Cuma İzin Alınca C.tesi İzinden Kesilmesi

merhabalar,

benim sorum cuma izin alınmasıyla ilgili.

cumartesi çalışmayan bir ofiste çalışıyorum. haftalık 45 saati tamamlamak için de haftaiçi günlük 9 saat çalışıyoruz şirket olarak.

haftanın 4 günü çalışıp sadece cumaya izin alınca 2 gün kesilmesi yasal mıdır? cumartesi işe gelemeyeceğimi bildiren bir yazı vermiyorum sonucta.

bunun yasal bir dayanağı var mıdır?

bununla ilgili bilgi alabilir miyim?

haftanın 5 günü 9 saat çalışılması c.tesi günü için 7,5 saatin yerine diğer günler çalışması demektir. 4*9 -> 36 saat çalışıldığında c.tesi gününün 6 saati karşılığını hak etmeniz demektir. sizden c.tesi için 1,5 saat için kesinti yapılabilir. Haftalık 45 saati doldurmadığınız için hafta tatili (pazar) kesilebilir (izinsiz işe gelinmez ise). İşv. oluru ile izin kullanıldığında hafta tatili kesilemez.

Son düzenleme:
Konu ücret kesintisi değil sanırım, yıllık ücretli izin hakkından sadece cuma günü için 1 günlük izin kullanıldığında cumartesi gününün de yıllık izin kullanılmış gibi değerlendirilmesi olay benim anladığım.

Mantık şu aslında,
1 hafta 7 gündür, 7 günlük zaman dilimi içinde 1 gün ücretli hafta tatili günüdür. Hafta tatilinin hangi gün olduğunun önemi yoktur, haftada 1 gün ücretli hafta tatilidir, Kalan 6 gün iş günüdür.
Cuma izin aldığınızda cumartesi de izin almış kabul edilmesinde yasal düzenlemelere göre bir hata yok.
Konu ile ilgili yargıtay kararları bulabilirsiniz çokça.

Konu yıllık izin bağlamında ise(ki öyle anlaşılıyor)cevap evet sn.keremcem beyin dediği gibidir.
Eğer böyle değil,M.46/C BENDİ kapsamında işçi izin talep etmiş,işverende uygun görüp onaylamışsa,h.tatili ücreti kesi
lmemeli,verilen bu izin ücretsiz izin ise sadece ü.izinli olunan günün ücreti kesilmeli,yada örneğin işçi tarafından iş günü içersinde sadece 1-2-3 saat izin alınmış ise h.tatili ücreti yine kesilmemeli.