İşgöremezlik Belgesinin Bildirim Süreci Hakkındaki Tebliğ.!

Bildirgede tam gösterdiğinizden dolayı rapor giriş ekranından raporu "çalışmamıştır" işaretleyerek mutlaka onaylayın. İstirahat bittiği için raporun tamamını tek seferde onaylayabilirsiniz. Onayı ne kadar erken yaparsanız sgk rapor para ödemesi de ona göre erken olur.

Cum'a mız mübarek olsun ,
doğum raporu hakkında şöyle bir sorunumuz var

Personel Doğum izni 02.06.2016
Tahmini Doğum Tar. 28.07.2016

02.06.-30.06. tarihlerine eksik gün girerken şöyle bir uyarı :

' Sigortalının son 3 aylık kazancı henüz görüntülenemiyor hesap fişinden son ay kazancı giriniz '
Manuel giriş kısımdan son ay kazancını girdiğimde ise;

'Rapor tarihi bitmeden giriş yapılamaz'
uyarısı veriyor
Temmuzda girdiğimizde cezai bir durum çıkarmı sonuçta doğum raporu fix bir rapor değil mi 8 haftalık standart bir süre

giriş yaptığınız tarih en erken rapor bitiş tarihi olmak zorundadır. Ya parça parça (30/06 tarihinde 02-30/06, 31/07 tarihine 01-31/07 vb) girersiniz yada rapor bittiğinde toptan girebilirsiniz.

Ek; aylık bildirgede "01" istirahat kodu ile eksik gün bildirmek ve "çalışmamıştır" işaretlemek de rapor onayının yerine geçmektedir.

sayın üstadlar ekranda 2 adet onay bekleyen rapor görünmekte fakat onay veremiyorum, personel 08.06.2016 tarihinde rapor aldı 06/2016 bildirgesinde 01 işaretleyip ek10 ile raporu sgkya verdim, şimdi onay vermeye çalışıyorum fakat tarih kabul etmiyor şöyle ki geriye tarih veremiyorum ileriye tarih veremiyorum, analıkta rapor onayının kalktığını okumuştum ayrıca 01 kodu ve ek10 ile durumu bildirdiğim için birşey yapmama gerek yok mu? bu raporlar böylece duracak mı? ne yapmam gerekir yardımlarınızı rica eder iyi çalışmalar dilerim

4l4bl0.png
[/URL][/IMG]
J21nqB.png
[/URL][/IMG]

o7vrk2.png
[/URL][/IMG]

Doğum sonrası raporda sorun yok ancak doğum öncesi raporda tarihlerde sorun var. Rapor başlama tarihi 13 temmuz rapor bitiş tarihi 10 temmuz. Geriye dönük girmiş hastane bitiş tarihini. Doğum öncesi raporun başlama tarihi 13 temmuzdan daha önce olması lazım ki bitiş tarihi 10 temmuz olsun, 11 temmuzda da doğum sonrası başlasın. Burada hata hastanede. Doğum yapılan hastane ile görüşüp doğum öncesi raporun tarihlerinde yanlışlık olduğunu ve düzeltilmesi gerektiğini söyleyin. Sorumluluk hastanede raporu düzeltmeleri gerekiyor.

Sayın Rietveld yanıtınız için teşekkür ederim, sanırım resimde işaretlediğim yerde tarih hatası olduğunu söylediniz değil mi? 13.07 değil 08.06 olmalı ki 2.tarih 10.07 olsun?
qBLBQ3.png
[/URL][/IMG]

Arkadaşlar 27/07 de doğum iznine ayrılan bir personel için temmuz ayına 5 günlük eksik gün bildirim formu (istirahat) vereceğim ve aylık bildirgede 01 i ve çalışmamıştırı işaretleyeceğim. Uzun zamandır yapmadım, mevzuatta bir değişiklik oldu mu acaba, yaptığım doğru mudur?

Arkadaşlar 27/07 de doğum iznine ayrılan bir personel için temmuz ayına 5 günlük eksik gün bildirim formu (istirahat) vereceğim ve aylık bildirgede 01 i ve çalışmamıştırı işaretleyeceğim. Uzun zamandır yapmadım, mevzuatta bir değişiklik oldu mu acaba, yaptığım doğru mudur?

Evet 5 gün eksik bildireceksiniz 01-istirahat kodu ile. Aylık bildirgede çalışmamıştır kutucuğunu işaretlemenize gerek yok.

Bazı müdürlükler elektronik ortamda olan raporlar için ne formu nede eki belgeyi almamaktadır.

Merhaba arkadaşlar
Bir çalışanımız 32. hafta bitiminde analık için 06/08/2016 tarihli çalışamaz raporu aldı. Sistemde rapor "06/08/2016 - /-/- tarihleri arasında çalışmamıştır" diyor. Ben bitiş tarihini açık bırakıp raporu onaylıyorum öyle değil mi?
Birde iş yerini kapattığımızdan dolayı 31/07/2016 tarihi itibari ile bu çalışanımızın çıkışını verdik. Rapor öncesi 120 günü dolduğundan doğum parasını almayı hak eder değil mi?

Çıkış tarihi 31/07 rapor başlangıcı 06/08 olduğu için raporu onaylayamazsınız ve çalışan doğum izni parasını alamaz.

Merhaba arkadaşlar
Bir çalışanımız 32. hafta bitiminde analık için 06/08/2016 tarihli çalışamaz raporu aldı. Sistemde rapor "06/08/2016 - /-/- tarihleri arasında çalışmamıştır" diyor. Ben bitiş tarihini açık bırakıp raporu onaylıyorum öyle değil mi?
Birde iş yerini kapattığımızdan dolayı 31/07/2016 tarihi itibari ile bu çalışanımızın çıkışını verdik. Rapor öncesi 120 günü dolduğundan doğum parasını almayı hak eder değil mi?

31 Temmuz'da çıkış olduktan sonra hala sağlıktan yararlanmaya devam edebilir prim gün sayısına göre 10 gün veya 100 gün ancak raporu aldığı gün sigortalı olması gerekiyor rapor parası alabilmesi için. Raporu aldığı gün sigortası olmadığıdan dolayı raporu onaylayamazsınız ve rapor parası alamaz.

Arkadaşlar elimde 29/07 ayakta başlama 27/08 ayakta bitiş tarihini içeren (raporda başka tarih yok) bir rapor geldi. Sisteme girdiğimde tc kimlikten sorgulamada böyle bir rapor görünmüyor. Bu kişiye her iki ay için tam maaşı ödemişler, temmuz ayı na ait sgk bildirgesinde de istirahat süresince çalışmamıştır kutucuğu işaretlenmedi. Şimdi ben ne yapmalıyım, bu raporu yok sayıp ağustosu da temmuz gibi mi göndermeliyim, yoksa elle rapor girişi yapıp ağustos ayı için istirahat süresince çalışmamıştır kutucugunu mu işaretlemeliyim?