İlave Edilecek Kdv

Ekim ayı kdv beyannamesinde , büromda çalışan muhasebeci arkadaşım 20288,96 lira indirilecek kdv yazmış. Ancak bu rakam 6.497,20 lira olması lazımdı. Arada 13791.76 gibi büyük bi fark var. Ben de kontrol etmeden beyannameyi gönderdim tabi. Bu rakamın nereden bulunup yazıldığı belli değil. Muhasebede böyle bi kayıt yok. Beyannameye yanlış geçmiş rakam. Aslında düzeltme beyannamesi vermek lazım. Ama benim sorum,beyannamedeki ilave edilecek kdv kısmına, yersiz yazılan bu kdv yi yazıp matraha ekleyebilir miyiz. Bu ne derece doğru olur. İleride bi sorun çıkar mı? Vergi dairesi bu hesabın açıklmasını bizden ister mi. Yardımcı olur görüşlerinizi belirtirseniz sevinirim. Hepinize iyi çalışmalar.

Ynt: ilave edilecek kdv

meltembatır ' Alıntı:
Muhasebede böyle bi kayıt yok.

olmayan birşeyi beyannmede göstermek ilerde olabılecek bir incelemde başınıza dert olabılır.
mutlaka düzeltme vermelisiniz ödeme çıkıyorsa pişmanlık hükümlerine göre vermelisiniz

Ynt: İlave Edilecek Kdv

Ekim kdv beyanında ,gerçeği gösterir şekilde düzeltme yapın.ilerde
Vergi dairesi bu hesabın açıklamasını bizden ister mi. demişsiniz.
kesinlikle ister.
incelemeye alınırsanız, bu durumu nasıl açıklayacaksınız.yol yakınken,durumu düzelten siz olun.

bu gibi durumlarda genelde kdv matrahının düşmesinden dolayı ınceleme istenmiyor.
siz en güzeli düzeltme beyannamesı verın ve açıklama kısmına bu döneme ait indirilecek kdv kısmına 6.497,20-ytl yazmamız gerekırken şehven 20.288,96ytl yazdık diye not düşün.

İlginize teşekkürler. Düzeltme beyannamesi verdim. Biz doğrusunu yapalımda. Bi yerde 191 hesaptaki yersiz hesaplamın ilave kdv sinde belirtilebileceği yazıyordu. O yüzden görüşlerinizi almak istedim.Teşekkürler. Kolay gelsin