E-Beyanname Aracılık Ve Sorumluluk Sözleşmeleri Hk.

Ynt: E- beyanname Aracılık ve sorumluluk sözleşmeleri hk.

beyannemelerini gönderdiğimiz fakat ücret almadığımız mükellefler için aracılık sözleşmesi mi bildireceğiz?

Evt.Yoksa ağustostan itibaren beyannamesini gönderemezsiniz.

gelir idaresi ayrı bir eğleniyor bizle
sanki aracılık sözleşmesi yapmasak adama beyanname göndermeyecekmiyiz
bu ne iş
kırtasiyecilere döndürdüler bizi
memurların yapamadığı işi bizi yaptırıyorlar

yakında kpss zorla sokup memur yapmasınlar bizi

27.06.2011 de işi bırakma verdiğimiz bir mükellefin iptal girişini ne zaman verebiliriz?

2012 yıllık gelir vergisi beyanından sonra mı?

Öyle değilse, geçici vergi ve yıllık gelir vergisi beyannamesi için Ek:4 mü düzenlemek gerekiyor? Eğer öyleyse saçma bir uygulama değil mi? Sonuçta mükellef defterini taşımıyor. İşi bırakma veriyor.

C) Sözle?meleri ?ptal/Fesh Edilen Mü?teriler ?çin Yapılacak ??lemler:
Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözle?melerinin / Elektronik Beyanname Aracılık Sözle?melerinin süresinin sona ermesi, iptal ya da feshedilmesi durumunda buna ili?kin bilgi giri?inin, sürenin sona erme tarihinden ya da iptal / fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde meslek mensupları tarafından elektronik ortamda https://intvd.gib.gov.tr/ adresinde yer alan internet vergi dairesine yapılması gerekmektedir.
Dönem içinde veya dönem sonunda fesh ve iptal i?lemleri
Meslek mensuplarımızın hesap dönemleri sonunda veya yıl içinde sözle?melerini fesh ettikleri mü?terilerine ait sorumlu oldukları beyanname ve bildirimleri kendileri göndereceklerdir. Yeni meslek mensubu sözle?me imzaladığı tarihten sonraki dönemlere ili?kin yükümlülükleri yerine getirecektir.
D)-Mü?terilerin Meslek Mensubu ?le Sözle?mesini Fesh Etmesi:
Mükellefler, istemeleri halinde meslek mensupları ile aralarında düzenlenen sözle?menin süresinin sona erdiğini ya da iptal/fesih edildiğini bir dilekçe ile sürenin sona erme tarihinden ya da iptal/fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde gelir / kurumlar vergisi yönünden bağlı oldukları vergi dairesine bildirebileceklerdir.

Kafama takıldı!
Bu yılki sözleşmeyi 01/01/2011-31/12/2011 olarak yaptık ve dv ödedik, VD dv yüzünden sorun olmaması için 01/01/2012-31/12/2012 arası yeniden sözleşme yaptık diyelim. Ocak ayında 15 gün içinde bu yıl doldurduğumuz bilgilerin tamamını "süresi sona eren" olarak silip yeni sözleşmeleri sil baştan girmek bayaa bir iş yükü getirecek. Buna da pratik bir çözüm olarak "sözleşmesi yenilenen" adı altında sadece yeni sözleşme tarih ve nosunun girileceği alan oluşturulmalı.

g705 ' Alıntı:
Kafama takıldı!
Bu yılki sözleşmeyi 01/01/2011-31/12/2011 olarak yaptık ve dv ödedik, VD dv yüzünden sorun olmaması için 01/01/2012-31/12/2012 arası yeniden sözleşme yaptık diyelim. Ocak ayında 15 gün içinde bu yıl doldurduğumuz bilgilerin tamamını "süresi sona eren" olarak silip yeni sözleşmeleri sil baştan girmek bayaa bir iş yükü getirecek. Buna da pratik bir çözüm olarak "sözleşmesi yenilenen" adı altında sadece yeni sözleşme tarih ve nosunun girileceği alan oluşturulmalı.
Evet katılıyorum

Mayıs, Haziran, Temmuz aylarına ait sözleşmeleri şimdi girerisek sisteme, ceza kesilirmi ? 1 Ağustos 2011 uzama gibi bir konu mevcutt du ? ayrıca VUK 355 e göre olan cezalar beyan ile ilgili idi. burdada 30 günlük süre 1/10 - 1/5 ceza indirimleri sözkonusu mu ?

1 ağustos tarihine kadar yaptığınız sözleşmeleri 15 ağustos tarihine kadar giriş yapacaksınız.
1 ağustos tarihinden sonra yaptığınız sözleşmeleri ise sözleşme tarihinden itibaren 30 gün içinde sisteme gireceksiniz.

Selamlar.
Kapanış veya ayrılış hallerinde kafamda bazı sorular var.
Sorumluluk sözleşmelerinde;
1- Kapanış halinde iptal tarihine hangi tarihi giriyoruz.Kapanış tarihi mi yoksa en son beyannamenin verildiği tarih mi?

2- Firma ayrıldığında en son hangi ayın beyanını verdiyseniz o ayın son tarihi mi? Örneğin nisan sonunda firma ayrıldı ama kdvsini mayısta biz verdik.Tarih olarak 30.04 mü yoksa 24.05 mi?

3- Firma 2011 de kapansa da 2012 de yıllık beyanı verilecek.Bu defa sorumluluk sözleşmesini iptal edip 2012 de aracılık sözleşmesi mi yapmalıyız..Bu sözleşmeden tekrar damga vergisimi ödenmeli?

Teşekkürler.

sayın " champell59 " yazmış olduğunuz bilgi ile ilgili yazı, not , mevcuttmu ?

süresi sona ermemiş devam eden sözleşmelerde mükellefe neden bilgi girişi imkanı verilmemiş ??? sanki kabak smmm'ye patlatılmak isteniyor gibi ;D

konuya benzer bir fıkra ;D

Tilki ormanda gezmektedir. Bir ağacın dalında asili bir geyik budu görür.

Açtır ama şüphelenir kontrol etmeye baslar ve görür ki bu bir tuzak.

Geyik budu bir iple bombaya bağlıdır.

Epeyce uzağa gider ve başını kollarının üzerine koyarak yatar, biraz sonra kurt gelir, budu görür ve yatan tilkiyi de tabi?

Tilkiye sorar ?ne yapıyorsun dostum?

Tilki cevap verir ?hiç Yatıyorum?

-Burada bir but var

-Evet var

-Neden yemedin

Tilki sakince cevap verir;

?BU GÜN ORUCUM?

Kurt kendinden emin;

?Ben yiyeyim o zaman?

Tilki ?Buyur afiyet olsun? der.

Kurt buta uzanır uzanmaz bir patlama, ortalık toz duman, kurt yaralı, hareketsiz, 10 metre uzakta, perişan halde yatarken tilki sakince budu yemeye başlar.

Bunu gören kurt;

?LAN SEREFSIZ HANI ORUCTUN?

Tilki pişkin pişkin;

?Biraz önce top patladı duymadın mı ?

Yeniyurt ' Alıntı:
sayın " champell59 " yazmış olduğunuz bilgi ile ilgili yazı, not , mevcuttmu ?

yazmış olduğum bilgiler kesin bilgilerdir. ayrıca internette konu ile ilgili yazıları bulabilirsiniz.

twolf ' Alıntı:
Selamlar.
1- Kapanış halinde iptal tarihine hangi tarihi giriyoruz.Kapanış tarihi mi yoksa en son beyannamenin verildiği tarih mi?

2- Firma ayrıldığında en son hangi ayın beyanını verdiyseniz o ayın son tarihi mi? Örneğin nisan sonunda firma ayrıldı ama kdvsini mayısta biz verdik.Tarih olarak 30.04 mü yoksa 24.05 mi?

3- Firma 2011 de kapansa da 2012 de yıllık beyanı verilecek.Bu defa sorumluluk sözleşmesini iptal edip 2012 de aracılık sözleşmesi mi yapmalıyız..Bu sözleşmeden tekrar damga vergisimi ödenmeli?

Teşekkürler.

Bu sorulara bir tane daha ekleyeyim

4- Mart ayında dışlarıdan gelen müşterilere GMSİ beyanları verdik.Bunlara sözleşme yapılmamıştır. Bu verilen beyanlar içinde aracılık sözleşmeleri yapılıp sisteme girilmeli mi? Girildikten sonra tekrar iptal mi edilmeli?

twolf ' Alıntı:
Selamlar.

Teşekkürler.

sn.twolf sorunuza anladığım kadarıyla yorumlarımı aktarmak istiyorum.

1- Tebliğde "1/8/2011 tarihinden itibaren Elektronik Beyanname Aracılık ve Sorumluluk Sözleşmelerinin/Elektronik Beyanname Aracılık Sözleşmelerinin süresinin sona ermesi, iptal ya da feshedilmesi durumunda buna ilişkin bilgi girişinin, sürenin sona erme tarihinden ya da iptal/fesih tarihinden itibaren en geç 15 gün içerisinde gerçekleşmesi gerekir diyor.
Bu durumda bence vergi dairesine kapanış tarihi itibariyle sisteme iptal girişi yapmanız gerekiyor.

2- Benim yorumuma göre 30.04

3- Tekrar aracılık sözleşmesi yapılması gerekir mi bilmiyorum ama, firma kapandığı için son sözleşme yapılmış mali müşavirin beyannameleri vermesine sistem izin verir diye düşünüyorum. Yani gerek olmaz kanısındayım.

Sayın champell59 yorumunuz için tşk.ederim.
Biraz önce şu şekilde onaylar yaptım.
1- Sisteme mart ayında 01.03.2011 tarihli bir sözleşme girmiştim.Bu firmada 25.02.2011 de kapanmıştı.Sona erme tarihine 25.02 yazdığımda "sona erme tarihi,sözleşme tarihinden önce olamaz" uyarısı aldım.ve sona erme tarihini 25.03 olarak onayladım.

2- yine 01.03 tarihli sözleşme girişi yapılan bir firma 31.05 te kapanmıştı.Buna da sona erme tarihi olarak 31.05 onayladım.

3- sözleşmesi 01.03 te yapılan ve mayıs sonu ayrılan (hazirandan itibaren beyanları başka müş.tarafından verilen) bir firma içinde iptal tarihi olarak 31.05 olarak onayladım.

2012 için ne yapacağımızı şu anda çözemedik.
Ayrıca ayrılan mükellefler için İPTAL kapatan mükellefler içinde SONA EREN kısmından giriş yaptığımı hatırlatayım.teşekkürler,saygılar

Sayın Twolf ; Sözleşmelerde 30 gün içersinde, Terk ve iptallerde de 15 gün içersinde girilecek denirken, girmiş olduğunuz tarihler bu sürelerin dışında; bu sürelere uymayanlara VUK 355 Ceza kesilecek deniyor.. Sistem Ceza konusunda uyarı yaptımı, yoksa daha sonradan sürpriz olarak mı karşımıza çıkacak. İdarenin burda amacı ne anlamış değilim. Sözleşme imzalamış olduğumuz yani beyannamelerini göndermiş olduğumuz müşteri listelerini hen odaya hem Vergi Dairesine veriyoruz daha daha ne istiyorlar anlamıyorum..Zahmet den başka birşey değil..
Teşekkürler..

Sayın yeniyurt selamlar.
Sistem uyarı vermedi,şu an için vermesi de saçma olur zaten.Çünkü bu 15 ve 30 günlük tarihler 01.08 den itibaren geçerli olacaktır.Haliyle ayın 15'inden önce yapılan girişlerde de uyarı vermemesi doğaldır..
Fakat 15'inden sonra yapılacak bir girişte uyarı verir mi onuda yaparken göreceğiz.
Bu işlemin tam bir külfet olduğu konusunda sizinle hemfikirim.Bakalım sırtımıza ne kadar daha kambur yükleyecekler,bekleyip göreceğiz.
Saygılar.

[/quote]

Bu sorulara bir tane daha ekleyeyim

4- Mart ayında dışlarıdan gelen müşterilere GMSİ beyanları verdik.Bunlara sözleşme yapılmamıştır. Bu verilen beyanlar içinde aracılık sözleşmeleri yapılıp sisteme girilmeli mi? Girildikten sonra tekrar iptal mi edilmeli?
[/quote]
Sayın Kurt, ben girip sonra iptal ettim. Hic girmemekten iyidir, sonra sıkıntı olmasın

Dernekleri nasıl yapmak lazım acaba hiç beyanname düzenlenmiyor. Yılda bir kere dernekler beyannameleri var oda vergi dairesine değil dernekler masasına veriliyor.