İşgöremezlik Belgesinin Bildirim Süreci Hakkındaki Tebliğ.!

Ynt: İşgöremezlik belgesinin bildirim süreci hakkındaki tebliğ.!

Şuanda kanun yürürlükte, yeni bir tebliğ çıkmadı henüz.5 günlük süre ve cezalar söz konusu arkadaşlar, dikkat edin.Sanki ssk yazı gönderdikten sonra 5 günlük süre söz konusu algılanıyor.Düzeltme tebliği yayınlanana kadar yukarıdaki tebliğe uyun.Kesinlikle.!

yine kümesteki kazlara saldırıyorlar. Birazda kayıtdışı istihdamla mücadele etseniz, hem haksız rekabet bitse hem de ülke kazansa, ne güzel olur değil mi? insanı kayıtdışına teşvik ediyorlar resmen

ZİNDAN ' Alıntı:
Şuanda kanun yürürlükte, yeni bir tebliğ çıkmadı henüz.5 günlük süre ve cezalar söz konusu arkadaşlar, dikkat edin.Sanki ssk yazı gönderdikten sonra 5 günlük süre söz konusu algılanıyor.Düzeltme tebliği yayınlanana kadar yukarıdaki tebliğe uyun.Kesinlikle.!

Katılıyorum.SGK'nın sitesinde bahsi geçen duyuruyu kaldırmışlar zaten..
Cezalar kapıda..DİKKAT...

rapor 1 günlük dahi olsa giriyorum sisteme bide onların cezasıyla uğraşamam

Ssknın parasını vermediği 3 günün altındaki raporları da girmek gerekirmi acaba.?

Ayrıca bu parasını vermediği raporları ben işçi mağdur olmasın diye, çalışıyormuş gibi gösterebilirmiyim.?
Bu durumda e-bildirge ve rapor girişi arasında uyumsuzluk olacak.
Bu durumda bir sıkıntı çıkarmı acaba.?
Biilgisi olan varmı.?

3 günlük raporu girmek gerekir bence, girince bişey kaybetmiyorsun. ama girmessen 3645 tl kaybedebilirsin. işçiyi çalışıyormuş gösteremessin. sadece istirahatli dönemlerinde madur olmasın diye ücret verdim ve ssk primini yatırdım diyebilirsin.

İşçi çalışıyormuş gibi göstermekten kasıt odur zaten, ssk primini yatırmak, bordrodaki tahakkuk eden maaşını da işçiye ödemek demektir.
Ne olur ne olmaz diye ceza gelebilir diye, raporu girsek, eksik günlerinide çalışıyor gibi göstersek sıkıntı çıkarmı acaba.? Sonra ilerde ssk bu kişi raporluymuş, niye çalışıyor gösterdin, e-bildirgeye düzeltme ver dermi.?
Yeni uygulamalar doğrultusunda.?

niye çalışıyor gösterdin derse, çalıştırmadım ama işçim zor durumda kalmasın diye ücretini ödedim denildiğinde sgk nın buna bişey diyeceğini düşünmüyorum. Ayrıca 13 yıllık meslek hayatımda SGK nın hep eksik günlere bişey dediğini gördüm fazla günlere hiç birşey demez merak etmeyin.

hala anlayamadım bize 3günlük 1günlük bir sürü rapor geliyor ve biz personelden kesintisini yapmıyoruz şimdi 1gün dahi olsa kesintisini yapıp sisteme girişini mi yapmamız gerekiyor yoksa sadece kesintisini yapacağımız istirahatler için mi takip edeceğiz ah bir anlasam şu konuyu :-\

14.05.2010 * 12048
Ankara,
Sayı : 2010/12048
Konu : Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişleri Hk
YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI'NA
llgi : 12.05.2010 tarih ve 12023 sayılı yazımız
İlgide kayıtlı yazımız ile "İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair
Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar
Hakkında Tebliğ"in 12.05.2010 tarih ve 27579 sayılı Resmi Gazete?de yayınlanarak
yürürlüğe girdiği belirtilmiş ve Tebliğ'in 5 ve 6.maddeleri ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir.
Söz konusu Tebliğe göre; Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikler de dikkate
alınarak SGK'ca, www.sgk.gov.tr adresinde işveren menüsü altında yer alan "Vizite
Kağıdı ve Çalışmazlık Belgesi"nde değişiklik yapılarak, programın adı "Çalışılmadığına
Dair Bildirim Girişi" olarak değiştirilmiş ve yapılan düzenleme ile bu bölümde yer alan vizite
kağıdı uygulamaya kapatılmış, sigortalının ücret dışındaki kazanç bilgilerinin yer aldığı
bölüme "Çalışılmadığına Dair Bildirim" içerisinde yer verilmiştir. Bildirimin, www.sgk.gov.tr
internet adresinde işveren menüsü
? "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi",
? "Kullanıcı Şifre Ekranı",
? "Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri",
? "Giriş"
bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle sigortalılarca hak edilen istirahat süresini
takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Kuruma gönderilmesi zorunluluğu
getirilmiştir.
Hak edilen istirahat süresi de "on günden kısa süreli istirahatlarda istirahatın bittiği günü, on
gün ve daha uzun süreli istirahatlarda onar günlük sürelerin bittiği ve son on günlük süreden
arta kalan istirahat süresinin bittiği günü" olarak tanımlanmakta olup, işverenlerce
sigortalıların istirahat raporlarını işverenlerine ibraz etmelerini takip eden 5 iş günü
içerisinde yukarıdaki şekilde bildirimin yapılması gerekmektedir.
Söz konusu bildirimin gönderilmemesi veya süresi dışında gönderilmesi halinde 5510 sayılı
Kanunun 102?nci maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine göre idari para cezası
uygulanacaktır.
İdari para cezası uygulanması ile ilgili olarak SGK yetkilileri ile yapılan görüşme
sonucunda, "SGK?ca hastaneden gelen raporlara ve belgelere bakılacağı, işverenin
bildirimi yapmadığının tespit edilmesi halinde SGK'ca işverene tebliğ edileceği, bu
tebligattan sonra 5 iş günü içinde bildirimin yapılmaması halinde işverene para
cezası uygulanacağı" şeklinde bir genelge hazırlanması konusunda mutabakat
sağlanmıştır.
Bilgi edinilmesi ve üyelerinize gerekli duyurunun yapılmasını rica ederiz.
Saygılarımızla,
Yücel AKDEMİR
Genel Sekreter

Hepsi iyi güzel de, bizler mükelleflerimizin raporlu personelinin 10 günü aşmış sürelerini nasıl takip edeceğiz. Deliye posteki saydırmak misali uğraş babam uğraş....... Zaten kaçmaktan kovalamaya vaktimiz yok, birde bunları takip edeceğiz

cemal kavala ' Alıntı:
Hepsi iyi güzel de, bizler mükelleflerimizin raporlu personelinin 10 günü aşmış sürelerini nasıl takip edeceğiz. Deliye posteki saydırmak misali uğraş babam uğraş....... Zaten kaçmaktan kovalamaya vaktimiz yok, birde bunları takip edeceğiz

Aynen katılıyorum. Benim çalıştığım firmada sayımız düşük olduğu için şimdilik sıkıntı yok ama nufusu kalabalık işyerinde çalışan herkese allah sabır versin. İşimiz çok zorrr ( Sizin yaptığınız işi ben kulağımla yaparım diye laf sokan arkadaşlar bunları görse ne yaparlardı acaba :) )

doğum raporu olan bir işçiye 10 ar günlük ayrım yapıp,hepsine aynı gün provizyon verdim.sistem kabul ediyor.sgk ya da danıştık,tarihi gelmeden önce bildiridiği için sorun teşkil etmeyeceği yönünde bilgi verdiler.öbür türlü takip çok zor.bunu tavsiye ediyorum.

Sevgili arkadaşlar, bu konuda SGK tarafından büyük yanlışlar yapılmıştır. Şöyle ki;

İstirahat raporu alan bir pesonelin rapor aldığını işvereni bildirmediği sürece SGK'nın tespit etme şansı yok. İşgöremezlik belgelerinin üst nushaları ilgili hastanelerce çalışanın vizite kağıdı ve bir üst yazı ile ilgili SGK müdürlüklerine gönderilmektedir. Bu üst nüsha ile alt nüshaların ancak çalışanın hastalık/analık ödemesi almak için SGK ya müracaat ettiğinde karşılaştırılması yapılmaktadır.

Yani rapor alan bir personelin raporunu gözden kaçırmamak ve tam takip yapabilmek için SGK ile anlaşmalı rapor veren hastanelerin de kendi otomasyon proğramları ve SGK ya bağlanmak için kullandıkları medula sistemi üzerinden tıpkı epikriz raporları gibi istirahat raporlarını da göndermeleri gibi bir zorunluluk gelmesi gerekli. Tabi bir ayırımla; hekimin hastayı muayene ettiği anda. Bunlar yapılamaz işler değil velakin henüz SGK'nın bu alt yapıya sahip olmadığını biliyoruz. Ve elbette hastanelerin bahsi geçen çalışma düzeninden de uzak olduğunu...

Geriye sadece bir seçenek kalıyor, taş devri modeli. Yani hastanelerin gönderdiği raporları SGK daki memurların harıl hurul sisteme elle kaydetmeleri. Bu da fazladan işgücü gerektiriyor. Bunu organize edebileceklerini de sanmıyorum. Veri girişi yaparken yapılacak hatalardan da hiç bahsetmiyorum.

Günün birinde işgöremezlik formatı değiştirilip, A4 kağıdına düzenlenecek bir formatta dediğim gibi hastaya istirahat raporu verildiği an sisteme girilmesi ile işe giriş/işten çıkış bildirgeleri misali rapor kağıtlarının da barkotlu çıktıları kullanılmaya başlanırsa bu yönetmeliği de çıkarsınlar diyorum.

Mevzuattan, uygulamadan, SGK bir ağaçsa bu ağacın dallarından ve yaparklardan yani memurların bu işi nasıl yaptığınan haberdar olmayan bürokratların masalarının ardından çay kahve içerken çıkardıkları mantıksız saçma bir uygulamadır bu. Ve mutlaka hataları giderilmeye/değiştirilmeye de mecburdur. Aynı zamanda baştan aşağı hatadan ibaret bu uygulamaların varlığı ülkenin önemli kurumlarındaki yöneticilerin aynasıdır. Ben bu aynaya baktığımda üzülüyor ve sinirleniyorum. Kimlere emanetiz.. Yazık...

Saygılarımla.

ÜZER ' Alıntı:
doğum raporu olan bir işçiye 10 ar günlük ayrım yapıp,hepsine aynı gün provizyon verdim.sistem kabul ediyor.sgk ya da danıştık,tarihi gelmeden önce bildiridiği için sorun teşkil etmeyeceği yönünde bilgi verdiler.öbür türlü takip çok zor.bunu tavsiye ediyorum.

eee şimdi raporu 10 gün 10 gün girmenin esprisi ne anlamadım ki , madem hepsinin bu şekilde aynı tarihte girilmesine müsade edecekler. Böyle saçma bir uygulama başka nerde vardır acaba , pesssssssss :(

sayın hrm,rapor başlangıcı 30.04.10-26.06.2010(kontrol)
30.04.10-09.05.10
10.05.10-19.05.10
20.05.10-29.05.10
30.05.10-09.06.10
10.06.10-19.06.10
20.06.10-25.06.10
listeden kontrol yaparız diye düşündük.fakat tahmin edersiniz sıkıntılı bir süreç.provizyon verirken hepsini aynı gün içinde yaptık.her 10 günü ayrı ayrı belirtip.sisteme kayıt ettik.zaten sistem redetmiyor.ileri tarihi bana beyan etme demiyor.mersin sgk dan görüş aldık.önemli olan geç bildirilmemesi buyurdular.şuan bu şekilde işlem yapıyoruz.farklı öneri olan,bulunduğu ilde ki sgk nın farklı görüş bildirmesi olasılığı olan varsa paylaşırsa memnun olurum.aksi takdirde ben bu sistemi kullanmaya devam edeceğim.

ya arkadaşlar uzun süreli raporlarda 10gün 10gün ayırmanın mantığı nedir başlangıç ve bitişini yazdığımızda sorun olacak mı ne saçma iş ya :mad:

bu konunun sgjk genelgesi niye hala çıkmadı acaba ? turmob lütfen konu ile ilgili girişimlerinizi ne olur yazı ile bitirin lütfen
pascal ' Alıntı:
14.05.2010 * 12048
Ankara,
Sayı : 2010/12048
Konu : Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişleri Hk
YMM VE SMMM ODASI BAŞKANLIKLARI'NA
llgi : 12.05.2010 tarih ve 12023 sayılı yazımız
İlgide kayıtlı yazımız ile "İstirahatli Olan Sigortalıların İşyerinde Çalışmadıklarına Dair
Bildirimin İşverenlerce Sosyal Güvenlik Kurumuna Gönderilmesine İlişkin Usul Ve Esaslar
Hakkında Tebliğ"in 12.05.2010 tarih ve 27579 sayılı Resmi Gazete?de yayınlanarak
yürürlüğe girdiği belirtilmiş ve Tebliğ'in 5 ve 6.maddeleri ile ilgili açıklamalara yer verilmiştir.
Söz konusu Tebliğe göre; Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikler de dikkate
alınarak SGK'ca, www.sgk.gov.tr adresinde işveren menüsü altında yer alan "Vizite
Kağıdı ve Çalışmazlık Belgesi"nde değişiklik yapılarak, programın adı "Çalışılmadığına
Dair Bildirim Girişi" olarak değiştirilmiş ve yapılan düzenleme ile bu bölümde yer alan vizite
kağıdı uygulamaya kapatılmış, sigortalının ücret dışındaki kazanç bilgilerinin yer aldığı
bölüme "Çalışılmadığına Dair Bildirim" içerisinde yer verilmiştir. Bildirimin, www.sgk.gov.tr
internet adresinde işveren menüsü
? "Çalışılmadığına Dair Bildirim Girişi",
? "Kullanıcı Şifre Ekranı",
? "Çalışılmadığına Dair Bildirim İşlemleri",
? "Giriş"
bölümünde yer alan bilgiler kaydedilmek suretiyle sigortalılarca hak edilen istirahat süresini
takip eden 5 iş günü içinde elektronik ortamda Kuruma gönderilmesi zorunluluğu
getirilmiştir.
Hak edilen istirahat süresi de "on günden kısa süreli istirahatlarda istirahatın bittiği günü, on
gün ve daha uzun süreli istirahatlarda onar günlük sürelerin bittiği ve son on günlük süreden
arta kalan istirahat süresinin bittiği günü" olarak tanımlanmakta olup, işverenlerce
sigortalıların istirahat raporlarını işverenlerine ibraz etmelerini takip eden 5 iş günü
içerisinde yukarıdaki şekilde bildirimin yapılması gerekmektedir.
Söz konusu bildirimin gönderilmemesi veya süresi dışında gönderilmesi halinde 5510 sayılı
Kanunun 102?nci maddesinin birinci fıkrasının (i) bendine göre idari para cezası
uygulanacaktır.
İdari para cezası uygulanması ile ilgili olarak SGK yetkilileri ile yapılan görüşme
sonucunda, "SGK?ca hastaneden gelen raporlara ve belgelere bakılacağı, işverenin
bildirimi yapmadığının tespit edilmesi halinde SGK'ca işverene tebliğ edileceği, bu
tebligattan sonra 5 iş günü içinde bildirimin yapılmaması halinde işverene para
cezası uygulanacağı" şeklinde bir genelge hazırlanması konusunda mutabakat
sağlanmıştır.
Bilgi edinilmesi ve üyelerinize gerekli duyurunun yapılmasını rica ederiz.
Saygılarımızla,
Yücel AKDEMİR
Genel Sekreter

ceza kesmek için 10 ar günü özellikle belirtilmiş aksi yapıldığında ceza ile karşılaşılabilinir tedbirli olmak lazım

Arkadaşlar bir çalışanımız 05.05.2010 tarihinde viziteye çıkıp rapor almış. Viziteye çıktığı tarih ve saat kısmına 05.05.2010 yazılmış hemen altına 12.05.2010 tarihi yazılmış. Tedavinin bittiği ve çalışabileceği tarih kısımları boş. Şimdi bu rapor 11.05.2010 tarihinde bitiyor işbaşı 12.05.2010 mu yoksa raporun bitişi 12.05.2010 mu ? Bu raporu internetten SGK ya bildirmek zorundamıyız ? Bildirmek zorundaysak bildirim için son tarih nedir ? Tebliğde rapor bitiminden itibaren 5 işgünü denilmiş. Cumartesi ve pazar gününü hesaba katacakmıyız? Yorumlarınızı bekliyorum.