal resmi tatillerden farklı sanıyorum. Ulusal bayram olarak geçiyor. Bu günde çalışma ile ilgili özel bir durum var mı? İzne tabi gibi bişey hatırlıyorum. Ama nerden kimden neye göre izin alacağız. Yada izinsiz çalışsak (puantajda çalışmadı göstermek suretiyle) kimin nereden haberi olacak. İşçilerin resmi tatil mesailerini vermek suretiyle 29 ekimde çalışma prosedürü nedir?

Ynt: 29 Ekim Çalışması

Kanuna göre 29/10 çalışmak yasaktır. Ancak kanunda yaptırım öngörülmediğinden özel sektörde pek uyulmamaktadır. (Kanunlarımızda izinsiz olarak pazar günü çalışılmasıda yasaktır. Aynı şekilde bazı işyerleri hariç öğlen 1,5 saat işyerlerinin kapatılması gerekir. Ancak uyan ...)

bordronuzda bir güne resmi tatil yaparsanız bir sorun olmaz. Ünv.de 29 ekim mesai için 2 günlük diye görmüştüm ama uygulamada genelde bordroda 1 günü resmi tatil gösteriyoruz.

Arkadaşlar, konuyla ilgili olarak yardımınızı rica ederim.
Şöyle ki;
Vardiyalı sistemde çalışıyoruz.
28 Ekim günü saat 13:00'te tatil başlıyor.
Şimdi şurada ki olay şu:
29 Ekim tatili 29 Ekim 2008 Perşembe günü 23:59'da mı bitiyor?
Böyle ise, o gece 24:00 - 08:00 vardiyasında çalışan grubu işe getirecek miyim?
Olayı daha genele yayarsak:
23 Nisan tatilinde, vardiyalı sistemin olduğu çalışma sisteminde, 24:00 - 08:00 vardiyasında çalışanlar 22 Nisan gecesi mi işe gelmeyecek, yoksa 23 Nisan gecesi mi?
Bu konularda kanuni dayanaklar ile ilgili cevaplarınızı rica ederim.
Teşekkürler..

Merhaba.

Aynı konu üzerinde yoğunlaştık ama bir sonuç bulamadım. 29 Ekim de çalışabilmemiz için nereden veya nerelerden izin alınması gerektiği konusunda bilginiz varsa lütfen bana da bildirirmisiniz.

Teşekkür ederim.

2429 sy kanun
...
D) (Değişik: 20/4/1983 - 2818/1 md.) Ulusal, resmi ve dini bayram günleri ile yılbaşı günü resmi daire ve kuruluşlar tatil edilir.

Bu Kanunda belirtilen Ulusal Bayram ve genel tatil günleri; Cuma günü akşamı sona erdiğinde müteakip Cumartesi gününün tamamı tatil yapılır.

Mahiyetleri itibariyle sürekli görev yapması gereken kuruluşların özel kanunlarındaki hükümler saklıdır.

29 Ekim günü özel işyerlerinin kapanması zorunludur.
Hiç bir yer açık olamaz. Çalışılırsa yaptırım yok. (Belki kabahatler kanunu uygulanarak ceza uygulanabilir.)

Çok teşekkür ederim.

Ama daha önceden yapmış olduğum uygulamalara göre tekrar soruyorum. Resmi tatillerde çalışabilmek için bağlı bulunduğunuz ilçe Jandarmadan yazılı izin ile çalışılabilirdi, ama anladığım kadarıyla yanıtınız da hiçbir şekilde çalışılamaz diyorsunuz öylemi.

Sayın nane; tamam şimdi ikna oldum. Sizin de yardımınızla 2429 Sayılı kanunu inceledim. Tatil olması güzel ama yetiştirilmesi gereken siparişlerimiz var hiç iyi olmadı bu ya :'(

Tekrar teşekkürler;
Hoşçakalın...
http://www.hukuki.net/kanun/2429.15.text.asp

Hiç biryerden izin almak gerekmiyor mesai vermeniz yeterli diye düşünüyorum. :)

:) İşçiden , resmi tatil ve bayram günlerinde çalışma yapmayı kabul ettiğine dair onay ( fazla çalışma onayından farklıdır :) ) ve belediyeden tatil günlerinde çalışma izni

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı diğer ulusal bayramlardan farklı. Mesai vermek yeterli değil. İşçinin rızasının alınması gerekmektedir. İşçi çalışmak istemiyorum derse masaide versen çalışmaz. Bunun yanında imzalanan iş sözleşmelerinde bu durum açıkça belirtilip işveren Cumhuriyet bayramı dahil tüm ulusal bayramlarda mesai vermek suretiyle işçiyi çalıştırabilir ifadesi yer alırsa çalıştırabilir. Şöylede bir durum var taşrada kolluk kuvvetleri ki genellikle jandarma ilgili kanuna atıfta bulunarak işyerlerini kapatmaya zorlayabilmektedir. Bu durmda yapabileceğiniz bir şey yok.

Arkadaşlar

Çok faydalı bir başlık olmuş,

Bayramda güvenlik görevlilerini çalıştırıyoruz, fakat ücretsiz izin isteyen güvenlik görevlisinin maaşından ne kadar keseceğiz.

Normalde ücretsiz izin de personel o güne ait ücreti alamıyor, bayram olunca alacak mıdır ?

Teşekkür ederim
Saygılarımla

Bayram günlerinde ücretsiz izin biraz tuhaf geliyor bana.Zaten resmi olarak izinli bir de ücretsiz izin hazırlamak tuhaf geldi.

Sn. ANT Z,

28 Ekim Öğleden Sonra ve 29 Ekim'de çalışan Güvenlik Görevlilerine Fazla mesai verip,
işe gelmeyen personelin de ücretini kesmemeniz gerekir.

Ant Z ' Alıntı:
Arkadaşlar

Çok faydalı bir başlık olmuş,

Bayramda güvenlik görevlilerini çalıştırıyoruz, fakat ücretsiz izin isteyen güvenlik görevlisinin maaşından ne kadar keseceğiz.

Normalde ücretsiz izin de personel o güne ait ücreti alamıyor, bayram olunca alacak mıdır ?

Teşekkür ederim
Saygılarımla

Bayramda çalışan personele fazla mesai vermeniz ve çalışmayan tatil yapan personele de o günkü ücretini çalışmış gibi ödemeniz gerekir. (Ücret kesintii yaparsanız adamın ümüğünü sıkarlar :) bu işin şakası tabiki :eek:)

fiilen çalışıyor ise 28 ekim yarım gün 29 ekim tam gün fazla mesai, çalışmıyor ise çalışmış gibi normal ücreti tahakkuk eder.

şirketimizde c.tesi çalışması yoktur.ancak pazarlama personelimiz c.tesileri çalıştığı zaman bu iznini h.içi kullanmaktadır.29 Ekim c.tesi gününe denk geldiği için h.içi 1 gün mü izin kullanacak 2 gün mü?