Görev Yeri Değişikliği

bir belediyenin su idaresinde güvenlik görevlisiyim.01.04.2018 tarihinde kadroya geçtik.yaklaşık 4 yıldan beri aynı görev yerinde aynı şartlarda çalışmaktayım.çalışma saatlerim 08:00-18:00.şimdi beni yine güvenlik görevlisi olarak belediyeye ait olan şirket başka bir yerde vardiyalı olarak yine güvenlik görevlisi olarak çalıştırmak istediklerini ve diğer yerde bulunan güvenlik görevlisi arkadaşla benim çalıştığım yerde dönüşümlü bir şekilde çalışacağımızı duyum aldım.o arkadaş sabit 24:00-08:00 vardiyasında çalışmakta.ben görev yerimin ve çalışma saatlerimin değiştirilmesini istemiyorum.belediye su idaresinden bana böyle bir yazı ve bilgi gelirse ne yapmam gerekir.ben bu durumu kabul etmediğimde işten çıkarma durumu olurmu.işten çıkarılırsam tekrar işe dönüş davası açıp tekrar aynı yerde aynı şartlarda çalışmaya devam edebilirmiyim cevaplarsanız sevinirim.

cevap yazarsanız sevinirim

Çalışanın çalışma şartları ve ortamında yapılan değişikliği işveren işçiye yazılı olarak bildirmek zorunda. İşçi ise 6 işgünü içerisinde işveren'e yazılı olarak olumlu veya olumsuz dönüş yapmalıdır.
İşveren ile işçi anlaşırsa istenilen ortam ve şartlarda değişiklik yapılabilir. İşveren burda çalışma şartlarında yaptığı değişikliği geçerli bir nedene dayandırmak zorunda (işçinin o pozisyonda yeterli olmaması, performans düşüklüğü, işletme gerekliliklerr vs.) İşveren çalışma koşullarında değişiklikte ısrar ettiği takdirde işçi, iş sözleşmesini haklı olarak feshedecek ve kıdem tazminatını almaya hak kazanacaktır.

iş kanunu madde 22'yi incelemenizi öneriririm.

Ben de iş sözleşmenizi incelemenizi öneririm.
En başta o işe girerken bu yönde bir görev yeri değişikliğini kabul ederek işe başlamış olma ihtimaliniz oldukça yüksek.