Çalışma süresi sayılan durumlar hakkında iki soru

Öncelikle selamlar Çalıştığım işyerinde karşılaştığım sorunlarla ilgili sorular soracağım.
1. çalıştığım işyeri bize servis imkanı sağlamakta ve serviste geçen süreyi mesai saatinden saymamakta. fakat ilgili kanunu okuduğumda kafam karıştı.İş yeri bir maden şantiyesi ve şehir dışında İş yerine giden herhangi bir toplu taşıma aracı bulunmamakta.Bu ulaşım süresi kanunen mesai saatinden sayılırmı yoksa sayılmaz mı ??
2. İşyeri olan şantiyeye servisler mesai saatinden 15 dakika önce gelmekte ve 35 dakika geç çıkmakta ve iş yeri şehir dışında olup işyerinden ayrılacak herhangi bir toplu aşıma aracı bulunmamakta bu süre mesai saatinden sayılır mı ??
Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür eder saygılarımı sunarım.

Ynt: Çalışma süresi sayılan durumlar hakkında iki soru

Bu size işveren tarafından tanınan sosyal bir yardımdır..bu sürenin çalışma süresinden sayılması gaddarlık olur:)

forwhom ' Alıntı:
Bu size işveren tarafından tanınan sosyal bir yardımdır..bu sürenin çalışma süresinden sayılması gaddarlık olur:)
:) Katılmıyorum sn.forwhom;

iş kanunu 66/f maddesi tam tersini söylemekte sanki :)
''- Çalışma süresinden sayılan haller
MADDE 66. - Aşağıdaki süreler işçinin günlük çalışma sürelerinden sayılır:

f) Demiryolları, karayolları ve köprülerin yapılması, korunması ya da onarım ve tadili gibi, [size=10pt]işçilerin yerleşim yerlerinden uzak bir mesafede bulunan işyerlerine hep birlikte getirilip götürülmeleri gereken her türlü işlerde bunların toplu ve düzenli bir şekilde götürülüp getirilmeleri esnasında geçen süreler. [/size] İşin niteliğinden doğmayıp da işveren tarafından sırf sosyal yardım amacıyla işyerine götürülüp getirilme esnasında araçlarda geçen süre çalışma süresinden sayılmaz. ''

Dogrudur :)

Ama bu olay su sekilde olamaz mi?

A noktasi iscinin evi, B noktasi isyeri, C noktasi ise calisilacak yer..yani isveren A'dan B'ye getirirken degilde, B'den C'ye gotururken bunu fazla mesai olarak saymak zorundadir buna lafim yok. Ben burada A ile B noktalari arasindaki seyahatle ilgili dusuncelerimi soyledim..

(Klavyem ingilizce)