Bir İşçi İki Ayrı İşyerinde Sigortalı Olabilir mi ?

esanss77

Katkı Sunan Üye
arkadaşlar merhabalar,

bir çalışanı işe alacağız yönetici pozisyonunda başka bir firmada da çalışıyor 2 farklı yerde sgk olarak çalışabilir mi sgk aradım biri olur biri olmaz diyor kaynak nerden bulabilirim olacağı ya da olmayacağı ile ilgili yardımcı olursanız çok sevinirim

Ynt: Bir işçi iki ayrı işyerinde Sigortalı olabilirmi.?

Çalışabilir.
Bir engel yok.Gün olarak toplamda 30 gün gözüküyor, ancak emeklilik aşamasında ödenen primlerinin maaşına etkisi olur.

Forumda daha öncelerden cevaplanmıştı, detaylı bir arama yapınız.

teşekkür ederim :)

aslında 506 sosyal sigortalar kanununa göre 2 ayrı yerde çalışmaz diye bişey yok ama prim kabulu yapılır ama gün 30 gün olarak degerlendirilecegi için 30 gün olarak kalır ama primi alırlar

ALİŞ ' Alıntı:
aslında 506 sosyal sigortalar kanununa göre 2 ayrı yerde çalışmaz diye bişey yok ama prim kabulu yapılır ama gün 30 gün olarak degerlendirilecegi için 30 gün olarak kalır ama primi alırlar

bunu nerden bulabilirim 30 günün kuruma diğerinin sgk lıya geçtiği ile ilgili yazıyı

Merhaba sizin söylediginiz gibi ben bir mükkellefime yaptım yalnız herhangi bir sakınca dogurmasın diye noterden sözleşme yaptım her ayın 5 günü kayseride 25 günü kütahyada çalıştıgına dair sözleşme yaptık iki işverene ayrı ayrı noterden sözleşme şeklinde yazı düzenlettim ve sigortayada bildirdim hiç bir sorun çıkmadı aylık bildirge ve raporlarıda hazırlarkende eksik gün nedeni girmeniz gerekiyor. 12madde birden fazla yerde çalışma seçenegini seçiyorsunuz. umarım yardımcı olabilmişimdir.

12 numaralı eksik gün nedeni "birden fazla yerde çalışma" anlamında değildir.Listedeki nedenlerden eğer ikisini seçmeniz gerekiyorsa o zaman seçeersiniz bu nedeni.

Sizin seçmeniz gereken neden "kısmi istihdam" veya "puantaj" olmalıdır.

kerem_38 ' Alıntı:
Merhaba sizin söylediginiz gibi ben bir mükkellefime yaptım yalnız herhangi bir sakınca dogurmasın diye noterden sözleşme yaptım her ayın 5 günü kayseride 25 günü kütahyada çalıştıgına dair sözleşme yaptık iki işverene ayrı ayrı noterden sözleşme şeklinde yazı düzenlettim ve sigortayada bildirdim hiç bir sorun çıkmadı aylık bildirge ve raporlarıda hazırlarkende eksik gün nedeni girmeniz gerekiyor. 12madde birden fazla yerde çalışma seçenegini seçiyorsunuz. umarım yardımcı olabilmişimdir.

Eksin gün nedenlerinden 12 kodu bu gibi durumlarda kullanılmaz. Açıklaması birden fazla yerde çalışma değildir. Sizin durumunuz kısmı istihdama giriyor ve kodu 06 dır. 12 Birden fazla seçeneği sigortalının eksik gün nedeninin birden fazla olduğu durumlarda kullanılır Örneğin sigortalı ay içerisinde 3 gün istirahat 2 gün devamsızlık nedeniyle gelmediğinde bu durumda eksik gün nedeni 12 Birden fazla olarak seçilir.

Merhabalar ben maden mühendisiyim şu ana kadar 2850 gün yer altı sigortası prim günüm var.ben bir şirkette 30 gün sigortalı çalışsam ve danışman olarak yeraltı madeninde 30 gün yeraltı sigortam yatırılsa.4000 gün yeraltı günün tamamlayıp 50 yaşında emekli olma durumum olurmu.?SGK hangi sigorta gününü esas alır.?prim miktarı yüksek yatanı mı? prim günü fazla olanı mı?

SGK ayda sadece 30 günü kabul eder. Bunu da tabi sizin talebinize göre yer altı sigortası olarak alması lazım. Öteki 30 gün dikkate alınmaz. Ancak günlük sigorta tavanı ilk yerden dolmuyorsa diğer işyerindeki primi tavana kadar eklemesi lazım.

Anladım sgk 30 gün kabul eder ama hangisini kabul eder ikiside 30 gün yatırırsa.benim sgk ya dilekçe ile talepye mi bulunmam lazım ne yapmam gerekir.şimdiden Teşekkürler