Kdv Matrah Arttırımı Hk.

bilanco

Katkı Sunan Üye
Merhabalar,

Arkadaşlar 6736 sayılı kanun genel tebliğini okudum fakat sorum ile ilgili bir detaya ulaşamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarımdan yardımlarını rica ediyorum.
Gelir vergisi matrah arttırımında bulunduk. 2011-2015 yıllarının tümü için arttırım yaptık.
Kdv içinde matrah arttırımı yapıcaz fakat 2014 ve 2015 yılları için arttırım yapmak istiyorum.
Bu durumda bir sorun ile karşılaşırmıyız ?
Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılar...

Merhabalar,

Arkadaşlar 6736 sayılı kanun genel tebliğini okudum fakat sorum ile ilgili bir detaya ulaşamadım. Konu ile ilgili bilgisi olan meslektaşlarımdan yardımlarını rica ediyorum.
Gelir vergisi matrah arttırımında bulunduk. 2011-2015 yıllarının tümü için arttırım yaptık.
Kdv içinde matrah arttırımı yapıcaz fakat 2014 ve 2015 yılları için arttırım yapmak istiyorum.
Bu durumda bir sorun ile karşılaşırmıyız ?
Görüşlerinizi bekliyorum.
Saygılar...

Yasal olarak böyle bir hakkınız var,ancak sorunla karşılaşırmısınız,bunun cevabını vermek zor.Matrah arttırımını neden yaptığınıza göre değişir.Faturalarla ilgili sıkıntılar yaşanabilir,endişesindeyseniz,kdv içinde aynı sıkıntı devam edebilir.

Arkadaşlar benim sorum ekrandaki işareti bölümlerle ilgili.işaretli beyanları 1 ve 2 olarak numaraladım.
Şöyle ki;

Dönem içinde tüm beyanlarını vermiş ve tüm beyanlarında hesaplanan kdv bulunan firmalar "1" no ile yazdığım beyandan verirse,çıkan toplam rakama arttırım oranını uyguluyor.(1,5-2-3 vb) Ancak,yine tüm beyanları vermekle birlikte en az bir dönemde bile hesaplanan kdv olmazsa;
1- Yine aynı beyandan mı ("1" nolu) onaylama yapılacak,yoksa "2" nolu beyandan mı?

Uygulama tebliğinde; hesaplanan kdv olmayan dönemlerde gelir/kurumlar matrah arttırımındaki arttırılan matrahın %18'i üzerinden kıyas yapılacağı ve büyük olanın dikkate alınacağı belirtilmekte.fakat 1 nolu beyanda gelir/kurumlar matrahlarını bizden istemiyor,bunları 2 nolu beyanda istiyor (kıyas için)
2- O halde ilgili dönemde hes.kdv sıfır olan ayların olduğu dönemler için 2 nolu beyanı, tüm beyanlarda hes.kdv varsa,bu arttırımlar için 1 nolu beyanı mı kullanacağız.
Örneğin 2012 ve 2013 yılında her ay hes.kdv var, bunları 1 nolu beyandan; 2014 ve 2015 yıllarında bazı aylarda hes.kdv yok, bunları da 2 nolu beyandan mı vereceğiz.?
3- Şayet, bir veya daha fazla beyanda hes.kdv sıfır olmasına rağmen hiçbir beyanda tecil-terkin,istisna vs.olmasa bile,tüm beyanlar verildiği için bu bildirimi 1 nolu beyandan mı yapacağız.O zamanda kıyas yapmıyor,direk oranı uyguluyor.
Bu kısım çok karışık ve anladığım kadarıyla pekte üzerinde uzlaşılan bir uygulama yok.

Önemli Not: her iki beyandan da girseniz sistem beyannameyi onaylıyor.Ancak daha sonra daire tarafından "eksik hesaplama" yaptınız gibi bir geri dönüş olabilir.

Rakamsal örnek veririm ama konuyu uzatmak ve daha da karıştırmak istemiyorum.Genel hatlar itibariyle yorumlarınızı alabilirsem,belki sayısal örneklerle soruyu genişletebiliriz.
Teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Evet burası bayağı bi karışık geldi bana da, bende tereddüt ediyorum hala, veremedim beyannameleri, bekletiyorum. Hangisinin kullanılacağı belli değil pek. Ancak en son edindiğim bilgiler ve sezgiler :cool: ışığında aşağıdaki şekilde olması gerektiğini düşünüyorum.

1- "2" Nolu beyan kullanılacak.
2- Evet.
3- "2" Nolu beyan kullanılacak.
[Tebliğin V/D-1-d bölümü size uygun kısımdır, burasıda V/D-3-a kısmına atıfta bulunuyor.]

Ayrıca şunu da belirtim ki, eksik hesaplamayı muhakkak tahakkuk ettireceklerdir.

merhaba inşaat firmasına 2014-2015 yılı matrah artırımı yaptım..2014 yılı matrah yok..2015 yılı matrah 25.000 asgarinin altında kalıyor..
KDV artırımı için 2014 yılında hesaplanan KDV bulunmadığına göre asgari rakam olan 33.470 tl nin x %18 = 6.024,60 tl yi 2014 yılı hesaplanan kdv olarak mı düşüneceğim ve 6.024,60 tl üstünden % 2 hesaplama yapacağım.

Bugün bir vergi dairesi şefiyle görüştüm.Onlardan da tam bir cevap alamadım.Şu anda onlara hiç bakamıyoruz diyorlar.Şu anda tamamen dilekçe ve raporlara yoğunlaştık diyorlar (malum inceleme raporları 30 eylüle kadar dairelere ulaştırıldığı için onlara kanalize olmuşlar) Ama şu konuda hak veriyorlar,hatalı verilen beyanları daha sonra mutlaka inceleyeceğiz,geçmişte böyle düzeltmeler yaptırmıştık,diyorlar.
Dün başka bir müşavir arkadaşla görüştüm.Bir kaç güne kadar turmobta toplantı olacağını bu konuyu o toplantıda gündeme getireceklerini söyledi.
Bu aşamada benim tavsiyem şu olur.
1- Gelir/Kurumlar matrah artırımlarını yapalım.
2- "Eğer bir veya birkaç dönem kdv beyanı verilmemişse veya kdv beyanı verilmiş olupta bazı aylarda hes.kdv çıkmamışsa veya beyannamede istisna veya tecil/terkin işlemi varsa;kdv artırımı yapabilmek için ilgili yıla ait önce gelir/kurumlar matrah artırımı yapılmalıdır" şartından hareketle, böyle bir yıl varsa,bu yıl içinde gelir/kurumlar arttırımlarını yapalım.
3- Kdv arttırımını biraz daha bekleyelim.

böyle yapmayı düşünüyorum.

merhaba inşaat firmasına 2014-2015 yılı matrah artırımı yaptım..2014 yılı matrah yok..2015 yılı matrah 25.000 asgarinin altında kalıyor..
KDV artırımı için 2014 yılında hesaplanan KDV bulunmadığına göre asgari rakam olan 33.470 tl nin x %18 = 6.024,60 tl yi 2014 yılı hesaplanan kdv olarak mı düşüneceğim ve 6.024,60 tl üstünden % 2 hesaplama yapacağım.

Uygulama örneğinden ve e-beyan sisteminden anladığım kadarıyla,verdiğiniz örneğe göre 2014 yılı için ödenecek kdv 6.024,60 olacaktır.Yani burada %2 diye bir hesaplama ayrıca olmayacaktır.Çünkü tebliğde böyle durumlarda arttırılan matrah üzerinden %18 kdv hesaplanarak kıyas yapılacağı ve büyük olanın dikkate alınacağını yazmaktadır.Bu durumda tebliğe bakarsanız ödenecek kdv 2014 yılı için 6.024,60 lira çıkacaktır.
Zaten benim sorum da birazda bu minval üzerinedir.
yani;
1- Bu örnekten hareket edersek,yaptığımız yorum doğrumudur?
2- 2014 beyanı yukarıdaki resime baktığımız da "2" işaretli olan beyan üzerinden mi verilecektir?
3- her beyanda hes.kdv var ise (tecil-terkin,istisna vs.hiçbiri yoksa) 1 işaretli beyandan mı verilecektir? Ancak 1 işaretli beyan kıyas için matrah sormuyor,direkt hes.kdv toplamlarının üzerinden oranları uyguluyor?

Bunlar benimde kafamı kurcalayan sorular...

Bende şimdilik beklemeyi düşünüyorum ay sonuna kadar, e-byn'da beyannameler hazır sadece onaylanmayı bekliyorlar.

Sevgili formdaşlarım

Anlaşılan Beyannamelerin doldurulması ile ilgili sıkıntılar büyük. Diğer meslektaşlardan da aldığım telefon ve istek üzerine Salı günü katılacağım Radyo Programında buna değineceğim isteyen arkadaşlar dinleyebilir hatta bağlanarak,mail , telefon yada whats up kullanarak soru gönderebilir.

Severek cevaplarım

Sevgili formdaşlarım

Anlaşılan Beyannamelerin doldurulması ile ilgili sıkıntılar büyük. Diğer meslektaşlardan da aldığım telefon ve istek üzerine Salı günü katılacağım Radyo Programında buna değineceğim isteyen arkadaşlar dinleyebilir hatta bağlanarak,mail , telefon yada whats up kullanarak soru gönderebilir.

Severek cevaplarım

Sayın ferhat,

Hangi radyo ve saat kaçta olacak proğram'ın ?

Vaktim olur ise ve soruları canlı yayında alıp aynı anda cevaplıyorsanız farklı bir konuda soru sormak isterim seninde düşünceni canlı olarak duymak isterim.

Bir diğer konuda kuyumcuların stok affından yararlanamaması. Malum has altın kdv muaf. Mük. elinde fiilen olduğu halde kayıtlarda olmayan altın için stok affından yararlanılamıyor.

Sağolsun Sayın admin izin verdi. Her Salı sabah 9 ila 10 arası Moral FM yol arkadaşım'da Vergi ve S.G.K üzerine soruları yanıtlıyorum. Beklerim

:alkış: Süper valla, forumumuzda bir de medyatik arkadaşımız varmış ta, mütevaziliğinden dolayı haberimiz yokmuş. :D

Geçen günü Maltepe odasının matrah artırımı ile ilgili verdiği seminerde tüm aylara ait KDV beyannameleri verilmiş olanlarda, hesaplanan KDV olmayan aylar için İlgili satıra sıfır yazılarak 5 /3a ile beyannamenin verileceği söylendi

Son düzenleme:
Geçen günü Maltepe odasının matrah artırımı ile ilgili verdiği seminerde tüm aylara ait KDV beyannameleri verilmiş olanlarda, hesaplanan KDV olmayan aylar için İlgili satıra sıfır yazılarak 5 /3a ile beyannamenin verileceği söylendi

Ancak hesaplanan kdv yoksa neyle ve nasıl kıyaslama yapacak.
Kıyas için beyanname vermemek veya da verilmiş olmakla birlikte hes.kdv sıfır,istisna yada tecil-terkin olanlar için açıklama yapılmış.
Eğer 5/3-a dan beyannameyi verirsek;
Tüm beyannameleri vermiş olmakla birlikte hes.kdv sıfır olan aylar için kıyas yapılmadan direk arttırım oranını uygulamakta.
Ama uygulama tebliği böyle demiyor.Matrah arttırımı üzerinden kıyas yapacaksın diyor.Bu durumda 5/3-a beyanı kıyas yapmıyor.Ne yapacağız bu durumda?
yarın maliye hepimizi çağıracak,beyanları yanlış verdiniz diyecek.

Şu beyanname çeşitlerine "tüm beyanlar" konusunun yanısıra, 5/3-c diye bir beyan daha ekleyip,"tüm beyanları vermekle birlikte en az bir (veya 3) beyannamede hes.kdv olmayanlar için kdv arttırımı" ismiyle yeni bir beyan daha ekleseler,hiç sorunumuz kalmayacak.

Bir kaç arkadaşla görüştüm.Olay biraz netlik kazandı galiba.
Üzerinde uzlaşılan uygulama sanırım şöyle..
* Tüm beyanları vermiş,her dönem hes.kdv beyan edilmiş ise 5/3-a'dan
* Tüm beyanları vermiş,sadece bir kaç dönem hes.kdv doğmamışsa yine 5/3-a'dan (kdv olmayan aylara sıfır yazılarak)
* Tüm beyanları vermiş,ilgili yılda hiçbir dönem hes.kdv yoksa; olmayan yıla ait beyan 5/3-b3'den..Örneğin 2011-2012 ve 2013 yıllarının bazı aylarında hes.kdv yoksa bu yıllar için 5/3-a, 2014 yılının hiçbir ayında hes.kdv yoksa,bu yılın beyanını 5/3-b3'den..
* İlgili yılda bazı aylarda istisna veya tecil-terkin kullanılmış ise,kullanılan yıla ait beyanlar 5/3-b3'den, bunların hiç kullanılmadığı yıla ait beyanlar 5/3-a' dan...

verilecek.
Her iki beyan sistemini ayrı ayrı kullananlar için dökümlerde ayrı ayrı alınacaktır.
Genelde söylenenler ve yapılan uygulamalar bu şekilde imiş...

bu şekilde a-b-c diye ayıracaklarına tek beyan ile e-beyan üzerinde oto kontrol ile bunu yapsalardı ölürlerdi ... (Örn; hs kdv çıkan aylar yazılır çıkmayan aylar sıfır yazılır beyan verilmeyen aylar boş bırakılırdı, "kaydet" dediğimizde gerekiyor ise "GV/KV matrahı girin" vb mesajı çıkardı.)