Kdv Tevkifatı Hk.

selam bir mükellefim gemi mühendislik işi yapıyor.Gemi Tamir ve bakımı yapmak için Bir şirketin Limanını kiralıyor.ve Limanda görevli hizmetli ve bekçileri benim firmam sigortalı gösteriyor.aylık firmaya işçilere ait tüm ssk-maaş vs.masrafları fatura edip parasını alıyordu.Şimdi yeni çıkan kdv tebliğine göre firmaya kestiği faturadan %90 tevkifat yapmak zorundaymış.Doğrumu ve de 2 nolu kdv tevkifatını ft.yı kesen mi alan tarafmı beyan edecek vergi dairesine?

sn.unutulan07
96 seri nolu kdv tebliği ile bu tür işlemlerde tevkifat oranı % 90 a çıkarıldı bu işlemden kdv'nin % 10 u faturayı kesen % 90 ı da hizmeti alan beyan edecektir. hizmeti alan siz olduğunuz için kdv.nin % 90 ınını 2 nolu kdv beyannamesi ile bu tevkifatı beyan edip ödediğinz kdv kadar 1 nolu kdv beyannamesinde indirim konusu yapacaksınız
örnek
x ltd şti a firmasında çalışan işçisi için 100,00 ytl+kdv li fatura düzenlemiş
X FİRMASININ YEVMİYE KAYDI
............................... 31/12/2005...................................
120.01.a ltd şti.......101,80

......................... 649.01 işgücü hizmetleri bedeli.. 100,00
.........................391.01.hesaplanan kdv.............. ..1,80

a.firmasına aralık ayı işçilik faturası
.............................. .....................................

A FİRMASININ YEVMİYE KAYDI
............................... 31/12/2005..............................
770/760/730 dışarıdan sağlanan fayda ve hiz.100,00
191.01.indirilecek kdv.....................................18,00
...............336.01 x ltd şti..........................................101,80
...............360.01 tevkif edilen kdv...............................16,20

x ltd ştinin 11111 nolu işçilik faturası
...................................... ..................................

SN unutulan07 bu kayıttaki 16,20 ytl yi vergi dairesine vereceğin 2 nolu kdv ile ödeyeceksin

Selamlar,

Erkan Aktürk Üstad'ın tevkifa uygulaması ile ilgili muhasebe kaydı doğrudur. Fakat Gemi mühendisliği işi yapan firmanın stopajlı fatura kesip kesmeyeceği konusunda birkaç bilgiye ihtiyacım olacaktır. 1-Firmaların ana faaliyet mevzuu 2- yansıtma faturası açıklaması.

Zira, tebliğ şööledir

5.1. İşgücü Hizmetlerinde Tevkifat Uygulaması

"Katma değer vergisi mükellefi bazı işletmeler mal veya hizmet üretimlerine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü kendilerine hizmet akdi ile bağlı ücretli statüsünde hizmet erbabı çalıştırarak temin etmek yerine, alt işverenlerden veya bu alanda faaliyette bulunan diğer kurum, kuruluş veya organizasyonlardan satın almaktadırlar. "

"burda mal mal veya hizmet üretimlerine ilişkin olarak ihtiyaç duydukları işgücünü" lafzından Liman Sahibi firmanın ana faaliyet konusuna ihtiyacımız vardır. Kaldı ki bekçilerin hizmeti ana faaliyet konusuna girmez.

Ayrıca Liman işletmesine kesilen yansıtma faturasına yazılı açıklama da stopaj yapılıp yapılmamasını etkileyecektir.

Benim kanaatim (ERKAN ÜSTADIN affına sığınarak) bu işlemde stopaj yapılmayacağıdır. Stopaj yaparak üstümüzden bir risk azaltabiliriz fakat 2 nolu KDV tutarı devreden KDV olsa bile ödeneceğinden firmanın finansmanıyla ilgili bir mevzudur. Fakat firma ben stopaj öderim riske girmem diyorsa ödemesi sağlam kazık olacaktır.

Re: Kdv tevkifatı Hk.

unutulan07' Alıntı:
selam bir mükellefim gemi mühendislik işi yapıyor.Gemi Tamir ve bakımı yapmak için Bir şirketin Limanını kiralıyor.ve Limanda görevli hizmetli ve bekçileri benim firmam sigortalı gösteriyor.aylık firmaya işçilere ait tüm ssk-maaş vs.masrafları fatura edip parasını alıyordu.Şimdi yeni çıkan kdv tebliğine göre firmaya kestiği faturadan %90 tevkifat yapmak zorundaymış.Doğrumu ve de 2 nolu kdv tevkifatını ft.yı kesen mi alan tarafmı beyan edecek vergi dairesine?
sayın unutulan07 sorunuzu şimdi bir iki kez daha okudum sorunuzda bir anlatım belirsizliği var siz o işçileri kendi firmanızda sigortalı göstermişsiniz dikkat edin iş gücü kiralaması yapmıyorsunuz direk kendi firmanızda sigortalılığını tescil etmişsiniz böyle bir durumda tevkifatlı kdv uygulanamaz eğer siz çalışanları kendi firmanızda sigortalı yapmasaydınız ve bu kişiler başka bir firmadan sigortalı olmuş olsaydı karşı firma kdv tevkifatlı fatura keserdi. siz böyle bir durumda bu işgücünü fatura da edemezsin

tekrar selam..

Erkan Bey
öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok sağolun.Aynen konu şu:Siz marina sahibisiniz.Ben sizin mekanda gemi mühendislik işine başlıyorum.Marina bana diyorki bu gemi işinde teknik eleman ve bekçi güvenlik v.s. elemanlarım sana yardım edecek.sen bunları sigortalı göster.Aylık maaş+tazminat+stopaj v.s. tüm ödemelerini yap.bana fatura et.%10 da fark koy diyor.ben sana bedelini ödeyeyim.ve de her ay ödüyor.Marina da bunlara karşılık her ay ayrıca liman saha kira bedeli ve mühendislik şirktinin kullandığı elektrik ve su telefon vs.ödemeleri de fatura edip tahsil ediyor.Sorun hizmette çalıştırılan bu işçilere ait her ay düznelenen faturayı aralık ayında bana fatura ederken %90 tevkifat uygulaması da yap diyor.Konunun özü bu.İçinden de çıkamıyorum.hadi mühendislik firması faturayı kesti tevkifatı gösterdi.bu tevkifata ait 2 nl.beyyanı kim verecek. yaptı.

stopajı tabiki parayı veren yani hizmeti alan yapacaktır.
Hizmeti alan KDV ödemeyecek eksik ödediği KDV yi 2 nolu ile ödeyecektir.
Yani Marina sahibi stopaj yapacaktır. Sizin yerinize KDV ödeyecektir.

merhaba,
96 nolu tebliğ ile tüm tevkifatlar %90 olmuştur ifadesi yanlıştır,

Re: tekrar selam..

unutulan07' Alıntı:
Erkan Bey
öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok sağolun.Aynen konu şu:Siz marina sahibisiniz.Ben sizin mekanda gemi mühendislik işine başlıyorum.Marina bana diyorki bu gemi işinde teknik eleman ve bekçi güvenlik v.s. elemanlarım sana yardım edecek.sen bunları sigortalı göster.Aylık maaş+tazminat+stopaj v.s. tüm ödemelerini yap.bana fatura et.%10 da fark koy diyor.ben sana bedelini ödeyeyim.ve de her ay ödüyor.Marina da bunlara karşılık her ay ayrıca liman saha kira bedeli ve mühendislik şirktinin kullandığı elektrik ve su telefon vs.ödemeleri de fatura edip tahsil ediyor.Sorun hizmette çalıştırılan bu işçilere ait her ay düznelenen faturayı aralık ayında bana fatura ederken %90 tevkifat uygulaması da yap diyor.Konunun özü bu.İçinden de çıkamıyorum.hadi mühendislik firması faturayı kesti tevkifatı gösterdi.bu tevkifata ait 2 nl.beyyanı kim verecek. yaptı.
sevgili unutulmayan07
adamın personelini sigortalı yapacaksın hertürlü ödemeleri sen yapacaksın ve daha sonra bunları fatura edeceksin böyle birşey yok tevkifatlı bir işlemin olması için doğrudan bir hizmet olması gerekir eğer o kişiler başka firmadan sigortalı olup sizin yanınızdan işin faaliyeti ile ilgili bir serviste çalışmış olsalardı firma size tevkifatlı fatura keserdi değerli büyüklerim bu konuda bir fikir beyan etseler iyi olur ben böyle biliyorum