Boş Depozitoların Dekontla İadesi

tugba_cag

Katkı Sunan Üye
Merhaba.. Mükellefim olan firma toptan içecek dağıtımı yapıyor ve sattığı ürünlerin boş şişelerini müşteriden iade faturasıyla iade alarak kendisi de fabrikaya iade dönüyor. Fakat mükellefimden alım yapan firmalar bazı bölge dağıtıcılarının iade depozitoları dekontla aldığını ve artık bize de iade faturası değil de dekontla döneceklerini söylüyorlar. Araştırma yapmamam rağmen bu konuyla ilgili dayanak bulamadım. Bu konuyla ilgili elinde herhangi bir dayanağı olan arkadaş varsa yardımını bekliyorum. Kolay gelsin..

Ynt: Boş Depozitoların Dekontla İadesi

Baştan şişeleri fatura ettiniz ise tabi iade faturası gerekir. Yok maliyete koymayıp, geçici olarak şişeleri bayilere veriyorsanız fatura etmediğiniz için , iadesi de fatura ile olmaz.. Sadece depozito gibi parasal olarak iade olur bu da dekontla olabilir.

Ynt: Boş Depozitoların Dekontla İadesi

Fabrika şişeleri ve kasaları mükellefime fatura ile gönderiyor. Mükellefim de stoklu çalıştığı için satışını yaparken bütün ürünleri faturalandırıyor. Kaldı ki faturalandırmadığı takdirde müşteriden resmi olarak tahsil edeceği tutar da değişmiş oluyor. Dolayısıyla da iadeleri iade faturası karşılığında alıyoruz fakat dediğim gibi diğer birkaç bölge bayisi iadeleri faturayla değil de dekontla alıyormuş. Onlara sormamıza rağmen onlardan da herhangi bir dayanak edinemedik. Tamamen mantıksız ve saçma bir durum gibi geliyor bana eğer atladığım bir nokta yoksa. Akıl akıldan üstündür bir de sizlerin fikrini almak istedim..