Beyannamelerde Eksik Bilgi Yazılması

vd.'den mükellefe gelen ceza ihbarnemesi ile 1.490 tl ceza kesilmiştir.(v.u.k.353/6 md.) vergi dairesine konuyla ilgili olarak danıştığmızda aldığımız cevap 2007 yılına ait kurumlar vergisi beyannamesinde önceki dönem sütunundaki tutarlar yazılmadığından böyle bir cezanın kesildiğini söylediler.
benim anlayamadığım eskiden vergi dairesi bir yazıyla eksikliğin veya yanlışlığın giderilmesi için yazı gönderirdi ve o yazıya istinaden belli sürede cevap verilmesse ceza uygulanırdı şimdi değişen ne bilgisi olan varmı ceza yemek bu kadar kolaymı? anlayan varmı acaba bir akıl verecek olan varmı? offffffffffffffffffffffffffffffffffffffffff of.

Ynt: Beyannamelerde Eksik Bilgi Yazılması

Selamlar
Öncelikle geçmiş olsun diyorum.Benimde bildiğim beyanname ekleri eksik olduğunda eksikler önce yazı ile istenir verilen sürede cevaplanmaz ise ceza kesilir.Kaldı ki geçmiş yıllarda (e- beyandan önce) çoğu kere bilanço eksik halde tahakkuk almışızdır.Gerçi daire yazı göndermeden dilekçe ekinde eksikleri daha sonra sunmuşuzdur.Hakeza son 1-2 yılda da bazen bilançolar yetiştirilemediğinde bilanço ekranına 1 lira gibi bir iz bedel yazılarak beyanlar onaylanmış ve yine daha sonra düzeltmeleri yapılmıştır.Bütün bu örnekler için hiç bir ceza ile de karşılaşmamışızdır.Ayrıca bilanço ve eklerinin eksikliği durumunda dairenin önce yazı ile istemesi gerektiğine dair nette bazı yorumlar ve genelgeler de okuduğumu hatırlıyorum.Siz bence önce böyle bir araştırmaya girin ve yorumları okuyun.Sonra bulduklarınızı daireyle paylaşın.Ondan sonra ceza hakkında harekete geçin derim.
Saygılar.