E-Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmeleri Hk.

Arkadaşlar bu tebliğde ince bir nokta olduğunu düşünüyorum. O da şudur;Elektronik beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmelerini her yıl düzenlemek zorunda mıyız? Zira Mesleki hizmet sözleşmelerimizi her yıl yeniliyoruz, aracılık sözleşmeleride hizmet sözleşmelerinin bir eki olması nedeniyle kanaatimce aracılık sözleşmelerininde her yıl mesleki hizmet sözleşmeleriyle beraber yenilenmesi gerekir diye düşünüyorum. Lakin bunları her yıl düzenlememiz 405 nolu tebliğle bize iki iş çıkartıyor, birincisi aracılık sözleşmesini düzenlediğimizde bunların sisteme girişini yapacağız birde yıl sonlarında süresi bittiğinde aracılık sözleşmelerinin süresi bitti diye sisteme gireceğiz.
yukarıda belirttiğim konuda farklı düşünen arkadaşların değerli yorumlarını bekliyorum, Aracılık sözleşmelerini her yıl düzenlemek ve sisteme girmek zorunda kalmamamız için sizce ne yapmalıyız?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ynt: E- beyanname Aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri hk.

Aracılık ve sorumluluk sözleşmelerinin iptal edilmediği sürece yeniden düzenlenmesi gerektiğini düşünmüyorum. Her sene yenilenmesi gerektiğide herhangi bir yerde yazmıyor bildigim kadarıyla.

Sizce hizmet sözleşmesinin her sene yenilenmesi zorunluluğu var mı? Sözleşmelere otomatik uzama maddesi konabilir.

Ben sözleşmelerime "taraflar 1 ay önceden fesih bildiriminde bulunmadığı sürece iş bu sözleşme otomatik olarak 1 yıl uzar" ibaresi koyuyorum.

Y.Yildiz ' Alıntı:
Ben sözleşmelerime "taraflar 1 ay önceden fesih bildiriminde bulunmadığı sürece iş bu sözleşme otomatik olarak 1 yıl uzar" ibaresi koyuyorum.

damga vergisi ne oluyor o durumda peki ?

peki e-beyanname aracılık sözleşmeleri sistemine giriş yapan oldu mu? E-beyanname aracılık ve sorumluluk sözleşmesi tarihi ile hizmet sözleşmesi tarihi arasında 30 günden fazla zaman olduğunda sistem kabul etmiyor.

Accounting Unit ' Alıntı:
Y.Yildiz ' Alıntı:

damga vergisi ne oluyor o durumda peki ?

Yeni bir imza atılmadığı için damga vergisi doğmaz.

Öncelikle günaydın, dv bir kereye mahsus veriyorsunuz o kadar. İlla her yıl yenileyeceksiniz diye bir kaide yok.

arkadaşlar hizmet sözleşmesi yapılmaması durumunda nasıl bir yol izlenmeli. sonra yaparız denerek yapılmıyor bazen sözleşmeler ve süresi geçiyor. şimdi eski tarihli sözleşme yapsak ceza var yeni yapsak bugüne kadar sözleşmesiz mi gönderiyordunuz demezler mi insana :?

Evet derler. Bende orda takıldım kaldım. Eğer sözleşme tarihlerini mart başı yaparsak, ocak beyannamelerini iptal bile edebilirler

beyannameleri iptal edeceklerini sanmıorum ama meslek ile ilgili bir ceza gelebilir kınama-uyarma vs gibi. en iyisi ilk beyanname gönderdiğin zamanki tarihli sözleşme yap git dv ve vezayı yatır sonra gel aracılık sözleşmesini doldur kafan rahat uyu.

İşin kötüsü 1 mart itibari ile düzeltme bile veremiyoruz. Ba bs ler için düzeltme yapmamız lazım uyarı veriyor. Yani 15 günlük süre hayal, 10 gün var

Yasa,15 marta kadar sözleşmelerinizi onaylayın demiş.Bana göre 15 marta kadar hem aracılık ve s.sözleşmelerini onaylayanlarda hemde daireye oda sözleşmelerini teslim edip damga vergilerini ödeyenlerde geriye dönük herhangi bir işlem yapılmayacak.15 marttan sonra onaylayanlar için bahsettiğiniz riskler doğacaktır.Ben böyle düşünüyorum.(belkide böyle düşünmek istiyorum :) )

umutyaylagul ' Alıntı:
arkadaşlar hizmet sözleşmesi yapılmaması durumunda nasıl bir yol izlenmeli. sonra yaparız denerek yapılmıyor bazen sözleşmeler ve süresi geçiyor. şimdi eski tarihli sözleşme yapsak ceza var yeni yapsak bugüne kadar sözleşmesiz mi gönderiyordunuz demezler mi insana :?
En azından 31/01/2011 tarihli sözleşmeler yapın , tabi damga vergisinden ötürü ceza gelecek ancak bu cezaya katlanın.

Sorumluluk sözleşmelerinin tarihlerini de 31/01/2011 yapın.

Daha geçmiş dönemler için de her mükellef için ilk açılış tarihi itibariyle birer sözleşme düzenleyin dosyada tutun aynı şekilde sorumluluk sözleşmesini. Olası bir durumda damga vergisi yönünden bir yaptırım olur, eğer bilgiler arasında tutarsızlık olursa beyanların kabul edilmemesi gibi bir yaptırımla karşılabilirsiniz.

Yapılan sözleşmelere asgari tarife üzerinden değil de muhakkak bir tutar yazın, sözleşmenin fesh tarihini / yok ise uzama şartlarını ve artış düzeyini yazın. Veya her yıl tekrar dan sözleşme ve sorumluluk sözleşmesi düzenleyip damga vergisi verin.

sorumluluk sözleşmesinin tarihlerini bence 01.03.2011 tarihleri itibariyle düzenleyelim. çünkü yeni yasa bu önceden böyle birşey yoktu.
ama hizmet sözleşmesi için yapabielcek bişey olduğunu sanmıyorum. fazla mükellefi olmayanlar bunu yapabilir ama çok mükellefi olanlar napar bilemyiorum sıkınıtlı bir durum gerçekten.

umutyaylagul ' Alıntı:
sorumluluk sözleşmesinin tarihlerini bence 01.03.2011 tarihleri itibariyle düzenleyelim. çünkü yeni yasa bu önceden böyle birşey yoktu.
ama hizmet sözleşmesi için yapabielcek bişey olduğunu sanmıyorum. fazla mükellefi olmayanlar bunu yapabilir ama çok mükellefi olanlar napar bilemyiorum sıkınıtlı bir durum gerçekten.
Yeni yasa derken?
Sorumluluk sözleşmesi tebliğin ilk halinden beri var, yeni gelen ise elektronik ortamda bildirim zorunluluğu.

ondan bahsediyorum işte. yani aracılık sorumluluk sözleşmesini 15.03 e kadar zorunlu tutulmasından bahsediyorum.
hizmet sözleşmesi yapmayan birçok meslek mansubu var sanırım.
gündeminde tam yoğun olduğu dönemde gelmesi kötü oldu bunun. vergi affı-yıllık beyannameler falan zorlayacak bütün meslek mensuplarını. herkese kolay gelsin diyorum

allaha şükür öyle bir mesleğimiz varki...herşeyden sorumlu,her şer acil,hiçbir sorunu çözülmemiş...habire angarya yükleniyor ama hepte karmakarışık....çöz çözebilirsen...bize bu işi bıraktırıncaya kadar durmayacaklar arkadaşlar haberiniz olsun...başımızdada 355.md...en küçük hatada ceza...diyelim ki müşteriyi bulduk hoş tuttuk paramızıda aldık ama ceza yememek için takla atıyoruz işlerin içinden çıkamıyoruz

sözleşme bilgileri girilmeden beyanname verilemiyor mu şimdi?

Maalesef şuan için beyanname veremiyoruz