Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

Ant Z

Tanınmış Üye
Arkadaslar merhaba
gelir vergisi kanunu 40 maddeye baktım ama bir fikre ulaşamadım hamile bir avukat dogum masraflarını gider olarak kullanabilir mı ? KDV sinı indirim konusu yapabilir mı?
Teşekkür ederim
saygılarımla

Ynt: Hamile avukatın doğum masrafları gider olurmu.?

GVK 89 .madde
Diğer İndirimler
Beyan edilen (5281 Sayılı Kanunun 43/8- c maddesiyle değişen ibare; Yürürlük: 1.1.2005 tarihinden geçerli olmak üzere 31.12.2004) gelirin % 10'unu aşmaması, Türkiye'de yapılması ve gelir veya kurumlar vergisi mükellefiyeti bulunan gerçek veya tüzel kişilerden alınacak belgelerle tevsik edilmesi şartıyla, mükellefin kendisi, eşi ve küçük çocuklarına ilişkin olarak yapılan eğitim ve sağlık harcamaları
Sayın Ant Z
Yukarıdaki maddeden de anlaşılacağı üzere Gelir Vergisi Beyannamesi üzerinde indirimi ayrıca göstermeniz halinde bu harcamaları düşebilirsiniz. Ancak ödediğiniz KDV'yi indiremezsiniz. Diğer tarafdan KDV dahil tutarları indirim olarak dikkate alabilirsiniz.

Teşekkür ederim

iyi çalışmalar

Rica ederim .
Sizede iyi çalışmalar.

Üstad verdiğiniz cevabın neredeyse kelime kelime aynısı Maliye postasından da cevap olarak geldi

Tekrar teşekkürler :)

serbest meslek erbabının kendisine ait sağlık giderlerinin, gider yazılacağına ilişkin bir hüküm GVK md.68'de yer almamaktadır. Bu nedenle, sağlık gideri, serbest meslek kazanç defterinde gider olarak kaydedilmez.
Ancak, GVK md. 89/2 ye göre beyan edilen gelirin %10'unu aşmaması ve gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden alınacak fatura ile belgelendirilmesi halinde, yapılan sağlık harcamasının yıllık beyanname üzerinde indirilmesi mümkündür; KDV si dahil.