Askerlik Sebebi İle İstifa

Merhaba,

Bir firmada 25.06.2014 tarihinde çalışmaya başladım. Mayıs celbinde askere gideceğim için istifa edeceğim. Askere gidiş tarihim 24 nisanda belli olacak. İstifa dilekçemi ne zaman vermem gerekmektedir. İhbar süresi askerlik sebebi ile istifalarda da geçerli mi?

Askerlik nedeniyle ayrılmanız durumunda ihbar süresine uyma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Dilerseniz bugün bildirip, yarın artık işe gitmemeye de başlayabilirsiniz, ancak işverenin de bu durumla ilgili hazırlık yapabilmesi için makul bir süre önceden haber vermeniz daha iyi olacaktır elbette.

Her halukarda mayıs celbinde gidecekseniz, 1 yılı aşan bir çalışma süreniz olmadığı için kıdem tazminatı hakkınız da olmayacak haliyle

Askerlik nedeniyle ayrılmanız durumunda ihbar süresine uyma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Dilerseniz bugün bildirip, yarın artık işe gitmemeye de başlayabilirsiniz, ancak işverenin de bu durumla ilgili hazırlık yapabilmesi için makul bir süre önceden haber vermeniz daha iyi olacaktır elbette.

Her halukarda mayıs celbinde gidecekseniz, 1 yılı aşan bir çalışma süreniz olmadığı için kıdem tazminatı hakkınız da olmayacak haliyle

Peki askerlik sebebiyle istifa verebilmem için sülüs gerekiyormu? Gerekiyorsa sülüs aldığım tarihten sonra ihbar tazminatı alabilir miyim?

İş kanunun 14. Maddesi gereği muvazzaf askerlik hizmeti nedeniyle işten ayrılan işçinin kıdem tazminatı alma hakkı vardır.

Kişi terhis sonrasında iş arama sürecinde işsizlik sigortasından faydalanabilmektedir. Ancak bazı şartları sağlıyor olması gerekir.
Şöyle ki;

• İşten ayrılmadan önceki son üç yılda en az 600 gün prim ödenmesi
  • Bu primlerin son 120 günü kesintisiz olması,
  • İş sözleşmesinin feshedildiği tarihten askere gidilen tarihe kadar geçen sürenin 90 günü geçmemiş olması gerekmektedir.

İşsizlik maaşı için terhis tarihinden itibaren 30 günlük süre içinde başvuruda bulunması gerekmektedir

Peki askerlik sebebiyle istifa verebilmem için sülüs gerekiyormu? Gerekiyorsa sülüs aldığım tarihten sonra ihbar tazminatı alabilir miyim?
İşci bu sebeble iş yerinden ayrıldığını işverene kanıtlamak zorunda"evet" ve bu sebeble iş yerinden ayrıılma durumunda, ihbar süresi sözkonusu olmadığından ihbar tazminatı alamazsınız"hayır"

Son düzenleme:
İşci bu sebeble iş yerinden ayrıldığını işverene kanıtlamak zorunda"evet" ve bu sebeble iş yerinden ayrıılma durumunda, ihbar süresi sözkonusu olmadığından ihbar tazminatı alamazsınız"hayır"

Cevaplarınız için teşekkürler. Cevaplarınıza istinaden bi kaç şey daha merak ediyorum.

Peki çıkış sebebi olarak askerlik değilde normal bir sebep gösterip çıksam 28 günlük ihbar süresi içerisinde günlük 2 saatten 56 saatlik bir iş arama izni hakkı elde edebiliyorum.

Kıdem tazminatı almayacaksam çıkışımı normal bir sebep gösterip bu 56 saatin ücretini almaya hak kazanmış olacağım.

Bu bir avantaj mıdır? Yoksa askerlik sebebi ile çıkmamın bana extra bir kazancı olur mu?

Günlük iki saat iş arama izninizi kullanamazsanız ( işveren kullandırmazsa) ücretini ödemek zorundadır, iznini kullan da diyebilir, o zaman ücretini alamazsınız doğal olarak.
İhbar süreniz 4 hafta, yani 28 gün, ancak o 28 günün her günü için 2 saat iş arama izniniz olmaz, bildirimde bulunduğunuz tarihten itibaren o 28 gün içindeki her çalışma güünnüz için günlük 2 saat iş rama iznine hak kazanırsınız. Yani eğer haftada 5 gün çalışıyorsanız normalde, haftalık 3 saat x 5 gün 10 saat hafta için iş arama izniniz olur.
Yeni iş arama izni işveren tarafından kullandırılmazsa, o iki saatin karşılığında %100 arttırlımış ücret ödemesi gerekir, yani saat ücretiniz normalde 20tl ise, fazla çalışma yaptığınızda %50 arttırılmış haliyle 30tl saat ücreti alırken, iş arama izniniz kullandırılmadığında, saat ücretiniz 20tl iken, iş arama izniniz için saat ücreti %100 arttırılmış haliyle 40TL olarak ödenmesi gerekir.

ELbette ödenmesi gerekmesine rağmen ödenmeyebilir de, o durumda iş mahkemesinde dava açabilirsiniz.

Yani toplamda 40 saat izin hakkım olur. Birleştirdiğim zaman neredeyse 1 haftaya denk geliyor. birleştirip çıkış tarihimin sonuna denk getirirsem 1 hafta erken çalışmayı bırakabilirim. Sigortam ve günlük ücretim 1 hafta daha işlemiş olur haliyle.

Askerlik sebebiyle çıkmak bana herhangi bi avantaj sağlıyor mu? Kıdem taz. Alamadığımı belirtmek isterim.

Yani toplamda 40 saat izin hakkım olur. Birleştirdiğim zaman neredeyse 1 haftaya denk geliyor. birleştirip çıkış tarihimin sonuna denk getirirsem 1 hafta erken çalışmayı bırakabilirim. Sigortam ve günlük ücretim 1 hafta daha işlemiş olur haliyle.

Askerlik sebebiyle çıkmak bana herhangi bi avantaj sağlıyor mu? Kıdem taz. Alamadığımı belirtmek isterim.

Eğer gerekli diğer şartları sağlıyorsanız, dönüşünüzde işsizlik sigortasından yararlanabilirsiniz,
dönüş sonrası, eğer tekrar orada çalışmak için başvurursanız ( yanlış hatırlamıyorsam 2 ay içinde) , işveren size öncelik tanımak zorunda.