E-Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmeleri Hk.

Ynt: E- beyanname Aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri hk.

Eşimle beraber Adi ortaklık şeklinde muhasebe ofisimiz var.kendimizle ayrıca EK3 imzalayacağız anladığım kadarıyla.ama aramızda hizmet sözleşmesi yok.hizmet sözleşmesi yapıp bir de onun damga vergisini vermek durumunda mıyım?

serden ' Alıntı:
Odadan aldığımız hizmet sözleşmelerinde zaten numara var da EK 3 tekşi sözleşme numara görememiştim. Diğer arkadaşlar da kendilerine göre numara mı veriyor acaba?
Ben hala ek3 teki sözleşmenin numarası konusunda kararsız kaldım.Siz bu sözleşmenin numara kısmına ne yazıyorsunuz arkadaşlar?

ben böyle gönderdim;

örnek;
sözleşme numarası : 007 ( 001 den başladım...)
sözleşme tarihi : 01.03.2011

Hizmet sözleşmenizi bağlı bulunduğunuz odadan alıyor iseniz zaten onlarda numara mevcut. Eğer benim yapıyor olduğum gibi internet ortamından indiriyor ya da kendiniz düzenliyorsanız numarasını da kendiniz vereceksiniz. Ek:3 ise bu yaptığımız hizmet sözleşmesinin bir eki niteliğinde ve ikinci sayfasında hizmet sözleşmesinin numarasını ve tarihini içeriyor. Ek:3 'e de kendiniz numara veriyorsunuz.

İnternet Vergi Dairesinden bilgi girişi yaparken de; istenen ilk sözleşme Ek:3'ün numarası ve tarihi, ikinci istenen sözleşme ise hizmet sözleşmesinin tarihi ve numarası.

İrem35 ' Alıntı:
ben böyle gönderdim;

örnek;
sözleşme numarası : 007 ( 001 den başladım...)
sözleşme tarihi : 01.03.2011

Bende bu şekilde veriyorum

peki arkadaşlar sözleşme düzenlemediğiniz mükellefler için ne yapıyorsunuz??
eski tarihli düzenleyip damga vergisine mi katlanıyorsunuz yoksa yeni tarihli mi düzenliyorsunuz?

mali müşavir olarak kendi beyannemelerimiz için aracılık ve sorumluluk sözleşmesi yapılıp sisteme girmelimiyiz?
teşekkürler

Merhaba ;

Hayır , zaten sistem de "Kendinizle sözleşme yapamazsınız " mesajı veriyor.

Arkadaşlar sözleşmelerimizde ücret kısmına net 98.00 tl olarak yazdık.
Kdv dahil olarak hazırlandı.

Burada damga vergisi öderken 98.00 TL üzerinden binde 8.5 olarak mı ödeyeceğiz? Yoksa 100.00 TL brüt rakam üstünden mi?

Binde 8,25 olacak.Kdv hariç matrah üzerinden ödenmeli.

Merhabalar

toparlayacak olursak

müşterimize örneğin 13.01.2011 tarihli bir makbuz düzenledi isek bu durumda hizmet sözleşmesinin tarihinin bu tarihten önceki bir tarih olması gerekir dimi?

bu durumda e-beyan dan damga vergisi beyannamesi doldurup verdiğimizde beyannamenin geç verilmiş olmasından dolayı bir cezaya muhatap olmayacağız ama damga vergisini gecikmeli ödeyeceğiz ?

bunun sonrasında sistemden aracılık ve sorumluluk sözleşmesi bilgi girişi yapacağız?

aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin tarihi de bu durumda 01.01.2011 olacak?

ancak burda bazı arkadaşlar yanlış anlamıyorsam 30 günden daha öncesine ait tarihli bir aracılık ve sorumluluk sözleşmesi bilgi girişi yaptıklarında sistemin kabul etmediğini ifade etmişler ?

Merhaba,
sayın meslektaşlarım,

EK-3 aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin yanında, EK-4 aracılık sözleşmesi gönderen oldu mu?

bir GMSİ beyannamesini göndermeden evvel EK-4 nolu sözleşmeyi doldurdum ancak meslek hizmet sözleşmesi bölümünü boş bıraktım, sözleşme numarasınıda daha önce bildiridğim ek-3 lere verdiğim numaralardan devam ettim. Acaba ayrı numara mı vermeliydim?

muhasebeci olarak kendi beyannamelerimizi gönderebilmek için kendimizi de sisteme girmemize gerek yok di mi ???

pardon, konu cevaplanmış şimdi gördüm, gerek yokmuş, teşekkürler

Sayın Funda aracılık sözleşmesi 19.02de tebliğ olan yeni bir uygulama ,sözleşme tarihi nasıl 01.01 yapabilirsiniz ki, mantık dışı

01.03.2011 yapmanız yeterli bence, ben öyle yapıyorum

peki arkadaşlar aracılık sözleşmesini sisteme girerek eş doşt 3-4 kişinin gmsi beyannamesini
e-beyanname ortamında vergi dairesine gönderdim, şimdi o sisteme girdiğim aracılık sözleşmeleri sona erdi tahakkuklarını aldıktan sonra aynı gün sona erdiği için bunu sisteme girmelimiyiz sizce ?

aracılık sözleşmesi yeni değil , sistemden bildirimi yeni ...19.02.2011 tarihli tebliğ sistemden bildirilmesini içermekte

aracılık sözleşmesi girdim gmsi beyannamesini yaptım ve gönderdim artık beyannamesini belki seneye bir kez daha yapacağım bu yüzden girdiğimiz sözleşmeyi iptal etmemiz gerekirmi

meslek sözleşmesini yanlışlıkla geçen yılın ücreti üzerinden düzenleyip damga vergisini yatırmışız :( napmak lazım, ek sözleşme falan mı yapsak aradaki fark için, düzeltmeyi vergi dairesine anlatmak zor olacak :(

ya da böyle kalsa farkedilirse aradaki farkın damga vergisi cezalı olarak mı istenir sadece (öyleyse sorun değil 2-3 TL birşey)

:) Boşver öyle kalsın, seninde derdin o olsunnn.!!!

benimde aklım;
Geliri sadece GMSİ olan ve bunun için gelen müşterilerle yapacağımız EK-4 sözleşmesinin bir sonraki yılda aynı kişi yada kişilerin geleceği garanti olmadığından; bu sözleşmelerin iptal edilip edilmeyeceğine takıldı...

405 nolu tebliğinde;
2.2 Süresi Sona Eren ya da İptal/Fesih Edilen Sözleşmelerin Elektronik Ortamda Bildirilmesi

Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin süresinin sona ermesi, iptal ya da feshedilmesi durumunda buna ilişkin bilgi girişinin, sürenin sona erme tarihinden ya da iptal/fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde meslek mensupları tarafından elektronik ortamda ..... adresinde yer alan internet vergi dairesine yapılması gerekmektedir

buna göre bu müşterilerle ilgili sözleşmeler iptal edilecek gibi geliyor bana ama işte emin olamadığımdan 15 gün içinde bildirimdeki; sürenin sona ermesi kavramından kasıt nedir? sözleşme yapılıp beyanname verilip tahakkuk alındığı tarih mi? yoksa GMSİ nın beyan döneminin son tarihinde bu işlem sona erdiğinden bu tarih itibariyle mi?