E-Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmeleri Hk.

Ynt: E- beyanname Aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri hk.

bence tebliğin uygulaması kesinlikle 15 mayıs'a ertelenmeli yoksa bu ay baya bir smmm telef olacak ;D ;D ;D

tebliğ zayiatı olarak kayıt düşülür artık ;D

FeaR Of DaRKNeSS ' Alıntı:
peki arkadaşlar aracılık sözleşmesini sisteme girerek eş doşt 3-4 kişinin gmsi beyannamesini
e-beyanname ortamında vergi dairesine gönderdim, şimdi o sisteme girdiğim aracılık sözleşmeleri sona erdi tahakkuklarını aldıktan sonra aynı gün sona erdiği için bunu sisteme girmelimiyiz sizce ?
Sözlesmeyi fes etmediginiz sürece bir kere yapılan aracılık sözlesmesi ile her sene gmsi verilebilir diye düsünüyorum. misal 2008 de aracılık sözlesmesi yaptınız, 2008 - 2009 - 2010 - 2011 yıllarında gmsi beyannamesi verilebilir bence. her sene yapıp iptal etmenin eziyeti niye ?

Ankarayla görüstüm bu konuda,

Gmsi v.s beyannameyi bir seferlik gönderecekseniz, müşteriyle 1 kereliğine anlasmıs iseniz gönderdikten sonra iptal edeceksiniz dediler.

Her sene gelebilecek sekilde ise aynı sözleşme ile aracılık yapabilirsiniz dediler.

Ya gelmezde baskasına giderse ? diye sordum, size gelip iptal ettirmesi gerekir yoksa baskası gönderemez dediler.

Gelenleri bu konuda bilgilendirmek lazım eger baska bir meslek mensubuna giderseniz gelip bizden ilk önce sözlesmeyi fes etmeniz lazım diye... müsteri de konuyu bilirse sıkıntı olmaz sanırım

FATİH PESEN ' Alıntı:
Ankarayla görüstüm bu konuda,

Gmsi v.s beyannameyi bir seferlik gönderecekseniz, müşteriyle 1 kereliğine anlasmıs iseniz gönderdikten sonra iptal edeceksiniz dediler.

Her sene gelebilecek sekilde ise aynı sözleşme ile aracılık yapabilirsiniz dediler.

Ya gelmezde baskasına giderse ? diye sordum, size gelip iptal ettirmesi gerekir yoksa baskası gönderemez dediler.

Gelenleri bu konuda bilgilendirmek lazım eger baska bir meslek mensubuna giderseniz gelip bizden ilk önce sözlesmeyi fes etmeniz lazım diye... müsteri de konuyu bilirse sıkıntı olmaz sanırım

Olay aynen bu şekilde. Bakalım bizim için iyimi yoksa kötümü olacak. :)

Biz iptal etmeden başkasının beyanname gönderememesi bizim menfaatimize, en azından borç takıp gidenler için bir yaptırım olur.

Y.Yildiz ' Alıntı:
Biz iptal etmeden başkasının beyanname gönderememesi bizim menfaatimize, en azından borç takıp gidenler için bir yaptırım olur.
kendi dilekce vermezse tabi

arkadaşlar hizmet sözleşmelerini 31,1,2011 tarihli olarak düzenledim, ek 3 tarihleri konusunda
kararsız kaldım, bu tarihten önce mi olmalı yoksa aynı tarihmi atmalıyım.?

husok ' Alıntı:
arkadaşlar hizmet sözleşmelerini 31,1,2011 tarihli olarak düzenledim, ek 3 tarihleri konusunda
kararsız kaldım, bu tarihten önce mi olmalı yoksa aynı tarihmi atmalıyım.?

01.03.2011 yapabilirsiniz.

ama aracılık sözleşmesinin daha önce imzalanmış olması gerekmiyor mu?

sözleşmeler için yarın son gün arkadaşlar bitirdiniz mi ?

ben hala tam olarak bitirmedim. sözleşme yapılmayan mükellefler nolacak. onları düşünüyorum. eski tarihli mi yapılacak yeni tarihli mi.

eski tarihli olursa damga vergisi
yeni tarihli olursa bugüne kadar beyannamesiz mi gönderdik olacak..

Arkadaşlar, şubat-2011 de kapatan mükellefin sözleşmelerini 14,3,2011 tarihli yaptık, bunda bir sıkıntı olurmu? ayrıca bu mükellefin sözleşme iptalini ne zaman yapacağız? mart-2012 de gv beyanını verdikten sonra mı?

Arkdaşlar merhaba,
405 nolu tebliğde 2.1. kısmında geçen "hükmü devam eden sözleşmeler" den anlamamız gereken nedir?

2010 yılında SMMM veya Ymm lerin şifresi ile Geçici Vergi, KDV ve Muhtasar beyannameleri gönderilmiş olanların bir sonraki yıl içinde gönderilen kurumlar/gelir vergisi beyannamelerinin de gönderilebilmesi için 2010 yılı EK-3 sözleşmeleri de sisteme girilmeli midir?

"hükmü devam eden" anlamına bakınca mantıklı görünüyor, eğer sisteme girilecekse bugün son gün , çünki bunlarda 15 gün süre verilmiş durumda.

ancak Türmob' un 03.03.2011-4929 sayılı YMM ve SMMM odası başkanlıklarına hitaben yayınladığı yazısında;
"2-2010 ve daha önceki yıllara ait verilecek olan her türlü beyanname, ekleri ve düzeltme beyanları ile bu yıllara ait mart ve nısan ayında verilecek olan Gelir-Kurumlar beyanları dahil tebliğden önceki hükümler çerçevesinde herhangi bir engel olmadan beyanlar verilebilecektir" denilmiştir.

Konu hakkında yorumlarınızı/duyumlarınızı/tecrübelerinizi paylaşırmısınız.

GİB bildirim süresi 15 Ağustosa kadar uzatılmış arkadaşlar

Aaaaaaaaaa niye uzadı ki, bir aksilik çıkmadı inşallah.

Bizim mesleğimizle ilgili bir angarya gelişme olacaksa;

Neden? Maliye Bakanlığı ile TÜRMOB beraber hareket etmezlerde; böyle bir şeyin son günü olunca yapılanın (405 nolu tebliğin) gerçekleşmeyeceği ortaya çıkıp, yeniden bir tebliğ çıkartılır?

Şİmdi ne olacak peki? İsteyen ağustos ayında sözleşme yapabilecek mi?

407 nolu tebliğde diyorki;

-1/8/2011 tarihinden önce meslek mensupları ile mükellefler arasında düzenlenmiş ve hükmü devam eden Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmesine/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmesine ait bilgilerin, meslek mensupları tarafından 1/8/2011 tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde
.
.
.elektronik ortamda https://intvd.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine girişinin yapılması
gerekmektedir.

Bu ne gerek varki ben zaten sözleşme bilgilerini vermişim. Bir daha niye ağustosta girme mecburiyetim var..
Anlıyamıyorum

Yuh ya. Mart veya daha önce hazırlanan sözleşmelerden bahsetmemişler bile. Resmen boşuna girdik bilgileri. Bu tebliği düzeltmeleri lazım kabul edemem sözleşmeleri bir daha girmeyi

Daha evvel sözleşmeleri giriş yapmış mensuplara bir çare düşünürler elbet.Hemen herkes sözleşmeleri girip bitirmiştir.Al baştan yapmaya hiç niyetim yok...

tebliğe göre önceden girilmiş bilgiler 15.08.2011 e kadar tekrar girilecek deniliyor.
Umarım sizinde dediğiniz gibi bir düzenleme yaparlar.
Anlam veremiyorum bu duruma..

Niye baştan sözleşme girişi yapılacakmış gibi bir yorumda bulunuyorsunuz ben anlamadım.

15 Marta kadar dı bildirim 1 ağustosa uzadı olay bundan ibaret.