Askerlik Sebebi İle İşten Çıkış Sonrası Dönüşte Yıllık İzin

Merhaba;

Forumda çokça araştırmama rağmen benzer konulardan benim yazacağım durum daha farklı olduğu için yeni başlık açıyorum. Çözüm aradığım konu şu şekilde;

Personel 01.03.2014 tarihinde işe girişi yapılıyor. Askerlik sebebi ile 31.10.2014 tarihinde çıkışı ( kod:12; askerlik) ile yapılıyor. Toplam çalışma yaklaşık 7 ay. İşten çıkışında geri dönüşte tekrar çalışmak istediği yönünde bir beyanatı da yok. Fakat 20.05.2015 tarihinde çıktığı pozisyonu dolu olmasına rağmen işveren tarafından kabul ediliyor ve dönünce tekrar aynı firmada yeni bir iş akdi ile işe başlıyor. Bu durumda personele yıllık izin hesaplanır iken hem yasal hem de ahlaken hangi zaman aralığını almamız daha doğru olacaktır. Araştırmalarımda hep çalılan personellerin bir kaç yıl sonunda ara verip döndüğünü görmekteyim. Bu durumlarda ilk işe girişin kabul görmesi mantıklı olabilir. Lakin buradaki çalışma süresi 1 yılın altında olduğu için karar vermeden önce fikirlerinizi öğrenmek istiyorum.

Son düzenleme:
01.03.2014 tarihinde başladı sanırım? Personelin yıllık iznini 20.05.2014 tarihinden başlatarak hesaplamaniz ve bundan sonraki yıllar için bu tarihi esas alarak izin kullanması yönünde hak kazandığını söyleyebilirim. 14 çalışma günü izin vermeniz gerekiyor.

01.03.2014 tarihinde başladı sanırım? Personelin yıllık iznini 20.05.2014 tarihinden başlatarak hesaplamaniz ve bundan sonraki yıllar için bu tarihi esas alarak izin kullanması yönünde hak kazandığını söyleyebilirim. 14 çalışma günü izin vermeniz gerekiyor.
20.05.2015 demek istediniz sanırım.

Yasal düzenlemeye göre daha önceki dönem olan 7 aylık çalışma süresini de dikkate alarak 365 günü tamamladığı tarihte izne hak kazanması gerekiyor. Sonraki yıllarda ise o şekilde devam etmeli.
Ahlaken kısmını anlayamadım.

20.05.2015 demek istediniz sanırım.

Yasal düzenlemeye göre daha önceki dönem olan 7 aylık çalışma süresini de dikkate alarak 365 günü tamamladığı tarihte izne hak kazanması gerekiyor. Sonraki yıllarda ise o şekilde devam etmeli.
Ahlaken kısmını anlayamadım.

Dediğiniz kısıma katılıyorum. 4857'ye göre önceki çalışılan süreden devam edilir gibi bir anlam çıkartabiliriz. Lakin personel çıkışında feragatname ve ibraname imzalatılmış; çünkü personelin dönüşte çalışması durumu kesin değil. Ayrıca yeni bi iş akdi ile işe başlatılmış. Yine de il kıdem tarihini yıllık izin başlangıcı için alalım? ya da yeni iş akdinin başladığı süreyi mi alalım?

İzin kıdemi ilk girişinden başlar . Tabi askerlik süresi boşluk eklenmez. Yani önce çalışmalrını izin hesabında dikkate almalısınız.
Kıdem derken kıdem tazminatını kast ediyorsanız. Orda durum farklıdır. Kıdem tazminatınaaskerden önceki çalışma süresi eklenmez. Çünkü işyerinden kıdem tazminatı gerektirecek şekilde ayrılmamıştır.

12 Kod ile çıkış yapılmış. Yıllık izin için uygulamaya baz alınacak tarih 20.05.2015 'te işe başladığından (20.05.2014 tarihinden itibaren 1 yılı doldurmuş varsayılarak) 20.05.2015 tarihinden itibaren 14 çalışma günü izin kullanmaya hak kazanır. Askerlik olarak işten çıkanların yıllık izin kıdemleri devam eder.

12 Kod ile çıkış yapılmış. Yıllık izin için uygulamaya baz alınacak tarih 20.05.2015 'te işe başladığından (20.05.2014 tarihinden itibaren 1 yılı doldurmuş varsayılarak) 20.05.2015 tarihinden itibaren 14 çalışma günü izin kullanmaya hak kazanır. Askerlik olarak işten çıkanların yıllık izin kıdemleri devam eder.

Yani daha önceki çalışmaları dikkate alınmaz diyorsunuz. Neden peki ? 01,03,2014 tarihinden 31,10,2014 taihine kadar 10 ay çalışmış. Bu hizmetleri yok mu sayılacak?

Sayın Nizam Bey 21.05.2015 ve sonrası bir tarihte personel isterse ve işveren uygun görürse izin kullanabilir, izin kullanma hakkı var diyorum. Daha önceki çalışmalarının dikkate alınmadığı sonucuna yazdığımdan nasıl ulaştınız anlamadım.

Siz kusura bakmayın Nizam Bey karışık yazmışım biraz. Önceki kıdem devam eder ve üzerine bir yıl (*8+4) tamamladığında izin verirsiniz diyerek fazla kafa karıştırmayım.

*Soruda 7 ay demişsiniz ancak 8 ay çalışmış.

Dediğiniz kısıma katılıyorum. 4857'ye göre önceki çalışılan süreden devam edilir gibi bir anlam çıkartabiliriz. Lakin personel çıkışında feragatname ve ibraname imzalatılmış; çünkü personelin dönüşte çalışması durumu kesin değil. Ayrıca yeni bi iş akdi ile işe başlatılmış. Yine de il kıdem tarihini yıllık izin başlangıcı için alalım? ya da yeni iş akdinin başladığı süreyi mi alalım?
Neden feragat edilmiş? imzalatıldığı tarihte doğmuş olan fazlaya dair haklardan feragat ettirilmeye çalışılmış olabilir ancak. Doğmuş , var olan haktan feragat edilebilir, ileriye dönük doğabilecek haklardan feragat ( en azından iş hukukunda) geçerli kabul edilmez.

Siz kusura bakmayın Nizam Bey karışık yazmışım biraz. Önceki kıdem devam eder ve üzerine bir yıl (*8+4) tamamladığında izin verirsiniz diyerek fazla kafa karıştırmayım.

*Soruda 7 ay demişsiniz ancak 8 ay çalışmış.

Yani anladığım kadarı ile kanun ile tarif edilmemiş bir durum. Yine de kullandırmak istersek 8+4 tamamlandığında 14 gün verebiliriz benim anladığım.

Neden feragat edilmiş? imzalatıldığı tarihte doğmuş olan fazlaya dair haklardan feragat ettirilmeye çalışılmış olabilir ancak. Doğmuş , var olan haktan feragat edilebilir, ileriye dönük doğabilecek haklardan feragat ( en azından iş hukukunda) geçerli kabul edilmez.

Şu şekilde yapılmış. Personelden ibraname ve feragatname alınmış. Feragatnamede iş hukuku ve borçlar hukukundan doğan herhangi bir hak bulunmadığını ve hertürlü haklarından feragat ettiğini beyan ve taahhüt etmiş.

O feragat zaten iş mahkemey kaldığında kabul görmeyecek bir belgedir en baştan, ama imzalayan çalışan için bir etkendir, bak burada her türlü hakkından feragat etmişsin işte dendiğinde , konu hakkında fazla bilgisi olmayan kişilerin fazlaya dair hakkını aramasının önünü keser, ancak bir tık üzerinde bilgi sahibi olup ta konuyu mahkeme boyutuna taşıdıysa kişi, yargıtay, açıkça kalem kalem belirtilmemiş , genel geçer ,fadeler içeren bu tür feragat belgelerine itibar edilmemesi gerektiği yönde kararlar vermekte.

8 ay önceden kıdemi duruyor 5.aydan itibaren 4 ay daha çalıştırdınız oldu 12 ay. Yıllık izin hakkı doğmuş oluyor. Yargıtay kararları vardı sanırım bu yönde. İnternette araştırırsanız bulursunuz.

Kıdem derken kıdem tazminatını kast ediyorsanız. Orda durum farklıdır. Kıdem tazminatınaaskerden önceki çalışma süresi eklenmez. Çünkü işyerinden kıdem tazminatı gerektirecek şekilde ayrılmamıştır.
sn.Nizam bey yanlış anlamadıysam,
işçimiz askerlik sebebiyle işyerimden ayrılmış,bu sebeb de. k.tazminatına hak kazanma koşullarından biri ancak ne var ki işçimiz bir yıllık hizmet süresini tamamlamamış olduğu için (k.tazminatına hak kazanamamış)kıdem tazminatı ödenememiş ve daha sonra işçimiz askerlik vazifesi bitimi tekrar aynı işverenlikte işe başlamıştır. Bu durumda işçimizin ileride k.tazminatını hak edecek şekilde ayrılmış/ayrılacak olması halinde,askerlik öncesi hizmetinin dikkate alınması(zira işçimizin işyerinden Ayrılma sebebi askerlik,askerlik de k.tazminatına hak kazanma koşuludur,bu sebeble askerlik hizmetlerin dikkate alınması)gerektiği düşüncesindeyim( yanılıyormuyum)

Şeref bey,

Emekli olduktan sonra da sizi aramızda görmek ne kadar güzel. Umarım daha çok uzun yıllar kıymetli katkılarınız devam eder.

Soruna gelince. Sizinki de bir bakış açısı tabi. Benim yorumum ilk iş akdinin kıdem tazminatı gerektirmeyecek şekilde sonlanması esasına dayanmaktadır.

Sayın Arkadaşlar,

İş yasasına göre ( ve bununla ilgili oluşmuş tüm içtihatlara göre ) iş akdinin sona ermesi kıdem tazminatı kıdemini sona erdirir ancak özlük hakları ilk ( burada 1.3.2014) tarihten itibaren hesaplanır. Arkadaşlarımızın burada "feragatname" dediği şey ancak "İbraname" olabilir. Adına feragatname desenizde feragatname olmaz zaten. Ve tabi bunun yeni borçlar yasasına uygun olarak yapılması gerektiğini de hatırlatayım.

Kıdem tazminatına gelince; Aslında askere gidişte süreye bakılmaksızın ödeme yapılması gerekirdi, iş yasasına göre eski uygulama tamamlanmamış yılların hesaba katılmaması kuralına göre çalışırdı, şimdi gün hesabına göre yapılıyor, ve askerlik "mücbir sebeptir" bu nedenle bir yıl doldu/dolmadı kavramı da açıklamaya çalıştığım iki nedenden dolayı pek geçerli bir sebep değil. İş yasasının sürelere dayalı hükümlerinin tamamı aslında nisbi emredici hükümlerdir ve işçi lehine değiştirilebilir. Örneğin bir yılını doldurmamış bir işçi yıllık izin kullanamaz ancak işveren uygun görür ve 7 günlük bir izin verirse bunu engelleyen bir durum yok ortada. Yada yeni işe girenler de dahil olmak üzere yıllık izinler en az 20 gün olarak kullandırılmasında da.

Kevork kardeşim.

Söylediklerine bir askerlikte kıdem söylemin hariç katılıyorum.
Bence kıdem tazminanın ilk ve temel şartı "bir yıl doldurulmasıdır" Yani bir yıl tamamlanmadan askere giderse/evlenirse/iş akdi işveren tarafından fesih edilirse/ölürse KIDEM TAZMİNATI alamaz.