E-Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmeleri Hk.

Ynt: E- beyanname Aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri hk.

Bunların girişlerini yapmanıza gerek yok.2010 Y.Gelir Beyannamesini de sorunsuz gönderebileceksiniz.

rooniin ' Alıntı:
En azından 31/01/2011 tarihli sözleşmeler yapın , tabi damga vergisinden ötürü ceza gelecek ancak bu cezaya katlanın.
Sorumluluk sözleşmelerinin tarihlerini de 31/01/2011 yapın.

sn. ronnin arkadaşımızın dediği ceza, damga vergisinden kaynaklanan gecikme mi? yoksa vuk 355 mi? ???

ZİNDAN ' Alıntı:
smmm-ankara ' Alıntı:
sözleşme tarihi 01.01.2011 desek damga vergisi sadece gecikme olacak değil mi, beyannameyi geç vermeyle ilgili vuk 355 olmayacak, doğru mu?
Doğru.

Sayın Zindan ..Tebliğin ayrıntıları belli olmadan hasbelkader 27.02.2011 de ,2010 da terk eden mükelleflerin sözleşme bilgilerini girmiş bulunduk...Silemiyoruz da...Ama öğrendik ki sisteme girmeden de Yıllık GV ler gönderilebiliyormuş..Şimsi sorun şu ; Bu Sözleşmeleri ne yapacağız??İPTAL mi; SÜRESİ BİTEN SÖZLŞEME mi?? Ve en Önemlisi TERİH ne olacak??

İlker Çamlıbel ' Alıntı:
rooniin ' Alıntı:
En azından 31/01/2011 tarihli sözleşmeler yapın , tabi damga vergisinden ötürü ceza gelecek ancak bu cezaya katlanın.
Sorumluluk sözleşmelerinin tarihlerini de 31/01/2011 yapın.

sn. ronnin arkadaşımızın dediği ceza, damga vergisinden kaynaklanan gecikme mi? yoksa vuk 355 mi? ???

ZİNDAN ' Alıntı:
smmm-ankara ' Alıntı:
sözleşme tarihi 01.01.2011 desek damga vergisi sadece gecikme olacak değil mi, beyannameyi geç vermeyle ilgili vuk 355 olmayacak, doğru mu?
Doğru.

DÖRDÜNCÜ KİTAP : CEZA HÜKÜMLERİ
İKİNCİ KISIM : VERGİ CEZALARI
BİRİNCİ BÖLÜM : VERGİ ZİYAI CEZASI :
VERGİ ZİYAI CEZASI
Madde 344 - (Değişik madde: 22/07/1998 - 4369/11 md.)
(Değişik fıkra: 23/01/2008-5728 S.K./274.mad) 341 inci maddede yazılı hallerde vergi ziyaına sebebiyet verildiği takdirde, mükellef veya sorumlu hakkında ziyaa uğratılan verginin bir katı tutarında vergi ziyaı cezası kesilir.
Madde 341 - Vergi ziyaı, mükellefin veya sorumlunun vergilendirme ile ilgili ödevlerini zamanında yerine getirmemesi veya eksik yerine getirmesi yüzünden, verginin zamanında tahakkuk ettirilmemesini veya eksik tahakkuk ettirilmesini ifade eder.
Şahsi, medeni haller veya aile durumu hakkında gerçeğe aykırı beyanlar ile veya sair suretlerle verginin noksan tahakkuk ettirilmesine veya haksız yere geri verilmesine sebebiyet vermek de vergi ziyaı hükmündedir.
Yukarıki fıkralarda yazılı hallerde verginin sonradan tahakkuk ettirilmesi veya tamamlanması veyahut haksız iadenin geri alınması ceza uygulanmasına mani teşkil etmez.

gurdal67 ' Alıntı:
Sayın Zindan ..Tebliğin ayrıntıları belli olmadan hasbelkader 27.02.2011 de ,2010 da terk eden mükelleflerin sözleşme bilgilerini girmiş bulunduk...Silemiyoruz da...Ama öğrendik ki sisteme girmeden de Yıllık GV ler gönderilebiliyormuş..Şimsi sorun şu ; Bu Sözleşmeleri ne yapacağız??İPTAL mi; SÜRESİ BİTEN SÖZLŞEME mi?? Ve en Önemlisi TERİH ne olacak??
Ben henüz İptal girişi yapmadım, ancak sözleşme girişi yapılanların 15 gün içinde iptal/fesih olabileceğine dair açıklamalar var.Bence bu 15 günlük süreyi göz önünde bulundurarak iptal ediniz, yada süresi sona eren sözleşme olarak işaretleyiniz.
Son gönderdiğiniz beyannameden sonraki 15 gün içindeki bir tarihte süresi biteni işaretleyiniz.

serden ' Alıntı:
Bizim de 2010 yılının sonlarında mesela ekim ayında yaptığımız sözleşme var.Ben sözleşme tarihi olarak örneğin 18.10.2010 girsem cezalı mı olur? Damga vergisini ödedim.Fakat yıl 2010 olunca cezalı olur mu? Bir de sözleşme numarası sözleşme tarihini sorduktan sonra hizmet sözleşmesi tarih ve numarası soruluyor formda. ikisi arasındaki fark nedir?

??????

serden ' Alıntı:
serden ' Alıntı:
Bizim de 2010 yılının sonlarında mesela ekim ayında yaptığımız sözleşme var.Ben sözleşme tarihi olarak örneğin 18.10.2010 girsem cezalı mı olur? Damga vergisini ödedim.Fakat yıl 2010 olunca cezalı olur mu? Bir de sözleşme numarası sözleşme tarihini sorduktan sonra hizmet sözleşmesi tarih ve numarası soruluyor formda. ikisi arasındaki fark nedir?

??????

cezalı olmaz damga vergisini ödemişsiniz zaten.
Bir de sizin e vergi dairesinden girdiğiniz sözleşme aracılık ve sorumluluk sözleşmesi. Ayrı olarak sorduğu sözleşme ise hizmet sözleşmesi. Yani ücret yazarak işi alınca imzaladğımız sözleşme.

Aracılık ve sorumluluk sözleşmesini ayrıca mı düzenleyip imzalatacağız? Gelir idaresinin sitesinde aracılık ve sorumluluk sözleşmesi gördüm.Ama onda sözleşme numarası falan yazmıyor. Siz nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar yanlış bişey yapmayalım.

Önce bir tebliği okuyunuz.
Sonrasında müşterilerinizle kendi verdiğiniz sıra numaralı "hizmet sözleşmeleri" ve "Ek-3 Sorumluluk ve Aracılık sözleşmeleri" yapınız.Bunları da internet vergi dairesinden sisteme giriş yapınız.Tarih ve Damga vergilerinin ödemesine dikkat ediniz.

Merhaba,

Belki konuyla alakalı değil ama bizim mesleki sözleşmelerle ilgili bir sorum var.
Merakımdan soruyorum.

Bizim mesleki hizmet sözleşmelerin maddelerini okuyan varmı?
Mesleki Hizmet Sözleşmemizin arka sayfasında bulunan
8.maddesi; Sözleşmenin süresi bölümünde;
şöyle bir ibare geçiyor.
"Taraflar sözleşme süresi bitmeden 15 gün önce yazılı olarak fesih bildirimi ile sonlandırılmadığı takdirde sözleşme kendiliğinden yenilenir."

böyle bir madde geçiyor. Bu maddeye göre biz niye her sene sözleşme yeniliyip damga vergisi tahakkuk ettiriyoruz. İki tarafta birbirinden memnunsa, bu maddeye göre zaten sözleşme otomatikman yenileniyor ve damga vergisi tahakkuk etmiyor.

Çünkü Damga vergisinde vergiyi doğuran olay, sözleşmenin imzalandığı tarihte yapılan değerli kağıt olduğu için; sözleşme maddelerinde geçen 8.maddeye göre bir kez daha sözleşme yapılmaması gerekiyor.
Yanlış mı? düşünüyorum.

Konuyla alakalı olmadığı için bir kez daha hoşgörünüze sınıyorum..

Ben her sene tahakkuk ettirmiyorum, eski sözleşmelerde o madde yoktu özel hüküm olarak eklenirdi, yenilerde matbu halde geliyor. Danıştayın bu konuda emsal bir kararı var.

serden ' Alıntı:
Aracılık ve sorumluluk sözleşmesini ayrıca mı düzenleyip imzalatacağız? Gelir idaresinin sitesinde aracılık ve sorumluluk sözleşmesi gördüm.Ama onda sözleşme numarası falan yazmıyor. Siz nasıl yapıyorsunuz arkadaşlar yanlış bişey yapmayalım.

Evet ayrı olarak Ek 3 aracılık ve sorumlluluk imzalayacaksınız ve sisteme girecekseniz.
Zaten gelirler de sizden istenen aracılık sorumluluk sözleşmesiinin girilmesi. Yanında da esas olan hizmet sözleşmesinin tarihi ve numarasını soruyorlar.
Benim yaptığım şekle gelince ;
Elimde mükellefle karşılıklı imzaladığımız türmob hizmet sözleşmesi (damga vergisi yatırılmış ) ve ek 3 araclık ve sorumluluk sözleşmesi var. Bunları e vergi dairesinden giriyorum. Girerken de bizden hem hizmet sözleşmesinin hem de ek 3 ün numara ve tarihini soruyor.
narin_ ' Alıntı:
Merhaba,

Belki konuyla alakalı değil ama bizim mesleki sözleşmelerle ilgili bir sorum var.
Merakımdan soruyorum.

Bizim mesleki hizmet sözleşmelerin maddelerini okuyan varmı?
Mesleki Hizmet Sözleşmemizin arka sayfasında bulunan
8.maddesi; Sözleşmenin süresi bölümünde;
şöyle bir ibare geçiyor.
"Taraflar sözleşme süresi bitmeden 15 gün önce yazılı olarak fesih bildirimi ile sonlandırılmadığı takdirde sözleşme kendiliğinden yenilenir."

böyle bir madde geçiyor. Bu maddeye göre biz niye her sene sözleşme yeniliyip damga vergisi tahakkuk ettiriyoruz. İki tarafta birbirinden memnunsa, bu maddeye göre zaten sözleşme otomatikman yenileniyor ve damga vergisi tahakkuk etmiyor.

Çünkü Damga vergisinde vergiyi doğuran olay, sözleşmenin imzalandığı tarihte yapılan değerli kağıt olduğu için; sözleşme maddelerinde geçen 8.maddeye göre bir kez daha sözleşme yapılmaması gerekiyor.
Yanlış mı? düşünüyorum.

Konuyla alakalı olmadığı için bir kez daha hoşgörünüze sınıyorum..

Valla bende bu şekilde yaptım kendi uzasın diye. Sanırım bir sorun çıkarmaz. Yoksa her sene sözleşme yapmak imzalatmak ve damgasını ödemek biraz zor iş.

Üstadlardan cevap bekliyoruz. :)

rooniin ' Alıntı:
Ben her sene tahakkuk ettirmiyorum, eski sözleşmelerde o madde yoktu özel hüküm olarak eklenirdi, yenilerde matbu halde geliyor. Danıştayın bu konuda emsal bir kararı var.

geçen seneki sözleşmelere baktım aynı madde geçerli. Yani 15 gün evvelden yazılı olarak feshedilmemişse sözleşme otomatikman yenilenmiş sayılır ibaresi var. Bu durumda damga vergisi doğmuyor.

Ama bu e-sözleşme kapsamında; hizmet sözleşmesi tarihi ve numarasının yazılması zorunlu olduğundan, bir kez daha hizmet sözleşmesi yapıp, tarih ve numara vermek; ek damga vergisi tahakkuk etmek gibi geliyor bana.

Sözleşmede bir değişiklik yok ise, özellikle ücret konusunda (kestiğiniz makbuz tutarlarına dikkat) bu şekilde yapabilir, her sene damga vergisi ödemek zorunda kalmazsınız.
İnternetten girişlerde de eski sözleşmenin tarih ve no' su girilebilir tekrar.

Sözleşmeye Nusret Kurdoğlu Üstadın makalesinden alıntı yaparak ücret kısmına ;

1) Her ne kadar iş bu sözleşme 31.12.2011 tarihine kadar ki dönemi içermekteyse de, 01-15 Aralık 2011 tarihleri arasında (ve ondan sonra her yıl aynı tarihler arasında) taraflarca yazılı fesih ihbarında bulunulmazsa, sözleşme her yıl (ücret hükümleri hariç) otomatik uzar.

2) Ücret hükümleri, açıklanan tarifedeki artış oranında her yıl arttırılır.

şeklinde bir hüküm koydum. Sanırım bu yeterli bir hüküm üstadım.

Evet ayrı olarak Ek 3 aracılık ve sorumlluluk imzalayacaksınız ve sisteme girecekseniz.
Zaten gelirler de sizden istenen aracılık sorumluluk sözleşmesiinin girilmesi. Yanında da esas olan hizmet sözleşmesinin tarihi ve numarasını soruyorlar.
[/quote]
Arkadaşlar ek3 sözleşmesinin numarası olarak ne giriyorsunuz? Yine mükellefle yaptığınız hizmet sözleşmesinin numarasını mı?Yani hizmet sözleşmesi ve aracılık ve sorumluluk sözlrşmr nosunu ve tarihini aynı mı giriyorsunuz?

serden ' Alıntı:
Arkadaşlar ek3 sözleşmesinin numarası olarak ne giriyorsunuz? Yine mükellefle yaptığınız hizmet sözleşmesinin numarasını mı?Yani hizmet sözleşmesi ve aracılık ve sorumluluk sözlrşmr nosunu ve tarihini aynı mı giriyorsunuz?
[/quote]

Ben hizmet sözleşmelerine A-2011/01
Ek 3 aracılık ve sorumluluk sözleşmesilerine B-2011/01 veriyorum.
Tamamen size kalmış numara vermek. Ben bu şekilde yaptım.
Kolay gelsin.

Odadan aldığımız hizmet sözleşmelerinde zaten numara var da EK 3 tekşi sözleşme numara görememiştim. Diğer arkadaşlar da kendilerine göre numara mı veriyor acaba?

Şimdi arkadaşlar ne yapmaya karar verdik?

1.Önceden beri beyannamesini verdiğimiz ancak hizmet sözleşmesi düzenlemediğimiz mükelleflere ait hizmet sözleşmesinin tarihini gerçek tarihini mi yazacağız yoksa 01.03.2011 tarihini mi yazacağız?
a-Gerçek tarihi atarsak ve sisteme bu tarihi girersek ne gibi durumlarla karşılasabiliriz?
b-01.03.2011 tarihi atarsak ve sisteme bu tarihi girersek ne gibi durumlarla karşılasabiliriz?

2.Yine aynı şekilde daha önce hiç düzenlenmemiş olan EK3 ve EK4'ün tarihlerini DV'ne tabi olmadığı için her halükarda 01.03.2011'mi atacağız?

İmza tarihine 01.03.2011 yazın. Kapsadığı dönem 01.01.2011- 31.12.2011 olabilir. Bu şekilde damga vergisi imza tarihinde yani 01.03.2011 de doğar. Ve sisteme girişte sıkıntı yaşamazsınız.