İş yerine dava açmak

Tekstil firmasında 1991-2002 yılları arasında çalıştım.
2002 yılında beni ücretsiz ve süresiz izine çıkardılar. Bana sadece firmanın izin kağıdı verildi.
Dava açmadım; dava açan arkadaşlarım davalarını kazandılar fakat şirket üzerinde kayıtlı hiçbir şey olmadığından haklarını alamadılar.

Benden alacağıma dair bir kes aradılar ve bir rakam istediler patron helallesmek istıyor dıye... Bende hesaplatıp kendisine fax cektım.
Geçen yıllar içinde çok kez aramama rağmen hala herhangi bir ödeme yapılmadı.
Bugün yarın diye ödeme yapılacak dediler ve 16,08,2002 den itibaren 10 yıl geçti.
Çalıştığım sürede 6 aylık maaşım dahil hiçbir hakkımı almadım.

Bu arada emekli oldum.
16,08,2012 de 10 yıl dolacak dava açma hakkım varmı prosedür nasıldır nereye başvurmam gerekiyor?
Bilgierinizi rica ederim.

Ynt: iş yerine dava açmak

İyi geceler.
Öncelikle iş mahkemesine başvuracaksınız.Firma bilgilerini vererek alacak davası açacaksınız. Bu işlemleri bir avukat aracılığıyla yapmanızda fayda var.
Ücretsiz ve süresiz izne çıkardılar derken ssk çıkışınızda mı verildi?
Ücretsiz izinlerde izin talebi önce işçiden gelir.YAZILI Böyle bir talebiniz oldu mu?
6 aylık alacağınızı anlayamadım.Hangi 6 ay?
Firmaya haklarınızı istediğinize dair faxladığınız yazı elinizde mi?

Ynt: İş yerine dava açmak

Büyük bir ihtimalle dava açılması zaman aşımına uğramıştır. Dava açma süresi geçmemişse bile dava sürecinde zaman aşımına uğrayacaktır.

Davanın açılmış olması, zamanaşımını durdurur.

Zaman aşımı;
İhbar,kıdem de 10 yıl, "Ücret alacaklarında zaman aşımı süresi beş yıldır.M.32" bu doğrultuda fazla çalışma,bayram ve genel tatil,yıllık izin ücretinde 5 yıl, aylık ücrette bu süreye dahil ise (6 aylık maaş dışında) kalan alacak kalemi sadece tazminat olacak ise ihbar ve kıdem tazminatı yönünden 16.08.2102 den önce bu davanın açılması gerekir.

twolf ' Alıntı:
İyi geceler.
Öncelikle iş mahkemesine başvuracaksınız.Firma bilgilerini vererek alacak davası açacaksınız. Bu işlemleri bir avukat aracılığıyla yapmanızda fayda var.
Ücretsiz izinlerde izin talebi önce işçiden gelir.YAZILI Böyle bir talebiniz oldu mu?
twolf ' Alıntı:
İyi geceler.

cevaplarım:

****SSK cıkısım verılmedı.
****yazılı talebım olmadı.
****izine ayrılmadan evvelkı son 6 aylık maasımı almadım( avans olarak cok az ödeme yapılıyordu)
****fırmaya yolladıgım fax bende var evet..

bu saaten sonra ne yapmam gerekır..
ayrıca en son calıstıgım yere dava actım .. bır avukatım var.. pek netıce cıkmaz demıstı.. cıkmasada ben haklarımı alınterımı tarıh ne olursa olsun almak ıstıyorum

16.08.2002 tarihi nedir?
İş kanununda ücret alacakları için ( fazla çalışma ücretleri, izin ücretleri, normal maaşınız için) zaman aşımı 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıl.

Bahsettiğiniz 6 aylık maaş alacaklarınızın tarihi nedir?
Örneğin bugün itibariyle tam 5 yılı doldurmuş ücret alacaklarınız zamanaşımına uğramış durumdadır.
06.08.2007 tarihinden öncesinden kalan bir ücret alacağınız varsa, onlar artık zamanaşımına uğramıştır.Zamanaşımı açacağınız davada doğrudan dikkate alınmasa da, işverenin zamanaşımına uğradığını bildirmesi, o alacaklarınızın artık yok sayılması anlamına gelecektir.
Tarihler önemli, ki görünen bahsettiğiniz alacaklarınız zaman aşımına uğramış gibi.

keremcem ' Alıntı:
16.08.2002 tarihi nedir?
İş kanununda ücret alacakları için ( fazla çalışma ücretleri, izin ücretleri, normal maaşınız için) zaman aşımı 5 yıldır. Tazminatlar için 10 yıl.

Bahsettiğiniz 6 aylık maaş alacaklarınızın tarihi nedir?
Örneğin bugün itibariyle tam 5 yılı doldurmuş ücret alacaklarınız zamanaşımına uğramış durumdadır.
06.08.2007 tarihinden öncesinden kalan bir ücret alacağınız varsa, onlar artık zamanaşımına uğramıştır.Zamanaşımı açacağınız davada doğrudan dikkate alınmasa da, işverenin zamanaşımına uğradığını bildirmesi, o alacaklarınızın artık yok sayılması anlamına gelecektir.
Tarihler önemli, ki görünen bahsettiğiniz alacaklarınız zaman aşımına uğramış gibi.

cevaplarım:

****izine ayrılmadan evvelkı son 6 aylık maasımı almadım( avans olarak cok az ödeme yapılıyordu)

ayrıca en son calıstıgım yere dava actım .. bır avukatım var.. ben haklarımı alınterımı tarıh ne olursa olsun almak ıstıyorum

cevaplarım:

ayrıca en son calıstıgım yere dava actım .. bır avukatım var.. cıkmasada ben haklarımı alınterımı tarıh ne olursa olsun almak ıstıyorum

nuryıldız ' Alıntı:
cevaplarım:

ayrıca en son calıstıgım yere dava actım .. bır avukatım var.. cıkmasada ben haklarımı alınterımı tarıh ne olursa olsun almak ıstıyorum

Verdiğiniz bilgiler net değil. Avukatınızın olması birşey değiştirmez. sizi oyalayabilir de.

Aynı yazıyı kopyalayıp yapıştırmakla , bilgi vermiş olmuyorsunuz.

Ayrılma tarihiniz 2002 anlaşıldığı kadarıyla.
Eğer dava açma tarihinizden ( günü gününe ) 10 tam yıl öncesine ait alacaklarınız varsa, onlar artık yok demektir. Zaman aşımına uğramıştır..
Örneğin ; Davanızı bugün açtıysanız(07 agustos 2012 de) , 07. agustos 2002 tarihinden önce( üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçmiş olan ) doğmuş olan bir ücret alacağınız varsa, o alacak artık zaman aşımına uğramıştır. 2002 temmuz ayına ait ücret alacağınız vardıysa, artık yok!

Herhangi bir tarihten kalmış olan haklarınızı Ne olursa olsun alabilmenizin herhangi bir yolu yok ne yazık ki işverenin kendi rızasıyla vermesi dışında.