Defter Kapanışları !...

Arkadaşlar,
31/03/2013 tarihinde Yevmiye Defteri ile Yönetim Kurulu Karar Defterlerinin kapanışları noter tasdiki yapılacak. Envanter Defteri yapılmayacak mı?
Son durum nedir yardımcı olurmusunuz...

Sayın ZZEYNEP,

Her üç defterin de kapanış tasdikleri Mart ayı sonu itibariyle yapılacak.
Kısa bir bilgi; İçlerinde kapanış tasdiki yapılanlar Yevmiye ve Karar defterleridir. Envanter defterinin kapanış tasdiki yapılmaz. Envanterin ( Yani Sayım sonuçlarının tasdiki yapılır.)
Mecliste şuan görüşülen yasa tasarısına göre, Yevmiye defterinin kapanış tasdiki hesap döneminden 6 ay sonra (haziran sonu) Karar defterinin ise Bir ay sonra (Ocak sonu) olarak değişmesi teklif edildi.

Saygılar

Değerli arkadaşlar,
Yevmiye defterinin kapanış tasdik süre uzatımı ile ilgili henüz kesinleşen bir durum hala yok, konu ile ilgili bilgisi olan var mı?
son ana kadar mali müşavirimiz kesin uzatılacak dedi, bu hafta defter basımı tamamlansın deniyor,ancak yetiştirilmesi imkansız.
Konu ile ilgili duyumu olan var ise lütfen paylaşsın ,son güne mi kalacak ,yoksa kabul edilmeyecek mi?

ltd.şti.olarak eski karar defterini kullanmaya devam etsek.2013 için müdürler kurulu ve genel kurul defteri tasdik ettridim ama onları kullanmasam olur mu.

Envanter defterinin kapanış onayı yapılmayacak.
19 Aralık 2012 ÇARŞAMBA
Resmî Gazete
Sayı : 28502
TEBLİĞ
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığından:
TİCARİ DEFTERLERE İLİŞKİN TEBLİĞ
Kapanış onayı yapılacak defterler ile onay zamanı ve şekli
MADDE 15 (1) Yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin, izleyen hesap döneminin üçüncü ayının sonuna kadar notere ibraz edilip, son kaydın altına noterce “Görülmüştür” ibaresi yazılarak mühür ve imza ile onaylanması zorunludur.

eski karar defterlerinin kapanış onayı gerekmiyor değil mi ?

yeni TTK çıkmadan önceki haliyle o defterlerin adı yönetim kurulu (müdürler kurulu) karar defteri olarak geçmediğine göre yukardaki madde kapsamına girmez diye düşünüyorum, doğru mu ?

eski karar defterlerinin kapanış onayı gerekmiyor değil mi ?

yeni TTK çıkmadan önceki haliyle o defterlerin adı yönetim kurulu (müdürler kurulu) karar defteri olarak geçmediğine göre yukardaki madde kapsamına girmez diye düşünüyorum, doğru mu ?
Bu konu çok net değil.. 2013 yılı için yeni defterler onaylatıldığına göre önceki defterlerin kapanışının yapılması gerektiğini düşünüyorum. Ben yaptırdım. Risk almaya gerek yok, cezaları oldukça fazla..

yönetim kurulu karar defteri kapanış tasdiki A.Ş.ler için geçerli diye biliyorum. Limited şirketlerde yönetim kurulu karar defteri yerine, Genel kurul ve müzakere defteri tutulacak, onunda kapanış tasdiki yok. sözün özü, limited şirketler için sadece Yevmiye Defteri kapanış tasdiki yapılacak.. yanlışım varsa biri düzeltsin lütfen.

A.Ş.' lerdeki Y.K.K.Defterinin yerine L.Ş.' lerde Müdürler Kurulu Karar Defteri vardır ve bunun da kapanış tastiki yapılması gerekiyor.

ltd şti lerde 2012 yılında müdürler kurulu karar defteri olmadığı için kapanış tasdiki gerekmiyor diye düşünüyorum.

Merhabalar A.Ş.lerde yönetim kurulu karar defteri mart sonu itibariyle kapanışını yapmak zorunluluğu varmış.Peki ben kapanışını yaptığım karar defterini kaldığı yerden açılışını yapıp tekrar mı kullanacam yoksa yeni yönetim kurulu karar defteri alıp açılış mı yaptıracam?Lütfen birisi cevaplasın.

Merhabalar A.Ş.lerde yönetim kurulu karar defteri mart sonu itibariyle kapanışını yapmak zorunluluğu varmış.Peki ben kapanışını yaptığım karar defterini kaldığı yerden açılışını yapıp tekrar mı kullanacam yoksa yeni yönetim kurulu karar defteri alıp açılış mı yaptıracam?Lütfen birisi cevaplasın.
2013 yılı için aralık ayında yeni yönetim kurulu karar defterinin açılış onayının yaptırılması gerekirdi. Eski defterin ise bu ay sonuna kadar kapanışını yaptırabilirsiniz. Geçde olsa yeni defterin açılış onayını yaptırmanızda fayda var.

A.Ş.' lerdeki Y.K.K.Defterinin yerine L.Ş.' lerde Müdürler Kurulu Karar Defteri vardır ve bunun da kapanış tastiki yapılması gerekiyor.

Müdürler kurulu karar defteri tasdiklenmiş ise vardır elbette, ama biliyorsunuz ki Müdürler kurulu karar defteri zorunlu değildir, bunun yerine eski ortaklar kurulu karar defteri tutulmaya devam ediliyorsa kapanış tasdikine de gerek yoktur.

limited şirketlerde yönetim kurulu karar defteri kapanışı ile ilgili; eger 2013 yılı için yeni toplantı ve müzakere defteri tastik edildiyse 2012 yılı ve önceki yıllarda kullanılan karar defteri mart 2013 de kapanış tastiği yapılır.2013 yılı için yeni genel kurul toplantı ve müzakere defteri tastik edilmediyse kapanış tastiğine gerek olmadan aynı karar defterini kullanmaya devam edeceğiz. doğrumudur?

limited şirketlerde yönetim kurulu karar defteri kapanışı ile ilgili; eger 2013 yılı için yeni toplantı ve müzakere defteri tastik edildiyse 2012 yılı ve önceki yıllarda kullanılan karar defteri mart 2013 de kapanış tastiği yapılır.2013 yılı için yeni genel kurul toplantı ve müzakere defteri tastik edilmediyse kapanış tastiğine gerek olmadan aynı karar defterini kullanmaya devam edeceğiz. doğrumudur?

Doğrudur. Zaten noterler eski karar defterlerine kapanış onayı yapmıyorlar.

1 Temmuz 2012 tarihinde yürürlüğe giren Yeni Türk Ticaret Kanunun 64. Maddesinde Yevmiye Defterinin ve A.Ş. Yönetim Kurulu Karar Defterinin kapanış tasdiki, hesap döneminin üçüncü ayının (Normal hesap dönemlerinde 31/Mart) sonuna kadar yapılacağı belirtilmiştir.Yevmiye defterinin kapanış tasdikinin Haziran ayının sonuna kadar yapılması konusunda ve Kanunda değişiklik yapılması konusunda mutabakat sağlanmıştır.TBMM kabul edilen Yasa ile yevmiye defterlerinin kapanış onayı; hesap döneminin ALTINCI ayının (Normal hesap dönemlerinde 30/HAZİRAN ) sonuna kadar yapılacağı şeklinde değiştirilmiştir. Türk Ticaret Kanununun 64 üncü maddesinde yapılan değişiklikle Yevmiye defterinin üçüncü aya (MART) kadar olan kapanış onay tarihi altıncı aya (HAZİRAN) uzatılmıştır. Bu yıl yapılacak defter kapanışlarında da bu hükmün uygulanabilmesi için 01/01/2013 geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girecektir.Bu hükme göre, 2012 YILI YEVMİYE DEFTERİNİN Kapanış onayı 30/HAZİRAN/2013 tarihine kadar yaptırılacaktır.2012 yılına ilişkin A.Ş. Yönetim Kurulu Karar defterinin kapanış onayı ise bu yıl için Mart/2013 ayının sonuna kadardır. Diğer taraftan A.Ş Yönetim Kurulu Karar defterlerinin kapanış tasdiki bundan böyle, hesap döneminin birinci ayının (Normal hesap dönemlerinde 31/Ocak) sonuna kadar yapılacağı şeklinde değiştirilmiştir. 2013 yılına ilişkin A.Ş. Yönetim Kurulu karar defterinin kapanış onayı 31/Ocak/2014 olacaktır.