İşgöremezlik Belgesinin Bildirim Süreci Hakkındaki Tebliğ.!

Ynt: İşgöremezlik belgesinin bildirim süreci hakkındaki tebliğ.!

Buna niye kimse ses çıkarmıyor anlamıyorum.Yoksa benmi yanlış anlamlar çıkardım bu tebliğden.

İş göremezlik raporları 10 gün den az ise, bittiği gün, 10 günden fazla ise, her on günün sonundan ve arta kalan sürenin de son gününden itibaren beş gün içinde internetten bildirilecek.Her 10 günlük sürere bildirim yapılacak yani.
Bunun takibinin ne demek olduğunu ssk biliyormu acaba.?

Böyle saçmalık olmaz.!Bir 25 günlük rapor için 3 kere giriş yapmamız demek.!!!
Cezasıda az buz değil.

Madde 120:
i) Kurum tarafından bu Kanunun 100 üncü maddesi kapsamında Kurum tarafından istenen bilgi ve belgeleri belirlenen süre içinde mücbir sebep olmaksızın vermeyen kamu idareleri, bankalar, döner sermayeli kuruluşlar, kanunla kurulmuş kurum ve kuruluşlar ile diğer gerçek ve tüzel kişiler hakkında, aylık asgari ücretin beş katı tutarında, geç verilmesi halinde ise aylık asgari ücretin iki katı tutarında idari para cezası uygulanır.

Mahkeme kararına, Kurumun denetim ve kontrol ile görevlendirilmiş memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelere istinaden düzenlenenler hariç olmak üzere, bildirgenin yasal süresi geçtikten sonra ilgililerce kendiliklerinden verilmesi halinde, bu maddenin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentlerinde öngörülen cezalar üçte ikisi oranında uygulanır.
İdarî para cezası uygulanması 8 inci, 11 inci ve 86 ncı maddelerde belirtilen belgelerin Kuruma verilmesi yükümlülüğünü kaldırmaz.
İdarî para cezaları ilgiliye tebliğ ile tahakkuk eder. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde Kuruma ya da Kurumun ilgili hesaplarına yatırılır veya aynı süre içinde Kuruma itiraz edilebilir. İtiraz takibi durdurur. Kurumca itirazı reddedilenler, kararın kendilerine tebliğ tarihinden itibaren otuz gün içinde yetkili idare mahkemesine başvurabilirler. Bu süre içinde başvurunun yapılmamış olması halinde, idari para cezası kesinleşir.
İdarî para cezalarının, Kuruma itiraz edilmeden veya yargı yoluna başvurulmadan önce tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde peşin ödenmesi halinde, bunun dörtte üçü tahsil edilir. Peşin ödeme idari para cezasına karşı yargı yoluna başvurma hakkını etkilemez. Ancak Kurumca veya mahkemece Kurum lehine karar verilmesi halinde, daha önce tahsil edilmemiş olan dörttebirlik ceza tutarı, 89 uncu maddenin ikinci fıkrası hükmü de dikkate alınarak tahsil edilir.
Mahkemeye başvurulması idari para cezasının takip ve tahsilini durdurmaz. Tebliğ tarihinden itibaren onbeş gün içinde ödenmeyen idari para cezaları, 89 uncu madde hükmü gereğince hesaplanacak gecikme cezası ve gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir.
İdarî para cezaları on yıllık zamanaşımı süresine tabidir. Zamanaşımı süresi, fiilin işlendiği tarihten itibaren başlar.
İdarî para cezaları hakkında, bu Kanun ve 16/5/2006 tarihli ve 5502 sayılı Sosyal Güvenlik Kurumu Kanununda hüküm bulunmayan hallerde 30/3/2005 tarihli ve 5326 sayılı Kabahatler Kanunu hükümleri uygulanır.

Ynt: Rapor girişi

arkadaşlar ayın 12 sinden önce alınan raporlar için,ceza söz konusu olur mu?
yani biz raporun bitim tarihini mi esas alacağız,yoksa işçinin raporu aldığı ilk tarihimi esas alacağız?
bir de doğum raporlarında diğer sayfada arkaşın örnek verdiği gibi her 10 gün sonunda kendimizce hesap yapıp sisteme kayıtmı gireceğiz.net cevaba ulaşan varsa fikrini beyan ederse sevinirim.

Meslek, İşveren kuruluşlarının Odaların bir an önce harekete geçip bu saçmalığı durdurmaları lazım.!
İsmmmo bugünlerde seçimlerle uğraştığı için bunun ile ilgilenmez.
Büyük ihtimallede iptal edilir yakında ancak, bu arada bazı canlar yanar gibi geliyor bana.

ÜZER ' Alıntı:
arkadaşlar ayın 12 sinden önce alınan raporlar için,ceza söz konusu olur mu?
yani biz raporun bitim tarihini mi esas alacağız,yoksa işçinin raporu aldığı ilk tarihimi esas alacağız?
bir de doğum raporlarında diğer sayfada arkaşın örnek verdiği gibi her 10 gün sonunda kendimizce hesap yapıp sisteme kayıtmı gireceğiz.net cevaba ulaşan varsa fikrini beyan ederse sevinirim.

d) Hak edilen istirahat süresi: On günden kısa süreli istirahatlarda istirahatın bittiği günü, on gün ve daha uzun süreli istirahatlarda onar günlük sürelerin bittiği ve son on günlük süreden arta kalan istirahat süresinin bittiği günü,

dün akşam Ali Tezel'de yorumunda belirtti.Her on günde bir bildirilecek.

.......

b) On günlük ve daha uzun süreli istirahatlerde onar günlük sürelerin bittiği günden itibaren beş gün içinde,

c) Son on günlük süreden arta kalan istirahat süresinin bittiği günden itibaren beş gün içinde

45 gün istirahat alan bir işçi..onar günlük bölündüğünde 10+10+10+10.. +5.. diye gidiyor. bu sürece b ve c bendleri ayrı ayrımı uygulancak?

bu fıkralardan hiç bişey anlamadım.. tebliğde çok net değil.. açıklamalar yetersiz..

bide merak ettiğim sgk memurları, şefleri, müdür yardımcıları herhangi bir hata yaptıklarında onlarada İPC uygulanıyor mu?

Günaydın arkadaşlar...
Yeni tebliğ hepimize hayırlı uğurlu olsun diyor şiddetle kınıyorum. böyle saçmalık olmaz bu resmen insafsızlıktır. tüm forum sitelerinde herkes panik halinde ve herkesin kafası karmakarışık olmuş durumda. benimde şöle bir sorum olacak. mesela personel viziteye çıkıyor o gün muayane tahlil derken bir gün işe gelmiyor ama istirahatte almıyor bu durumda ben o günüde istirahat olarak gösterecekmiyim??

bence rapor olup olmadığını esas alırlar.normal vizite ile muayeneye giden ve rapor alma durumu olmayan için uygulanmaz.zaten o birgün parasını da kurum vermek istemez.

sayın zindan,odaların seçim derdi olmasa da herhangi bir kuruma gidip,biz bunu kabul etmiyoruz diyecek itibarları varmı.ben bugüne kadar görmedim.bugüne kadar her kurum istediği şekilde,isteklerini çeşitli emirvakilerle kabul ettirdi.ve sesleri çıkmadı......tamam olur,peki dışında.......

Bütçe açıklarını kapatmanın yolu olarak bu tip cezaları mı kullanıyorlar sizce ? Yoksa gerçekten suistimal mi edilmiş çok fazla
?

çalışan mesela 2 gün gün rapor aldı. bizim haberimizyok. ben bu arkadaşa 30 gün tam maaş ödersem bir sorun olur mus sizce yoksa ceza mı olur. yani kişi illa ssk ya bu 2 gün için giderse mi sorun olur. yoksa ssk hastaneden gelen 2 günlük raporu sistemde girmedğimizi on line mı görür

yorumlarınızı çok merak ediyoru.

bu sorunuzu bu konu bağlığı altında birçok kişi yorumladı.
incelemenizi tavsiye ederim..

O zaman doktorlar yada hastaneler girsin raporları SGK' nın sitesine; daha güvenli bir yol olur.

Bu nasıl ülke bu nasıl kanun ve hiç bir muhatap yok karşında.
Bezdik, usandık, ama kamuda, medyada bir satır haber yok konu ile ilgili.

Bu kanunu çıkaran insanlar Tanzanya da mı yaşıyor?...

Sabrımızı mı deniyorlar acaba?
Türkiye'nin en kalabalık ve ekonomik gücü en fazla olan örgütümüze artık örgütsüzlüğümüz demek kalıyor.

diyelim ki elimde 5 günlük rapor var.yine 5 günlük süre işliyormu.rapor bite bitmez mi işlem yapmak gerekir ?

sayın parlak1980 rapor bitiminden sonraki 5 gün içinde bildirim yapmak gerekiyor

hepimizin derdi aynı ama elimizden bişey gelmiyor. Tepkimizi ancak burdan yazarak belirtiyoruz. İnşallah bu kanunu çıkartanlarda okurda bu forumu böylesine saçma bir tebliği kaldırarak doğru bir adım atarlar.

BU YASAYA İMZAMI TOPLAMAK GEREK NAPMAK GEREKSE YAPALIM.BÖYLE BİR CEZA OLMAZ ASGARİ ÜCRETİN 5 KATI NE DEMEK.EĞER GECİKMEDEN 5 GÜN İÇİNDE GÖNDERİRSEK 2 KATI CEZA.BU DURUMA ÇOK AĞIR.
BU CEZALARI KOYSUNLAR AMA BİRAZDA BİZİ DÜŞÜNSÜNLER OLMAZ BU KADAR ARTIK.HER SABAH YERİMİZE GELİNCE İLK DÜŞÜNDÜĞÜMÜZ ŞEY BUGÜN NE VARDI YAPMAMIZ GEREKN GECİKMEYE GİRMESİN DİYE
HERGÜNE AYRI BİŞEY KOYMAYIN
BUNU DA AYIN 23 ÜNE ODAKLAYIN.EĞER O TARİHİ GEÇERSE BU KADAR YÜKSEK OLSUN CEZASI.EL İNSAF DİYORUM.YETER ARTIK......

Konu başlığı ve içeriğinde Büyük Harf kullanmak yasaktır.!
Lütfen Forum Kuralları' na uyunuz.!

kanunu çıkartanlar bir empati kurup kendini işveren veya muhasebeci yerine koysunlar. yinede çıkartırlarmıydı acaba böyle bir saçmalığı. biride gelsin şundan dolayı çıkarttık diye bir mantıklı açıklama yapsın. ama yapamaz çünkü mantıksız.

resmi gazetede yayınlanan her sgk tebliğinin ssk tarafından yayınlanan bir de yönetmeliği oluyordu. ankara sgk halkla ilişkiler bölümü haftaya bir yönetmelik yayınlanacağını ve örneklerle anlatılacağını söylüyor ama telefonla söylüyor

"Evladı Kerbela?yız. Bihatayık, ayıptır, günahtır". bu kadar zülüm olurmu. bu işi toptan bırakalım mı istiyorlar? oda düşmüş seçim derdine. ne yüzle oy istiyorlar bilmiyorum. sırtımıza habire yük vuruyorlar. ne sanıyorlar bizi? Merkep miyiz_? ayıptır günahtır, yazıktır. Yeter Artık, isyan edin, susmayın.