E-Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmeleri Hk.

Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmesi

DEĞERLİ MESLEKDAŞLARIM,

Aracılık ve sorumlulk sözleşmeleri 2014 ocak ayında yenilenectir.Kısa net bir biçimde yardımlarınız bekliyorm.Eski sözleşmeler tamamen değişecekmi?Mevcut geçerli sözleşmeler ne olacak?
değiştirmeyi nasıl yapacağız?

Teşekkürler.....

Selamlar
Yapmış olduğum işlemlerden bahsedeyim.
Sırasıyla,
* bilgi girişi
* e-beyanname yetki bilgileri
* Süresi Sona Eren E-Beyanname Sözleşmesi Bilgi Girişi
* ilgili mükellefin üzerinde sona erme tarihi gir bölümünü tıkla
* Bu aracılık ve sorumluluk sözleşmesinin süresi sona ermiş ise buraya tıklayınız
* ilgili kodu gir ve onayla
* Aynı ekrandan "sözleşmeyi yenilemek için tıklayınız" bölümüne gir
* Yeni ilave edilen alanları doldur,sözleşme ve hizmet numaralarını aynen girin,ben tarihi 14.01.2014 olarak verdim.
* defter cinsi,tasdik tarihi,noter tc numarası ve yevmiye no'yu girin.
* onaylayın...
Saygılar..

Merhaba ;

Sn. Kurt ,

Sn.Mustafa Bayraktar'ın mesajını taşırken sanırım aynı anda siz mesajını göndermiş bulundunuz o yüzden buraya taşınamamıştı. Ama sorun yok ,mesajınız geldi.

Sayın Tahsin Kurt sözleşme ve mesleki hizmet sözleşme numaralarını aynen girmek kanımca yanlış olacaktır.Çünkü bizim mesleki sözleşmelerimiz takvim yılı için geçerlidir yeni yıl içinde ayrı bir sözleşme yapılmalıdır diye düşünüyorum.Saygılar.

Tahsin üstadım hizmet sözleşmesini yenilemedik diyelim .Aracılık sorumluluk sözleşmelerini de yenilemeyip eski numaraları ve tarihleri versek, süresi içinde girilmedi falan gibi bir durum ile karşılaşır mıyız sizce?

TÜRMOB' un yazısı;

turmob.jpg

Kaynak
http://www.turmob.org.tr/TurmobWeb/PopUp.aspx?Sayfa=http://www.turmob.org.tr/DBContent.aspx?param=7hb735OnNz+H651bVFU/F+TMkbNSlbOWlo7vTVAMsPJh2vvMY81TrnwDAcBj3oIZJmWngcyaA3LDzgYNYyHrB2+bpBBxajvY

03.01.2014 - Aracılık/Aracılık Sorumluluk Sözleşmesi Değişikliği

Vergi Usul Kanunu'nun mükerrer 257'nci Maddesinin Bakanlığımıza verdiği yetkiye istinaden, VUK 405 no.lu Tebliğ gereği yapılmakta olan Aracılık/Aracılık Sorumluluk Sözleşmeleri mükelleflerimize verilecek hizmetlerin arttırılması amacıyla yeniden dizayn edilmiştir. Bu nedenle 2014 yılı için sözleşmelerin süresi sona eren sözleşmelerden giriş yapıp, bu mükellef ile sözleşme yapmak istiyor musunuzu işaretleyerek giriş yapmanız gerekmektedir.

Yukarıdaki duyurudan bir şey anlayan var mı?

Neden GİB doğru düzgün, bu işlemin adım adım nasıl yapılacağını anlatan bir rehber yayınlamıyor anlamış değilim? Milletin kafasını iyice karıştırdı. Alt tarafı "Güncelleme" bölümünde yer alan "Defter Tasdik Bilgilerini" aktif edecek.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bu güncellemeyi yapan var mı acaba? Süresi sona erenden girip tekrar aynı numara ve tarihi mi gireceğiz?
Bir de; aracılık ve sorumluluk sözleşmesi tarihve no su ile hizmet sözleşmesi tarih ve no su aynı şey değil mi?

Ben güncelleme olur düşüncesiyle yaptım bir tanesini, güncelleme felan yok, süresini sona erdirip tekrar girmek zorundasın, hoş bilgiler tekrar geliyor ama, yeni tarih girmek zorunda kalıyorsun, eskisinin tarihini girdiğin zamanda cezalık duruma düşerim diye düşünerek, işlemi yaptığım günün tarihini girdim, sonra da kızıp bıraktım, yapmadım. Saçma sapan bir şey yapıyorlar, sanki her yıl sözleşmelerimizi yeniletmek istiyorlar gibi, damga vergisi almak istiyorlar gibi. Defter bilgileri bahane...
Kızmamın nedeni de 2013 de kapanmış bir firmayı da yanlışlık ile güncelleme amacı ile sonlandırdım, ama yeni yıl defteri girmeden sözleşme giremiyorsun. İlla bir noter tc kimlik numarası istiyor. Mecburen bir noter numarası girdim.
Örnek olarak, bugün aralık 2013'de gelen bir müşteriniz olsa, kapanışını da aralık ayında yaptınız, 2014 defter bilgisini giremediğiniz için sözleşme girişi de yapamazsınız. İstisnai durumları hiç düşünmemişler.

Adi ortakların durumu da saçma sapan. Adi ort. nosu ile sözleşme girdiğinizde ortakların geçici ve yıllık beyanını veremiyorsunuz. Sanki adi ort ayrı ortaklar için ayrı sözleşme yapılıyormuş gibi ayrı ayrı sözleşme istiyor.

Defterin dönemi otomatik olarak geliyor. Eğer düzeltmediysen ekranda görüneni alıyor. Bende deneme mahiyetinde bitane girdem. Defter dönemi dikkatimi çekmedi, daha sonra farkettim ki 01/2013-01/2014 yazıyor. Güncelleyim dedim. Defter dönemi güncellenmiyor. En sonunda iptal edip yeniden girmek istediğimde, Sözleşme numarası aynı uyarısı geldi sözleşme numarasına odadan ücretle aldığımız sözleşme numarasını girdiğimden aynı noda başka bir sözleşmeniz var diye iptal edilen sözleşme iptal edilse bile sistemde yer aldığından aynı numarayı kabul etmedi o işlemde olmayınca, sözleşmeyi iptal&fesih bölümünde iptal edip, bütün bilgileri yeniden girmek süretiyle yeni bir sözleşme oluşturdum.

Anlayacağınız, güncelleme değil, eziyet, angarya, Biz kimiz s.m.m.m. yiz. açılımı sigortanın.maliyenin.maaşsız.memuru.
bedavadan sigortaya maliyeye hizmet veriyoruz.

Türmob' un bu konuyla tekrar ilgilenmesi lazım. Türmob' un ve İsmmmo' nun yazısı ile gerçek durum örtüşmüyor. Sanırım Maliye ilgili meslek kuruluşlarını dikkate almamış yine bildiğini yapıyor. Alt tarafı "Güncelleme" linkindeki yer alan defter tasdik bilgilerini aktif hale getirecekler.

Arkadaşlar öncelikle forumda yeniyim mükellefimizle ayrıldık. Aracılık sorumluluk sözleşmesini iptal etsem geçici vergiyi verebilirmiyim.