Hayırlı Olsun Yönetmelikle Ücretlerde Bankadan

canan

Katkı Sunan Üye
Her şeyden önce 8000 ytl sınırı geldi, sonra bankalara kiralar geldi,şimdide ücretler bankalara olacak.
Biz bence bu gidişle bankalara kendimizi teslim edelim. Bu yasalar serbest piyasa koşullarında anlamsız.Kişi kılıfını hazırlıyor 8000 ytl faturayı parçalıyor kirayı düşük yatırıyor, işçiliği bankaya asgari ücretten kalanı elden veriyor.
Bence bu yasalar serbest piyasada yalnış. Bunla ilgili açılmış dava örnekleri olacak diye düşünüyom siz nakit çek senet banka istediğinizi kullanmakla özgür bir ülkede yaşıyorsak, isterseniz nakit ister banka ile ödersiniz.
Burda ilgi kurumlarda bence denetlemeye önem vermeli faturasız mal akışının önünü kes sigortasız elemanın çalışmasının önünü kes konutları gez beyanname vermeyenleri düşük verenleri cezalandır.

Ynt: hayırlı olsun yönetmelikle ücretlerde bankadan

Aslında ben bu tip işlemlerin banka aracılığıyla yapılmasına kesinlikle karşı değilim, aksine gerekli olduğunu düşünüyorum. Sonuçta bir şekilde ispat aracı... İşlemlerini usulüne uygun yapan mükellefler için iyi oldu. Sadece angarya çoğaldı o kadar...

Hepimizin bildiği gibi özellikle bu dönemde çek'lerle ilgili çok sorun var. Dönen çekler, arkası yazdırılan çekler mükellefleri çok sıkıntıya sokuyor. Bununla ilgili bir düzenleme acilen şart. Yoksa kan gövdeyi götürecek :)

Ynt: hayırlı olsun yönetmelikle ücretlerde bankadan

Çok haklısınız.
Ancak burda bizim devletin tüm vatandaşları potansiyel vergi kaçakçısı görmesi yatar.

Bir kere kayıta girdi iseniz haliniz dumandır.
Yok hiç kayıt kuyut olmadan iş yapıyorsanız sizden alası yoktur. ??? ???

Ynt: Hayırlı Olsun Yönetmelikle Ücretlerde Bankadan

Vergi konusunda trajikomik halimiz var.Vergi vermezsin,kaçırıyor derler,vergi verirsin,bir bu kadar daha kaçırıyor derler.Daha doğrusu demezler de o gözle bakarlar.Yani versen bir türlü vermesen bir türlü.Devletle vatandaş arasında vergi konusunda kesinlikle bir güvensizlik var.Aslında vergi değil her konuda güvensizlik var.Vatandaş "bu devlet beni yüzüstü bırakmaz" diyerek bir işe kalkışamıyor,devlette "bunlar adam olmaz yolun yolabildiğiniz kadar" mantığını güdüyor.Yani bir karşılıklı yolmadır gidiyor.Ne olacak bilmiyorum.En iyisi özlü bir vecize ile noktayı koyalım."Benim memurum işini bilir" Saygılar..