fonradar

Bağkur İşe Giriş Çıkış Bildirgelerine Dikkat Edin!

Mesela hisse devri ile ortak giren kişiye bağkurunu sorduğumuzda,benim bilmem hangi şehirde firmam var,ben ordan bağkur ödüyorum dediğinde biz herhangi bir işlem yapmıyorduk.Şimdi ne yapılacak,o kişinin bağkur dosyası hangi ilde veya şube de öğrenilecek ve söylediğinize göre dilekçe ekinde (gazetede eklenmesi gecikebilir) en azından hisse devrinden bir suret ekleyip kuruma gönderilecek.Şimdi alın size bir soru:
Yeni TTK ne diyor; hisse devri yapıldığında 3 ay içinde aksine bir karar alınıp işlem iptal edilmezse, o hisse devri (tescil edilmesede) geçerlidir.Bağkur ne diyor,işe girişler 10 gün içinde bildirilir.10 gün içinde hisse devri ile bildirimi yaptık,1 ay sonra da firma bu hisse devrini karar aldı,iptal etti,tescile vermedi..Ne olacak? Tekrar bağkura bilgi verip,biz işlemi gerçekleştirmedik,girişi iptal edin mi diyeceğiz? Bir kere TTK 3 ay süre veriyorsa,bağkurda en azından giriş bildirimi için 3 ay süre tanımalıdır.Yoksa karışıklığın önüne geçilemez.
Çok uğraşacağız çok....

Peki hangi tarihi baz alacağız arkadaşlar? Bu kadar yoğunluğun içinde tek tek ortaklarla mı uğraşacağız ! Çoğu şirket yasa çıktığında tek kişilik ortaklığa döndü ve bir çok hisse devri oldu. Geçmişe dönük mü bu uygulama hepsine işe giriş çıkış mı gönderilecek ?

Benim yapacak olduğum şunlardır;
* Bağkur giriş bildirgesi vermiş olduklarıma işlem yapmayacağım.
* Başka yerde ssk'sı olduğu halde bağkur giriş bildirmediklerime, mükellef başlangıç tarihi veya hisse devir tarihi itibariyle giriş bildirgesi hazırlayıp,ekinede aktif ssk'lı olduğunu belirtir bir belge ile ptt kanalı üzerinden kuruma göndereceğim.
* Bağkuru şahsi mükellefiyetliğinden veya başka ortaklığından devam ettiği halde,yine başka şirkette tekrar hissedar olanlar için,yine giriş bildirgesi hazırlayıp,ekine de devam edegelen bağkurla ilgili bir belge ekleyerek ptt kanalı üzerinden kuruma göndereceğim.
* Bağkurlu olupta,herhangi bir sebeple ssk'ya geçiş yapanlar için çıkış bildirgelerini de yine ekine ssk belgelerini ekleyerek ptt kanalı üzerinden kuruma göndereceğim.

Şu anda aklıma gelenler bunlar ve bu şekilde yapmayı düşünüyorum.....
Saygılar

Bu arada ilgili konu 6552 sayılı yasanın 61.maddesinde geçmektedir.Yasal dayanak bekleyenler içinde cevaplandırmış olalım.

Son düzenleme:
Sosyal İşlemler Yönetmeliğindeki bölüm bu arkadaşlar :

4) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan;
a) (Değişik:RG-16/6/2011-27966)[SUP](4)[/SUP] Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanların sigortalılıkları, bu mükellefiyetlerinin başlangıç tarihi itibarıyla başlar ve vergi mükellefiyeti işleminin tesis tarihinden itibaren iki ayı geçmemek üzere vergi mükellefinin işe başlama işlemlerinin tekemmül ettirildiği tarihten itibaren vergi dairelerince,
b) Gelir vergisinden muaf olanların sigortalılıkları, esnaf ve sanatkâr sicil müdürlüklerine tescil tarihi itibarıyla başlar ve bu tarih esnaf ve sanatkâr sicil müdürlüklerince,
c) Şirket ortaklarından;
1) Kollektif şirket, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları ile donatma iştiraki ortaklarının sigortalılıkları, vergi mükellefiyetlerinin başladığı tarihte başlar ve bu tarih vergi dairelerince,
2) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları, yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihte başlar ve bu tarih şirket yetkililerince,
3) Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının sigortalılıkları, şirketin ticaret siciline tescil edildiği tarihte başlar ve bu tarih ticaret sicil memurluklarınca,
4) Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarından hisse devri alan yeni ortaklarının sigortalılıkları, ortaklar kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar ve bu tarih ortaklar kurulu kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir ticaret sicil memurluğunca tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince,

Son düzenleme:
Buna göre bildirimler hisse devri için geçerli olup; AŞ ve LTD'lerde Ticaret Sic.Gazetesine bağlı kalmaksızın bildirim yapılma imkanı vermektedir.
Ancak bildirimin şekli nasıldır o muamma. Konuyu SGK yetkililerine sordum;matbu bir dilekçe verdiler,bununla bildirim yapın dediler. Ancak gerek mevzuat,gerekse çıkan makaleler, bu işlemlerin işe giriş-çıkış bildirgesiyle yapılacağını anlatmaktadır.

Sosyal İşlemler Yönetmeliğindeki bölüm bu arkadaşlar :

4) Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sigortalı sayılanlardan;
a) (Değişik:RG-16/6/2011-27966)[SUP](4)[/SUP] Ticari kazanç veya serbest meslek kazancı nedeniyle gerçek veya basit usulde gelir vergisi mükellefi olanların sigortalılıkları, bu mükellefiyetlerinin başlangıç tarihi itibarıyla başlar ve vergi mükellefiyeti işleminin tesis tarihinden itibaren iki ayı geçmemek üzere vergi mükellefinin işe başlama işlemlerinin tekemmül ettirildiği tarihten itibaren vergi dairelerince,
b) Gelir vergisinden muaf olanların sigortalılıkları, esnaf ve sanatkâr sicil müdürlüklerine tescil tarihi itibarıyla başlar ve bu tarih esnaf ve sanatkâr sicil müdürlüklerince,
c) Şirket ortaklarından;
1) Kollektif şirket, adi komandit şirketlerin komandite ve komanditer ortakları ile donatma iştiraki ortaklarının sigortalılıkları, vergi mükellefiyetlerinin başladığı tarihte başlar ve bu tarih vergi dairelerince,
2) Anonim şirketlerin yönetim kurulu üyesi olan ortaklarının sigortalılıkları, yönetim kurulu üyeliğine seçildikleri tarihte başlar ve bu tarih şirket yetkililerince,
3) Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarının sigortalılıkları, şirketin ticaret siciline tescil edildiği tarihte başlar ve bu tarih ticaret sicil memurluklarınca,
4) Limited şirket ve sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerin komandite ortaklarından hisse devri alan yeni ortaklarının sigortalılıkları, ortaklar kurulunca devrin yapılmasına karar verildiği tarihte başlar ve bu tarih ortaklar kurulu kararının, hisse devrine ilişkin tanzim edilen noter devir sözleşmesinin, devrin yapıldığının işlendiği pay defterinin birer sureti veya devir ticaret sicil memurluğunca tescil edilmiş ise ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği nüshasının ibraz edilmesi kaydıyla şirket yetkililerince,

Teyit amaçlı soruyorum.
A.Ş. yönetim kurulu üyeleri için karar tarihine göre mi işe giriş/işten çıkış vereceğiz?
LTD için ise ticaret sicil gazetesine göre mi işe giriş/işten çıkış vereceğiz?

Arkadaşlar verilen tarih e bir ay kaldı. Nasıl bir uygulama yapacaksınız paylaşabilir misiniz ?

Arkadaşlar bizimde bir şirketimizin yönetim kurulunda değişiklik oldu.1 kişi çıktı 1 kişi girdi yönetim kuruluna.Ancak bu kişiler başka şirketlerde yıllardan beri 4/a sigortalı olarak gözüküyor ve bağkur ödemiyorlar.Bunları yinede bildirmemiz gerekiyor mu bağkur işe giriş çıkış olarak ?

Neden net bir bilgi yoktur açıklama yoktur anlayamıyorum ki.Her zamanki gibi tarihle kısıtlı neyi nasıl yapacağımızı tam net bir şekilde açıklamadan bir durum ortada.

sorumlu olduğum şirketler için yaptığım uygulama;
karar defterini alıyorum kuruluş dahil olmak üzere tüm ortaklık durumlarına istinaden karar tarihini baz alarak işe giriş ve işten çıkış bildirgelerini hazırlıyorum, karar metni, tsgazetesi ve ncüzdanı eki ile beraber bağkur'a gönderiyorum.
diğer şirketlerde 4a-4b vb gibi durumlara bakmıyorum.

Peki bağkur işe giriş bildirgesi verildikten sonra o kişi ssk lı olarak başka şirkette çalışıyorsa ne olacak ? Kişi ssk lı yada değil durumuna bakmadan verilmek zorunda mı ?

Peki bağkur işe giriş bildirgesi verildikten sonra o kişi ssk lı olarak başka şirkette çalışıyorsa ne olacak ? Kişi ssk lı yada değil durumuna bakmadan verilmek zorunda mı ?

Eğer kişi 4b'li sigortalı iken 4a'lı olarak başka bir yerde çalışıyorsa 2 seçeneği var.
1. 4a'yi tercih edebilir. 4b'liliği durdurur eğer bu sürelere istinaden borç çıkarsa bağkur tarafından sildirebilir bile.
2. 4a ve 4b beraber ödemeye devam edebilir.

Şuanda ve bundan sonra bizden istedikleri her durumda bağkur işe giriş ve çıkış bildirgelerini vermek, mevcut durumdan bağımsız olarak.

sayın BSEdanismanlik,
hangi tarihten itibaren
yönetim kurulu hareketlerini
giriş çıkış olarak bildireceksiniz.

Son düzenleme:
01.10.2008 tarihi 5510 sayılı kanunun yürürlüğe girdiği tarih olsa gerek.

Ya kardeşim muhasebeciye geçirmek için afedersiniz her yolu deniyor devlet.Bu benim işimmi yaa.Madem şirkete birisi ortak oldu bunu ticaret sicil bildirsin her yıl para almayı biliyorlar.Bir faaliyet belgesi almaya 20 lira istemeyi biliyorlar ne iş yapıyorlar.Veya biri mükellefiyetmi açtı bunu vergi dairesi bildirsin.Bunlara göre işlem yaparak bağkur açsın sgk.Bu ne böyle ya her işi muhasebeciye yükle ne güzel valla.Benim işim fatura işlemek beyanname vermek.Valla bu ıvır zıvır işlere koşturmaktan artık fatura işleme beyanname verme işini hobi olarak yapmaya başladık.Yaslıyorlar muhasebeciye tamam.Herşey muhasebecinin suçu.Bildirmeyi unutsan işveren direk diycek sen bildirmemişsin öde cezayı bu ne ya.

Kesinlikle katılıyorum.Şimdi bir de TUIK anketleri çıktı başımıza.Onu da süresi içinde cevaplamayan firmaya 2800 tl cezası var.

Bunu en baştan yapsaydı Sgk, bizi de kapanış ver, açılış ver, mahsup dilekçesi ver, takip et, uğraş dur vs, diye uğraştırmazdı. Şuanda binlerce kişi kendi şirketinde Ssk'lı olarak çalışıyor gözüküyor ve yıllar sonra ortaya çıkıp, bunlara bir daha izin vermeyeceğiz diye bir çalışma yapıyorsun.

Üzerinden 6 yıl geçtikten sonra bunu yapmayı düşünmeleri de yine iyi bir şey.

SGK- İşverenlere Önemle Duyrulur! (12.11.14 - 17:47)
İŞVERENLERE ÖNEMLE DUYURULUR

5510 sayılı kanunun 53 üncü maddesinin ikinci fıkrası gereğince 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları işyerlerinden dolayı, 4 üncü maddenin birinci fıkrasının (a) bendi kapsamında sigortalı bildirilememektedirler.

Söz konusu hüküm gereğince, 12/11/2014 tarihinden itibaren Kurumumuz işyeri bildirgesi kayıtları ve Gelir İdaresi Başkanlığının Vergi Dairesi Otomasyon Projesi (VEDOP) kayıtları sorgulanarak gerçek kişi vergi mükelleflerinin kendilerine ait işyerinden bildirim yapmalarına imkan verilmeyecektir.

Uygulama daha sonra tüzel kişiler ve şirket ortakları yönünden de yapılacaktır.

Kamuoyuna önemle duyurulur.
Kaynak:SGK

Bunu en baştan yapsaydı Sgk, bizi de kapanış ver, açılış ver, mahsup dilekçesi ver, takip et, uğraş dur vs, diye uğraştırmazdı. Şuanda binlerce kişi kendi şirketinde Ssk'lı olarak çalışıyor gözüküyor ve yıllar sonra ortaya çıkıp, bunlara bir daha izin vermeyeceğiz diye bir çalışma yapıyorsun.

Üzerinden 6 yıl geçtikten sonra bunu yapmayı düşünmeleri de yine iyi bir şey.

evet bu durumda olanlar için 4a dan çıkışını vermek mi lazım...

4/A'dan çıkış verip, 4/b açılışını yaptırıp, 4/a primlerinin 4/b borçlarına aktarılması için mahsup dilekçesi verilmesi gerekiyor.