Depo Kiralama

accountmanager

Katkı Sunan Üye
Firmamızın bulunduğu binanın dışında bir yerde depo kiraladık. Yapılan sözleşmenin 1 nüshasını vergi dairesine göndermem gerekirmi ? Ayrıca kiracı olarak Sözleşmeye ilişkin damga vergisini bizim mi ödememiz gerekiyor ?

Ynt: Depo Kiralama

iyi günler;
Kira sözleşmesinin fotokopisi depo açılışında dilekçe ekinde verilmesi gerekir.

Vergi dairesine bildirim konusunda bir zorunluk yoktur. verilmesinde fayda görülüyorsa verilir. Ancak depo da vergi lezvhanızı ve varsa çalışanlara ait ssk bildirgesini bulundurun.
Bilgi verilmelidir diyen arkadaşlar oluyor. Ancak bunun bir dayanağı olduğunu ben bilmiyorum.

Dayanak

V.U.K
İş Yeri
Madde No 156
Kapsam
Ticari, sınai, zirai ve mesleki faaliyette iş yeri; mağaza, yazıhane, idarehane, muayenehane, imalathane şube, depo, otel, kahvehane, eğlence ve spor yerleri, tarla, bağ, bahçe, çiftlik, hayvancılık tesisleri, dalyan ve voli mahalleri, madenler, taş ocakları, inşaat şantiyeleri, vapur büfeleri gibi ticari, sınai, zirai veya mesleki bir faaliyetin icrasına tahsis edilen veya bu faaliyetlerde kullanılan yerdir.

İşletmede Değişikliğin Bildirilmesi
Madde No 159
Kapsam
Aynı teşebbüs veya işletmeye dahil bulunan iş yerlerinin sayısında vukua gelen artış veya azalışları mükellefler vergi dairesine bildirmeye mecburdurlar.

İşletme şahıs işletmesi ise doğru bildirim zorunluğu vardır.

herkese merhaba depo kiralanmışsa işyerinde artış olmuş ltd, gerçek farketmez dilekçe ekinde maliyeye bildirilecek ki yoklama tutacaklar maliyeci arkadaşlar.sadece vergi levhası asılma zorunluluğu yok,mülkiyeti kendine aitse stopaj ödemeside yok.

Konu biraz eski ancak, ben sorularım ile güncelleyim arkadaşlar.!

+Ek.
Ltd.Şti. olduğu için karar alarak noterden tasdik ettirdikten sonra.

Ltd.Şti.' nin kiraladığı depo için bildirim yapılacak.Kira kontratı + Karar örneği verilecek dilekçe ekinde.Damga vergisi ödenecek.
Buraya kadar tamam.
Depoların V.Dairelerine bildirimlerinde yoklama tutulmadığını biliyorum, yanlışmı hatırlıyorum.?

merhabalar,

benim de bu konuda sorum olacak

ithalatçı bir firmayız, yurtdışından getirdiğimiz malları, diliskelesinde limana yakın farklı firmaların
depolarında tutuyoruz, kendi depomuz yok.. karşılığında da malı sattığımız zaman depo sahibi
firma, malın kaldığı süre için bize depolama faturası kesiyor..

vergi dairesinin yaptığı rutin yoklamalalarda da malımızın başka bir firmanın deposunda olduğunu
belirttik, ancak şimdi bildirdiğimiz adreste yapılan tespit sonucu bizim o adreste "şubemiz" olmadığını
saptamışlar, biz o adreste tüzel kişilik olarak bulunduğumuzu söylemedik ki..memurla konuştuğumda
"başkasının da deposu olsa malınızı koymuşsanız sizin şubeniz sayılır" dedi

bu konuda aklım çok karıştı, yıllardır bu işi yapan biri olarak ilk kez karşılaştım bu durumla. ki bizim
sektörde çok sık yapılan bir uygulamadır ve konuştuğum kimse, malını deposu koyması karşılığı, faturasını ödediği firmaları şube olarak vergi dairelerine bildirmemiş..böyle bir uygulamadan haberleri yok

bilgilendiren olursa çok sevinirim
şimdiden teşekkürler

Gümrük Müdürlüklerince izin verilen geçici depolardan biriyse şube olarak bildirimde bulunmanıza gerek yoktur. İzinsiz bir depoysa idarenin yaptığı işlem yerindedir.

İlave olarak depolama yerlerinin şube olarak tescil edilmesine gerek yoktur. İdareye bildirim yeterlidir.