Bağkur İşe Giriş Çıkış Bildirgelerine Dikkat Edin!

Evet, verilmesi gerekiyor, doğru.

Valla Zindan,böyle olması gerektiğine pek ihtimal vermiyorum.Gerçi bu devletede güvenmiyorum ama,zaten mükellefiyetliği devam eden bir şahıs için tekrar bildirge vermek saçma geliyor bana.İlk kez başlayacakalr için hadi neyse de,kişi yıllardır bağkurlu,hiç bir sorunu yok,sırf başka bir şirkete de ortak girdi diye ikinci bir (gereksiz) bildirgeye neden ihtiyaç duyulur anlamam.Ayrıca şahsın bağkur dosyası nerede o bile belli değildir,birde onu öğrenmek var..
Şimdi biz neden ilerleyemiyoruz.Alın size bürokrasi ve formalitenin babası işte...
Çok saçma çok....

Valla ben bu gidişle bu işleri bırakır, iki inek alıp, köye yerleşirim. Sinir stres olmaz hiç değilse :kahve: :sleep: :ıslık: :D

merhaba arkadaşlar,
18.10.2014 tarihinde, istanbulda meslekte birlik in ümraniye de düzenlediği bir seminere katıldık,
katılımcılar sgk il müdür yardımcısı murat özdamar da vardı,
biraz önce bir arkadaşımız da kendisi ile mailleştiğini yazmış bir önceki sayfada,
aynen yazıyorum,
murat özdamar der ki:
"şirketlerin ortaklarının yada yönetim kurulu üye değişikliklerinin değişikliğinin, sgk ya bildirim zorunluluğu sizin mesleğiniz için pimi çekilmemiş bombadır.
ilk tescilde bu ortakların işe giriş bildirimini ticaret odaları yapıyor sgk ya, ilk şirket kuruluşu için meslek mensubunun herhangi bir bildirim mükellefiyeti yok.
ancak ilerleyen dönemde hisse devri yapılması (kısmen veya tamamen farketmez) durumunda, hisseyi alan adına 10 iş günü içerisinde, hisseyi devreden içinse 15 gün içerisinde ilgili sgk müdürlüğüne bir dilekçe ekine ilgili ticaret sicil gazetesini ekleyerek, ya şirket yetkilisi (şirket yetkilisi %99 bu işi bilmez, haberdar değildir, zaten muhtemelen hayatında hiç sgk ya gitmemiştir bence) yada ilgili meslek mensubu (bu ne yazık ki biz oluyoruz) başvuruyu yapmak zorundadır. başvuru yapmamanın cezası herbir bildirge için ayrı ayrı kesilecek bir asgari ücret tutarındadır (cezaya bakar mısınız, mesela 4 ortaklı ve 3 er kez hisse devri yapmış bir şirkette, 12 kişi ortaklıktan ayrılıp yeni 12 kişi girmiş olsa, toplamda 24 beyanname için 24*1.134 tl, ve bunu işverenden talep etmemiz dahi söz konusu olamaz, erkez ödesek %25 indirim alsak bile 20.412 tl ye düşer ceza, cezada bir tutarsızlık var, 4a lı işe giriş bildirgesini vermeyi unutursak asgari ücretin 1/10 unu kesiyor sgk, 4b de ise bir asgari ücret, yani 10 kat fazla cezası.) hisse yi devralan yada yönetim kuruluna seçilen, başka yerde sgk lı da olsa, başka yerde bağkur lu da olsa, devlet memuru da olsa, priminin ödenip ödenmediğine bakılmaksınızın bildirimi yapmanız gerekecek. 11 aralık 2014 tarihine kadar bildirim yapılan tüm bildirgeler, kanuni süresinde bildirilmiş sayılacak 6552 sayılı kanun gereği, bildirimi yapılmayan işe girişlerle ilgili ilerleyen dönemde pimi elinizde beklersiniz bombanın patlamasını. önceden bildirge verilmemişse ve ceza kesilip ödendi ise sgk bunu iade etmeyecek, önceden bildirge verilmemişse ve sgk cezayı kesmişse, ceza ödenmedi ise bu süre içerisinde bildirge verilmesi durumunda ceza ortadan kalkacak.

umarım yardımcı olabilmişimdir
saygılar

O seminerde ben de vardım, geriye dönük işe giriş ve çıkış bildirgeleri için 11.12.2014 miladımızdır.

Milad demiyor ki ama, bu tarihe kadar verilmesi gerekenler için verilmemiş ise bu tarihe kadar verin yoksa, geriye dönük olanlar için tespit edilmesi halinde bir asgari ücret tutarında cezası var diyor.

Kağıt ortamında işe giriş/çıkış bildirimine takıldım!... Bu zamana kadar dilekçe ekinde
sicil gazetesi ile hisse devirlerini bildiriyorduk. Ki bir çoğumuz böyle yapıyordur,eminim.
Konu ile alakalı bilgisi olan ya da bir duyum; var mı arkadaşlar?

Yazılanlardan anladığım kadarıyla bir ticari unvan altında kimlerin bağkurlu olması gerekiyor ise herkesin geçmişe dönük olarak da giriş ve çıkışını tek tek sgk'ya göndermek zorundayız diğer tüm kriterler (başka şirketten bağkurlu olmak, başka şirkette 4alı çalışmak vb.) hiç düşünmeden bu işlem yapılacaktır.

Başka şirkette 4/a'lı çalışan bir işveren için neden bağkur'a işe giriş bildirgesi verilmesine gerek olsun ki.Yani kişi mükellef olmadan başka bir yerde ssk'sını başlatmış ve ssk'sı devam ederken mükellefiyetini açtırmış ise,ve yine kendi işyerinde başka bir ssk'lı çalışan var ise,neden bir daha bu kişiye bağkur girişi bildirilsin.Gereksiz bir işlem olmayacak mıdır?
ya da
Bağkuru sorunsuz devam eden biri,başka bir şirkete de hissedar olduğunda neden ikinci kere bağkur giriş bildirimi yapılsın?
Bundan daha saçma bişey olabilir mi?
Angaryanında angaryası,başka bir şey değil...

Bu işlemleri bizden istemesine hiç gerek yok aslında, ticaret odaları şirket ortaklarını TC bilgileri ile birlikte gireni çıkanı sürekli kayıt altında tutuyor, odalardan bu bilgileri online almaları yeterli aslında, ama o zaman para kazanamazlar. Birileri unutacak ki, 1.134,00 TL ceza yazacaklar. Amaç farklı yani, bildirge bahane :cool:

Türkiye'de devlet artık kobi düzeyindeki firmalardan beyana tabi olacak şekilde olduğu için birazda, istediği vergiyi toplayamıyor, siz vermezseniz bende zorla, cezalarla toplamam gereken parayı alırım diyor.

Başka şirkette 4/a'lı çalışan bir işveren için neden bağkur'a işe giriş bildirgesi verilmesine gerek olsun ki.Yani kişi mükellef olmadan başka bir yerde ssk'sını başlatmış ve ssk'sı devam ederken mükellefiyetini açtırmış ise,ve yine kendi işyerinde başka bir ssk'lı çalışan var ise,neden bir daha bu kişiye bağkur girişi bildirilsin.Gereksiz bir işlem olmayacak mıdır?
ya da
Bağkuru sorunsuz devam eden biri,başka bir şirkete de hissedar olduğunda neden ikinci kere bağkur giriş bildirimi yapılsın?
Bundan daha saçma bişey olabilir mi?
Angaryanında angaryası,başka bir şey değil...

tahsin bey sanırım sgk ile ticaret odası tam entegre değil ve önceden bağkur kapsamına alınmayan herhangi bir ortağın sonradan bağkur kapsamına girmesi gereken bir durum olduğunda, sgk bunu ticaret odası veya vergi dairesi ile entegre çalışıp bir sistem üzerinden tespit edemiyor. bu yüzden ilk şirket kuruluşu dışındaki tüm hisse devralmalarında yada aş lerde yönetim kuruluna seçilmelerinde bildirim yükümlülüğünü bize yüklediler. ve bir işlem için, hem çıkan için hemde ortaklığa giren için ayrı ayrı asgari ücret, yani her bir işlem için 1.134*2=2.268 tl. çok büyük para. ne yapacağımıza da karar vermedik, nasıl bir zamanı kapsar bu? geriye dönük 10 yılı tarayıp tüm bildirimleri yapmaya karar verdik. sgk yı aradım, işveren servisindeki memura sordum, basit bir dilekçe ekine ilgili ticaret sicil gazetesi ni zımbalamız yeterli olur mu dedim, olur, uygundur dedi. kurumlar kendi aralarındaki sistemsel altyapı eksikliğinin ceremesini bize çektirecekler.

Tam yıl sonunda bizim meslektaşlar için büyük bir vurgun. Şahsen; geriye dönük değilde, uygulama 11.12.2014 den sonrası için denilseydi, sanırım daha ılımlı bir tepki verirdik

Bu işlemleri bizden istemesine hiç gerek yok aslında, ticaret odaları şirket ortaklarını TC bilgileri ile birlikte gireni çıkanı sürekli kayıt altında tutuyor, odalardan bu bilgileri online almaları yeterli aslında, ama o zaman para kazanamazlar. Birileri unutacak ki, 1.134,00 TL ceza yazacaklar. Amaç farklı yani, bildirge bahane :cool:

Türkiye'de devlet artık kobi düzeyindeki firmalardan beyana tabi olacak şekilde olduğu için birazda, istediği vergiyi toplayamıyor, siz vermezseniz bende zorla, cezalarla toplamam gereken parayı alırım diyor.

bakalım daha böyle ne tür vergiler ve cezalar göreceğiz.
bi özel iletişim vergisi dediler, 99 depremi ile hayatımıza girdi, 2 yıllığına alacağız sizden bu vergiyi dediler, kalıcı oldu, hepimiz hala paşa paşa ödüyoruz.
beyannamelerden alınan damga vergisinin mantığını hala anlayamadım.
mtv leri hala kişi başına gelire orantılayamıyorum, ya bizim halk çok kazanıyor, yada devletin toplayamadığı vergiyi araçları olan vatantaşlar ödüyor.
aracı olan türk vatandaşlarını tuzak kurarak radara girdin diye patır patır cezaya boğuyordu trafik müdürlüğü, cezaları vergi dairesinden ödüyorduk, itiraz da edemiyorduk, 4 yıl beklersen kağıdı çıkartırım diyordu nakil vasıtaları vergi dairesi, sıraya girecekmişiz, evimize tebligat yada fotoğraf ta gelmemiş, muayene yaptıramıyoruz arkadaş, ceza olsun da, vatandaş nasılsa ödemek zorunda, devletin işi vatandaşına tuzak kurmak mı? yoksa gerekli tedbirleri almak mı, burada da sgk bize tuzak kurmuş durumda.
özel tüketim vergisini neden kola dan ve traş köpüğünden alıyorlar, bunun neresi özel tüketim, çevreyi kirletmiyor, kürk değil mücevher değil, vs.

başka bir sıkıntı da şu olacak, önümüzdeki yıl, muhasebecisini değiştiren bir mükellef, defterlerini yeni muhasebecisine teslim ettikten sonra, cezalar gelirse geriye dönük, yeni muhasebecisinden bilecek sorunu, yani artık yeni defter aldığımızda, eğer yeni kurulan bir şirket değilse, birde geçmişini incelememiz gerekiyor, uğraş babam uğraş.