Bir kişiye kesilmesi gereken Gider Pusulası tutarı?

ZİNDAN

Moderator
Forum Yönetimi
Bir firmamız anket yaptırdığı sözleşmesiz elemanlara ödediği ücretler karşılığında Gider Pusulası kesiyor.Ancak o elemanlarda yaptığı bu işlerden dolayı da gelir vergisi beyannamesi vermek istemiyor.
Firmanın bir elemana kesebileceği bir yıl içindeki tutar ne kadar olmalıki, işçi gelir vergisi beyannamesi vermesin?
Bunun ile ilgili bir sınır, bir istisna olduğunu biliyorum ancak tutarı bulamadım?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.
Kolay gelsin.

Ynt: Bir kişiye kesilmesi gereken Gider Pusulası tutarı?

Açıkcası böyle bir istisna tutarı olduğunu bilmiyorum.Kaldı ki elemanlar belli bir süreklilik arzediyorsa gider pusulası da düzenlenemez.Kısa süreli sözleşme karşılığı ssk yapılmalıdır.
Bilgim bu yönde..
Saygılar.

Bu çok uygulanan bir yöntemdir.
yalnız gider pusulasında kesilecek vergi oranı serbest meslek stopajı olmalıdır. Yani %20. Bu durumda Yıllık bazda %20 vergi dilimini aşana kadar kesilebilir. 2011 içi 23000 TL.
Tabi bu benim yorumum mevzuatta böyle birşey yok. Bu oran uygulanırsa vergi kaybı olmaz.

Ben konuları mı karıştırdım acaba.Bu tipik bir dışardan alınan hizmet karşılığı ödenen ücret şeklinde değilmidir?burada da gelir vergisi oranı %10 olmazmı?Nizam üstadım ben tam olarak anlayamadım. SM stopajı ile neden ilişkilendirdiniz.ve 23000 TL yi neye dayanarak yazdınız.ben soruyu farklı mı yorumladım acaba.?
Belkide bu konuyu hiç bilmiyorum :)

Burada iş yaptırılan kişiler, öğrenci, ek iş yapanlar, part time çalışmak isteyenlerdir.Yaptıkları iş düzenli ve sürekli olmuyor.Firma iş olduğu zaman bunlara anket formlarını veriyorlar ve dışarda yada firma telefonlarını kullanarak anket yapıyorlar.Firma iş alırsa, elemanları arıyor, gelenlere işi veriyor.Süreklilik ve düzenli bir iş olmadığını düşünüyorum.
Orana gelince hizmet alımlarındaki oran olan %10' u kullanıyoruz.Brüt tutar üzerinden ayrıca kdv hesaplayıp, indiriyoruz, sonrada kdv2 ile ödüyoruz.
Bugün biraz daha ayrıntılı araştırma yapınca bu gelirlerin işi yapan elemanlar tarafından arızi kazanç olarak adlandırılabilir diye düşünüyorum.Buradaki oran da 2011 yılı için 19.000,00 TL olduğunu buldum şimdi.
Tabi üstadın dediği gibi bunların hepsi tek bir kanun maddesinde yazmıyor.Bizim yaptığımızda uygulamadan doğan zaruret sonucunda çeşitli kanun maddelerinin birleştirilerek yorumlanması sonucu oluşan bir çözüm.Bu şekilde yapıldığını da duydum.
Düşüncelerinizi paylaştığınız için teşekkürler.

Yapılan işin mahiyet itibari ile serbest meslek kazancı ile irtibatlı olduğu varsayımı yaptım. Bu tip uygulamalar var. Örneğin turist rehberleri. Bu nedenle %20 oranı söyledim
Aslında gider makbuzu işçilik için %10 dur haklısınız. Ben sadece mahiyet olarak baktım.

nguroy ' Alıntı:
yalnız gider pusulasında kesilecek vergi oranı serbest meslek stopajı olmalıdır. Yani %20. Bu durumda Yıllık bazda %20 vergi dilimini aşana kadar kesilebilir. 2011 içi 23000 TL.
Tabi bu benim yorumum mevzuatta böyle birşey yok. Bu oran uygulanırsa vergi kaybı olmaz.

Araç kiralama,vs. gibi işlemlerde bu limiti baz alıyorum bende.Karşı tarafa vergi çıkmasın diye.

yeterlilik ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:

Araç kiralama,vs. gibi işlemlerde bu limiti baz alıyorum bende.Karşı tarafa vergi çıkmasın diye.
Araç kiralam zaten GMSİ dolayısyla vergi stopajı da %20

ZİNDAN ' Alıntı:
Orana gelince hizmet alımlarındaki oran olan %10' u kullanıyoruz.Brüt tutar üzerinden ayrıca kdv hesaplayıp, indiriyoruz, sonrada kdv2 ile ödüyoruz.

sn.Zindan afedersiniz.. KDV nin konusuna niye giriyor bu ödeme. Burayı anlıyamadım.

Sorumlu sıfatı ile yapıldığı için.
Aslında uzun süredir bu şekilde uyguluyoruz.Bu soruyu bende çok sordum.Bu konuda net bir bilgide olmadığı için, aman incelemede sorun olmasın diye, kdv hesaplıyoruz.Bir nevi garanti olsun diye!!!

Bence Bu uygulama için kdv hesaplanmasına gerek yok.Kiralama vb.dışında zaten işlemi gider pusulasına bağlayıp stopajla ilişkilendiriyosunuz.Kdv de ödüyor olmanız sizi hangi konuda garanti altına alabilir ki.Uygulamadan vazgeçin demem tabi,ama bence gerek yok.
Saygılar.

Bende bu konuya kafa yordum epeyce...
KDV2 hesaplayanlarda var. Hesaplamayanlarda
Ben hesaplamıyorum, zaten ödeyeceğim kdv yi indirim konusu yapacağım dedim değişen bir şey olmayacak.
Arizi kazanç içinde araştırdım. Bu tarz işlerde arizi değil sürekli olduğu için olmadı...
Arızi olarak yapılan serbest meslek faaliyetleri dolayısıyla tahsil edilen hasılat: Burada da
önemli olan faaliyetin arızi olarak yapılmış olmasıdır. Faaliyetin devamlılık göstermesi,
kazancın arızi kazanç kapsamında değil, serbest meslek kazancı kapsamında
vergilendirilmesini gerektirir. Arızi serbest meslek kazançları da, normal serbest meslek
kazancı gibi stopaja tabidir, ancak katma değer vergisine konu olmazlar.

Stopaj oranı içinde 189 hattından aldığım görüşe göre; eğer bu kişi mükellef olsaydı serbest meslek erbabı mı sayılırdı diye düşünerek stopaj oranını ayarlamam gerektiğini söylediler.

Her ulaşabildiğim yetkiliye söylüyorum, gider pusulası mevzusuna açıklık getirsinler diye:)

Birde mükellef olması gerekip de olmayan gider pusulacıları var:)
Direk kayıt dışılar ve bundan tabikide çok memnunlar...
Bende her BA BS de bildiriyorum atlamadan:)

Bakalım kim kazanacak ;D

SİBEL ' Alıntı:
.......................
Birde mükellef olması gerekip de olmayan gider pusulacıları var:)
Direk kayıt dışılar ve bundan tabikide çok memnunlar...
Bende her BA BS de bildiriyorum atlamadan:)

Bakalım kim kazanacak ;D

Merhaba ;

Sayın Sibel ; burayı biraz açar mısınız ?

Bence kdv var arkadaslar yani serbest meslek makbuzunu referans aliyorsak makbuzun uzerinde kdv de var
Birde ayni zamanda indirmenin sonucu degistirmeyecegi hususu tartismali firmanin zaten devreden kdv si varsa ?

Bence kdv ile alakası yok.

Hizmet teslimi yok mu ustad ?