Kıdem Tazminatı Yazısı

Merhaba,

5510 sayılı kanuna göre belirli sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısına sahip çalışanlar istedikleri takdirde SGK'dan alacakları kıdem tazminatı alabilir yazısı ile tazminatlarıı alabiliyorlar.

Benim sorum ise şu yönde; Çalışan bu yazıyı sadece tek seferlik olarakmı alabilir? Veya her kıdem tazminatı almayı hak ettiği durumda bu yazıya istinaden tazminatını alabilirmi?

Teşekkürler.

Ynt: Kıdem Tazminatı Yazısı

Evet alabilir. Ancak yeni işyerinde kıdemi de hak etmelidir.Yani bir yılı doldurmalıdır.

arkadaşımız çok güzel bir konuya ve benim de cevabını merak ettiğim bir konuya el atmış. ben de aynı durumdayım. yaşım 35. 2 sene sonra 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık süremi dolduracağım. 2 sene sonra kıdem tazminatını aldıktan sonra tekrar işe girip emekliliği bahane edip tekrar ayrıldığımda sgk'nın aynı yazıyı bana vermiyeceği ve dolayısıyle kıdem tazminatına hak kazanamayız diye düşünüyorum. yanlızca iş kunundaki diğer hükümlerden dolayı işten çıkarsak kıdem tazminatını hakederiz diye biliyorum.

Yok yapmak zorunda. Ancak işine gelmezse memurların o ayrı mesele.

Yazılarınız için teşekkür ederim. Dikkatimi çeken nokta ise bu maddenin işverenlerce neden itiraz edilmedği yönünde. Zira çalışanı her an kaybetme riski ile karşı karşıya kalabilirler. Bence bu maddenin iptali yada değiştirilmesi yönünde yakında bir çalışma yaparlar.

Bu çok sık raslanan bir durum değildir. Hem bir işyerinden yaştan bekliyor kıdem alabilir yazısı ile ayrılacaksınız.
daha sonra başka bir işe girip en az bir yıl çalışacaksınız. Sonrada burdan da kıdem alıp ayrılacaksınız. (tabi bir yıllık)
Her zaman olmaz.

İşveren ile anlaşıp kıdemini alıp çalışmaya devam edenlerde oluyor.