Kanunda Geçmeyen Bişey İçin Şahıs Firması Kurmak ?

Merhaba arkadaşlar.
İlk olarak hayırlı ramazanlar.

Benim sizlere nacizane bir sorum olucak.

Bir dijital para sisteminin internet üzerinden ticaretini yapmak istiyorum.Belki bilen vardır.Dijital para birimi bitcoin.Türkiyede herhangi bir yasal zorunluluk yok.Bende internet üzerinden bunun ticaretini yapmak istiyorum ( alım satım ) Bunun için ne gibi işlemler yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

Merhaba arkadaşlar.
İlk olarak hayırlı ramazanlar.

Benim sizlere nacizane bir sorum olucak.

Bir dijital para sisteminin internet üzerinden ticaretini yapmak istiyorum.Belki bilen vardır.Dijital para birimi bitcoin.Türkiyede herhangi bir yasal zorunluluk yok.Bende internet üzerinden bunun ticaretini yapmak istiyorum ( alım satım ) Bunun için ne gibi işlemler yapmalıyım şimdiden teşekkürler.

Bitcoin de dahil olmak üzere, ne ticareti yaparsanız yapın. Önce bir firma açacaksınız. Bunun için de bir meslektaşdan profosyonel yardım almalısınız.

Bitcoin de dahil olmak üzere, ne ticareti yaparsanız yapın. Önce bir firma açacaksınız. Bunun için de bir meslektaşdan profosyonel yardım almalısınız.

Zaten firma acmak gibi bi hedefimiz var.Ancak bunun maliye işinin boyutunu öğrenmek istiyoruz.
Sonuçta yasalarda bitcoin ile ilgili herhangi bir şey yok.

Maliye yaptığınız ticaretin içeriği ile ilgilenmez. Önemli olan alım satım yaparken fatura alıp , fatura kesmeniz, diğer mali yükümlülüklere uymanızdır.

Selamlar
Bir ticaret için "kanunda geçmeyen" demek çokta doğru bir şey değildir.Sonuçta gelir getiren her unsur vergiye tabidir ve mükellefiyet gerektirir.Belli başlı ana kriterde süreklilik arz edip etmediğidir.netice itibari ile yaptığınız iş ne olursa olsun,gelir getiriyorsa ve süreklilik arzediyorsa vergi mükellefi olmanız gerekir.
Bu aşamada bahsettiğiniz işin gelir getirici bir iş olduğu muhakkak.geriye kalan tek şey ise kazancınızın ne olduğu veya nasıl gerçekleştiğini belirleyebilmektir.Bu da meslek mensubuyla görüşerek ve ticaretiniz/gelir kaynağınız hakkında bilgi vererek çözümlenecektir.
o nedenle yüzyüze görüşmeniz ve destek almanız şarttır..
Saygılar

Selamlar
Bir ticaret için "kanunda geçmeyen" demek çokta doğru bir şey değildir.Sonuçta gelir getiren her unsur vergiye tabidir ve mükellefiyet gerektirir.Belli başlı ana kriterde süreklilik arz edip etmediğidir.netice itibari ile yaptığınız iş ne olursa olsun,gelir getiriyorsa ve süreklilik arzediyorsa vergi mükellefi olmanız gerekir.
Bu aşamada bahsettiğiniz işin gelir getirici bir iş olduğu muhakkak.geriye kalan tek şey ise kazancınızın ne olduğu veya nasıl gerçekleştiğini belirleyebilmektir.Bu da meslek mensubuyla görüşerek ve ticaretiniz/gelir kaynağınız hakkında bilgi vererek çözümlenecektir.
o nedenle yüzyüze görüşmeniz ve destek almanız şarttır..
Saygılar

Merhaba.
Kanunda geçmeyen demekten kastım yaptığım işin kanunda herhangi bir zorunluluğu veyada yasası yok.
Gelir getirdiği için mükellef olduğumun farkındayım ancak herhangi bir serbest muhasebeciye gittiğimde herhangi bir sıkıntı olmamalı.Hani daha sonrasında maliye ile ilgili bu neden oldu nasıl oldu gibi şeyler pek olmamasını istiyorum

oyüzden dediğiniz gibi meslek mensubuyla görüşüp hareket etmek şart.

Teşekkürler Hayırlı ramazanlar.

Ne ticareti yaparsanız yapın, isterseniz emeğinizle , bilginizle çalışıp serbest meslek erbabaı olun. Mutlaka önce bir firma oluşturarak vergi mükellefiyeti açtırmalı, ona göre fatura ve diğer evrakları bastırmalısınız.

Ne ticareti yaparsanız yapın, isterseniz emeğinizle , bilginizle çalışıp serbest meslek erbabaı olun. Mutlaka önce bir firma oluşturarak vergi mükellefiyeti açtırmalı, ona göre fatura ve diğer evrakları bastırmalısınız.

Peki işyeri tam olarak nasıl açılır ? vergi mükellefi nasıl olunur ? google amcada araştırdım ancak pek net bi cevap bulamadım.

Son düzenleme:
forumda size cevap verenler de manav değil, meslek mensubu, burdan cevap alabileceğinize inanıyorsanız herhangi bir meslek mensubu da size cevap verebilecek demektir.