Cumartesi Günü Çalışılmayan İşyerinde Yıllık İzin Hesaplaması

hakan1972

Katkı Sunan Üye
İşyerinde Cumartesi ve Pazar günleri çalışılmıyor.
Pazartesi gününden başlayarak 2 hafta izin kullanan işçi yıllık izninden 12 gün değilde 10 gün düşülmesini istiyor.
İşverende c.tesi günlerinin yıllık izinden saymamı istiyor.
C.tesi günlerinin iş kanununa göre normal günlerden farkı olmadığını biliyorum lakin
çalışmadığı günüde izinli göstermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.Bu sadece kişisel görüşüm.
Bu düşüncemi kanıtlayacak iş kanununda madde var mı diye araştırdım.Bulamadım
sadece yorum yapılmış kimine göre izin yazılmalı kimine görede yazılmamalı.
Eğer 10 gün hesaplanacak ise bunu işverene ispatlayacak, eğer 12 gün yazılacaksa
işçileri ikna edecek iş kanunu maddesini bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.

Şimdiden teşekkürler

Ben maddesini bilmiyorum ; fakat eşim insan kaynakları müdürü. Aynı şekilde cumartesi çalışma yok , senelik izinlerde ise cumartesi günleri dahil. Nedenini sorduğumda kanunda böyle demişti. Açıklık varmış sanırım.

İşyerinde haftalık çalışma süresinin kaç günde çalışılarak doldurulduğunun ve kalan günlerin çalışılmadan geçirildiğinin önemi yoktur. Hafta tatili ve resmi tatiller (rapor gibi özel durum) hariç diğer tüm günler izin süresinden sayılır.

Merhaba;

İş Kanunu'na göre haftanın 5 günü çalışılıp, Cumartesi çalışma yapılmayan iş yerlerinde çalışılmayan Cumartesi gününün çalışılmış sayılmasına ilişkin açık bir hüküm yoktur. Düşüncem genel hükümlerden yararlanılarak cumartesi gününün çalışılmış sayılmasıdır.

Bu konuda çok şey söylenebilir(örneğin; iş kanununa göre cumartesi iş günü,ya da cumartesi akdi tatil,M.55/f ve 57 ci maddenin son fıkrası,pazar günü veya hafta içi h.tatili kullanılan güne istinaden M.46"...yedi günlük zaman dilimi içinde kesintisiz en az 24 saat dinlenme(hafta tatili)verilir, vs gibi...)ama kısaca belirtmek gerekirse,(daha önce paylaşılmış idi) biraz tartışmalı.(içtihat bulamadım)tereddütler sözkonusu, dahil edilir veya edilmez diyenlerin makul gerekçeleri de yok değil,ancak bu noktada cumartesi günün y.izin süresine dahil edilip edilmeyeceğine ilişkin iş sözleşmesi hükmü veya işyeri uygulaması yok ise işçi lehine olan uygulamanın tercih edilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

İş kanununun ilgili maddesinde "Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz. " gibi bir ibare geçiyor.Şimdi burada hafta tatili demiş.Yani hafta tatili olarak bunun sadece pazar günü olduğunu veya sadece 1 gün olacağını belirtmemiş.Yoruma açık bir madde olmuş.Sadece hafta tatili ifadesi geçiyor.Sizin işyerinizde de hafta tatili cumartesi-pazar olmak üzere 2 gün.Bu açıdan bakıldığında işçininde dediği gibi cumartesi günününde izin hesabına katılmaması gerekiyor çünkü cumartesi günüde hafta tatili.

İş kanununun ilgili maddesinde "Yıllık ücretli izin günlerinin hesabında izin süresine rastlayan ulusal bayram, hafta tatili ve genel tatil günleri izin süresinden sayılmaz." gibi bir ibare geçiyor.Şimdi burada hafta tatili demiş.Yani hafta tatili olarak bunun sadece pazar günü olduğunu veya sadece 1 gün olacağını belirtmemiş.Yoruma açık bir madde olmuş.Sadece hafta tatili ifadesi geçiyor.Sizin işyerinizde de hafta tatili cumartesi-pazar olmak üzere 2 gün.Bu açıdan bakıldığında işçininde dediği gibi cumartesi günününde izin hesabına katılmaması gerekiyor çünkü cumartesi günüde hafta tatili.
Hafta tatilinin en az 24 saat olduğu aynı kanunun 46.maddesinde açıkça belirtilmiştir sn.Rietveld.
Ayrıca ücretli izin hakkını tanımlayan 53.maddede izin süresi iş günü şeklinde tanımlanmamış, gün olarak tanımlanmıştır.
Ayrıca dediğiniz gibi olsaydı,
kısmi süreli çalışanın tam zamanlı çalışanla aynı haklara sahip olduğu belirtilirken,
kısmi süreli çalışan örneğin haftada 3 gün çalışıyorsa, izin süresi içindeki çalışması gereken günlerde izin kullanabilmektedir. Yani 2 hafta ise izin süresi o 2 haftalık süre içindeki 3gün izin kullanabilmektedir, 3 gün 3gün,3gün,3gün,2gün şeklinde 5 haftaya yayamazsınız izin süresini öyle değil mi?

Son düzenleme:
işyerinde cumartesi ve pazar günleri çalışılmıyor.
Pazartesi gününden başlayarak 2 hafta izin kullanan işçi yıllık izninden 12 gün değilde 10 gün düşülmesini istiyor.
Işverende c.tesi günlerinin yıllık izinden saymamı istiyor.
C.tesi günlerinin iş kanununa göre normal günlerden farkı olmadığını biliyorum lakin
çalışmadığı günüde izinli göstermenin doğru olmayacağını düşünüyorum.bu sadece kişisel görüşüm.
Bu düşüncemi kanıtlayacak iş kanununda madde var mı diye araştırdım.bulamadım
sadece yorum yapılmış kimine göre izin yazılmalı kimine görede yazılmamalı.
Eğer 10 gün hesaplanacak ise bunu işverene ispatlayacak, eğer 12 gün yazılacaksa
işçileri ikna edecek iş kanunu maddesini bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.

şimdiden teşekkürler
kafa karıştırmayacak cevap şudur: Hafta tatili aslen haftada bir gündür neden cumartesi pazar iki gün uygulanır hafta içi beş gün içerisinde 45 saatlik çalışma süresi doldurulduğu için, bu durumda cumartesi günü çalışma olursa fazla çalışmaya gireceğinden iki gün izin uygulanır personel yıllık izinde iken böyle bir durum söz konusu değildir 45 saatlik çalışma süresini 5 günde doldurmaz cumartesi günü de normal çalışma günü olup 6 gün normal çalışılmış gibi kabul edilip pazar günleri hafta tatili sayılır. Resmi tatil günlerinin de yıllık izinin içinde hesaplanması (yani 14 veya hakediş neyse üzerine eklenmesi gerekir) söz konusu değildir.

Konuya cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Sonuç olarak.
İş kanununda bu konu ile ilgili somut, net, bir madde yok.
Bu durumda yorum yapacağız,
Benim yorumum işçi lehine,
Eğer bir işyerinde hangi sebepten olursa olsun ister haftalık mesai 45 saati aştığından,
İster işverenin isteğiyle veya keyfi kararıyla olsun, c.tesi günü mesai yok ise
İşçi eğer pazartesi yıllık izne çıkmış ve ertesi hafta pazartesi işe başlamış ise
Ben işçinin yıllık izninden 5 gün düşerim.
Sebebine gelince;
Bu işcinin tek suçu haftayı doldurması mı? Örneğin Pazartesi çıkıp Cuma işyerinde olsa
4 gün izin yazmayacakmıyım ve bu şekilde 20 gün iznini 5 hafta kullanabilir mi?Kullanır.
Başka bir örnek ;
Yine C.Tesi çalışılmayan bir işyerinde işçi Cuma izne çıkacak Pazartesi gelmeyecek Salı mesaiye başlayacak.
Bu işçiye 3 gün izinli saymak ne kadar mantıklı olur?Zaten C.tesi çalışmıyor ki?
Ayrıca işçi emekli olduğunda veya işten ayrıldığında eğer yüksekte maaş alıyor ise alacağı izin parasının hesabında C.tesi gününü yıllık izinden saymak işçiye mali açıdan zarar da ettireceğini hesaplamak gerekmezmi?
Son olarak Kanunda hafta tatili yazıyor ise benim işyerimde hafta tatili C.tesi Pazar ise
C.tesi günü tatildir ve yıllık izin hesaplamasında dahil edilmez.
Bunun aksi kanunla ispatlansaydı ki olmadı?

Başka bir meslektaşım C.tesi gününü izinden sayar ve yorumu işveren lehine kullanır.
Sonuç olarak bu konu tamamen biz muhasebecilerin ve insan kaynakları ‘nın insiyatifine
Bırakılmış görünmektedir.

Konuya cevap veren meslektaşlarıma teşekkür ederim.
Sonuç olarak.
İş kanununda bu konu ile ilgili somut, net, bir madde yok.
Bu durumda yorum yapacağız,
Benim yorumum işçi lehine,
Eğer bir işyerinde hangi sebepten olursa olsun ister haftalık mesai 45 saati aştığından,
İster işverenin isteğiyle veya keyfi kararıyla olsun, c.tesi günü mesai yok ise
İşçi eğer pazartesi yıllık izne çıkmış ve ertesi hafta pazartesi işe başlamış ise
Ben işçinin yıllık izninden 5 gün düşerim.
Sebebine gelince;
Bu işcinin tek suçu haftayı doldurması mı? Örneğin Pazartesi çıkıp Cuma işyerinde olsa
4 gün izin yazmayacakmıyım ve bu şekilde 20 gün iznini 5 hafta kullanabilir mi?Kullanır.
Başka bir örnek ;
Yine C.Tesi çalışılmayan bir işyerinde işçi Cuma izne çıkacak Pazartesi gelmeyecek Salı mesaiye başlayacak.
Bu işçiye 3 gün izinli saymak ne kadar mantıklı olur?Zaten C.tesi çalışmıyor ki?
Ayrıca işçi emekli olduğunda veya işten ayrıldığında eğer yüksekte maaş alıyor ise alacağı izin parasının hesabında C.tesi gününü yıllık izinden saymak işçiye mali açıdan zarar da ettireceğini hesaplamak gerekmezmi?
Son olarak Kanunda hafta tatili yazıyor ise benim işyerimde hafta tatili C.tesi Pazar ise
C.tesi günü tatildir ve yıllık izin hesaplamasında dahil edilmez.
Bunun aksi kanunla ispatlansaydı ki olmadı?

Başka bir meslektaşım C.tesi gününü izinden sayar ve yorumu işveren lehine kullanır.
Sonuç olarak bu konu tamamen biz muhasebecilerin ve insan kaynakları ‘nın insiyatifine
Bırakılmış görünmektedir.

MEVZU AÇIK YORUMLUK BİR DURUM YOK HATALI İŞLEM YAPMIŞ OLURSUNUZ, BÖLE DURUMLARDA HATALI İŞLEM YAPAN ARKADAŞLAR DOĞRUSUNU YAPANLARI DA ZOR DURUMDA BIRAKIR SONRA FALANCA İŞVEREN BİZE HAKKIMIZI VERİYOR FİLANCA İŞVEREN HAKKIMIZI YİYOR DURUMLARI ORTAYA ÇIKAR İŞ HUKUKUNDA YILLIK ÜCRETLİ İZİN VE UYGULAMASI OKUMANIZI TAVSİYE EDERİM

Cumartesi günü çalışma olmasa da, hafta tatili 1 gündür, yani hafta tatili pazar günü olan ve cumartesi günü çalışma olmayan bir işyerinde cumartesi günü hafta tatili değildir.

Elbette kanunda belirtilen izin süreleri en az sürelerdir, dilediğiniz kadar arttırabilirsiniz, , buna bir engel yok.. Bu durumda yapmış olduğunuz uygulama ile siz de bunu yapmış olursunuz, kimse de size neden böyle yaptın demez-diyemez.
Ancak genel bilgi açısından,
cumartesi günü çalışılmayan işyerlerinde izin kullanımında , yasaya göre belirlenmiş olan 1 günlük hafta tatili düşülür , diğer günlerin tamamı (rapor veya resmi tatil değilse) izin süresinden sayılır.
Bir işyerinde izin süresinden sayılmaması, izin gününden sayılan bir başka işyeri için örnek teşkil edemez

2014 yılında 26 gün izin hakkı olan bir işçi
1 gün dahi yıllık iznini kullanmamıştır.
31.12.2014 tarihinde de emekli olmuştur.
Sizler( işveren lehine yorum yapanlar) bu işçinin yıllık izin parasını hesaplarken
Bir yılda 52 hafta var. Yani kabaca 52 cumartesi var.
52 cumartesi işe gelmemişsin.
26 günlük izninden bunu düşüyorum izin parası yok mu diyeceksiniz?
TAbiki 26 günü hesaplayıp parasını vereceksiniz
O zaman C.tesi günleri ne oldu? hafta tatili değildi.?
İşçi Cumadan PAzartesiye izin kullandımı C.tesi günü izninden düşülecek kullanmadımı C.tesi günleri tatil olacak.
Size göre mantıklı mı?

Sevgili meslektaşlarım;
Konuya gösterilen duyarlılıktan dolayı ve cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

Kanunu defalarca okudum. Bu konuda kanunda açık seçik bir ifade yok.
Hafta tatili Pazar günü bunda hemfikiriz ancak C.tesi çalışmayanlar işletmeler için
bir açıklık getirilmemiş. Benim atladığım göremediğim bir yerde olabilir Zaten bu sebepten konu açtım.
Varsa yazın bende işçinin önüne koyayım..
Yoksa ben işçiden yanayım.

Haftalık çalışma süresi iş kanunu 63. md düzenlenmiştir. Bu maddeye göre günde en fazla 11 saat olmak üzere çalışma süresini belirleme serbest bırakılmıştır. Haftalık çalışma süresi 44 saat ve günlük çalışma süresi 11 saat olarak belirlenen bir işyerinde (1 saatlik küsür kafa karıştırmaması bakımından) 4 günde çalışma tamamlanıp 3 gün çalışılmaz ise bu 3 günün sadece 1 günü hafta tatilidir, diğer 2 gün ise çalışma günü olmasına rağmen çalışma süresi doldurulduğundan çalışılmayan günler olur.

2014 yılında 26 gün izin hakkı olan bir işçi
1 gün dahi yıllık iznini kullanmamıştır.
31.12.2014 tarihinde de emekli olmuştur.
Sizler( işveren lehine yorum yapanlar) bu işçinin yıllık izin parasını hesaplarken
Bir yılda 52 hafta var. Yani kabaca 52 cumartesi var.
52 cumartesi işe gelmemişsin.
26 günlük izninden bunu düşüyorum izin parası yok mu diyeceksiniz?
TAbiki 26 günü hesaplayıp parasını vereceksiniz
O zaman C.tesi günleri ne oldu? hafta tatili değildi.?
İşçi Cumadan PAzartesiye izin kullandımı C.tesi günü izninden düşülecek kullanmadımı C.tesi günleri tatil olacak.
Size göre mantıklı mı?

Sevgili meslektaşlarım;
Konuya gösterilen duyarlılıktan dolayı ve cevaplarınız için tekrar teşekkür ederim.

Kanunu defalarca okudum. Bu konuda kanunda açık seçik bir ifade yok.
Hafta tatili Pazar günü bunda hemfikiriz ancak C.tesi çalışmayanlar işletmeler için
bir açıklık getirilmemiş. Benim atladığım göremediğim bir yerde olabilir Zaten bu sebepten konu açtım.
Varsa yazın bende işçinin önüne koyayım..
Yoksa ben işçiden yanayım.

Tabi bazı şeyler biraz da deneyime bağlı oluyor.
Eskiden izin hakkı 12 iş günü idi. Yani kademeye göre. Ancak o zaman da cumartesi tatil sayılıyordu. Bu durumda bir hafta izin kullanan işçi 5 işgünü kullanmış oluyordu.
Daha sonra izin süreleri 2 gün arttı yani 12 olanlar 14 oldu . Buna karşılık da cumartesi iş günü olarak kabul edildi. Sonuçta değişen birşey olmadı.
pazartesi cuma izin kullanan bir çalışan cumartesi de iş günü sayıldığı için 5 değil 6 iş günü izin kullanmış oluyor.

10.6. Cumartesi Çalışması Yapılmayan İşyerlerinde Yıllık İzin Uygulaması

Tatil yapılan cumartesi günü, gerçekte iş günü olduğundan yıllık izin süresinden sayılır. Yargıtay’da bir kararında, İş Kanununun yıllık ücretli izin uygulaması ve izin ücretine ilişkin hükümlerin, 394 sayılı Hafta Tatili Kanunu ile kabul edilen haftalık bir günlük tatille ilgili olduğunu, işyerinde cumartesi günleri çalışılmaması esasının kabul edilmesinin, bunun hafta tatili sayılarak izin süresi içindeki cumartesi günleri için ayrıca ücret istemine olanak vermeyeceğini belirtmektedir (Yargıtay 9. H.D. 25.01.1982 E.1469/456). Ancak, Kanunda öngörülen izin süreleri sözleşmelerle arttırılabileceğinden izne rastlayan cumartesiler kadar izin süresinin uzatılmış olduğu kararlaştırılabilir. [44]4857 sayılı Kanun’un 46. ve 63. maddesine göre hafta tatili, haftalık 45 saatlik çalışmadan sonraki 24 saatlik bir gündür. Bu nedenle cumartesi işgünüdür. Cumartesi günleri hafta tatili olarak yıllık izin süresine eklenemez. [45] Örneğin cumartesi çalışması yapılmayan işyerlerinde iki tam hafta izin karşılığında sadece hafta tatili olan pazar günleri, toplam çalışılmayan süreden düşülecektir ve toplamda da 12 gün yıllık izin kullanılmış olur.

Size göre mantıklı mı?
.
Mantıklı mı?
Sizin işyerinizdeki c.tesi çalışma olmaması uygulamasına göre bakıldığında mantıklı değil elbette,
daha önce de dediğim gibi, o şekilde hesap yapmanızda yasal olarak bir hata yok, yapabilirsiniz, kimse de size neden böyle yaptın demez( işvereniniz dışında)
Ancak, konuştuğumuz konu iş kanununda belirtilen ücretli izin hakkı içindeki c.tesi gününün izin süresinden sayılıp sayılamayacağı.
Her ne kadar sizin işyerinizde c.tesi çalışma olmasa da, ülkemizdeki her işyeri sizinki gibi değil, c.tesi çalışılan işyerleri de var ve iş kanunu sadece c.tesi çalışma olmayan işyerleri için düzenlenmiş değil,
mantıksız olarak değerlendirdiğiniz yorumlar da,sadece sizin uygulamanıza göre verilen yanıtlar değil,
iş kanununa göre yapılan yorumlardır, benzer sorulara çözüm arayan soru sahipleri için verilen yanıtlardır. Forumların amacı da budur, geneli bilgilendirmek.
İş kanununda belirtilenler uyulması gereken minimum zorunluluklardır, işveren olarak işçi lehine olan her türlü fazlasını her zaman yapabilirsiniz,
izin sürelerini her yıl için 30ar gün olarak ta belirleyebilirsiniz.

Zaten işe mantık, akla uygun gibi açılardan bakarsak mevzuatın içinden hiç çıkamayız. Bize mantıksız gelen başkasına çok anlamlı gelebilir.

Kamu kurumlarında işçi sendikaları ile yapılan toplu iş sözleşmeleri genelde anlaşmazlık üzerine Yüksek Hakem Heyetine gider. malum kamu kurumlarının çoğunda işçiler haftanın 5 günü çalışır cumartesi/pazar tatil olur. hakem heyetinden gelen tüm sözlemelerde, Ücretli izin uygulamasında sadece pazar gününün tatil kabul edileceği yazar.
Bence bunun sebebi, 45 saatlik çalışma süresine 5 günde tamamlayan ile 6 günde tamamlayan açısından yıllık izinde +1 günlük avantajın adil olmayacağıdır.