Limited Şirket Devir İşlemleri

merhaba.
ben yaklaşık 3 yıllık kurulu bir ltd şirketini devir almak isityorum.ancak bu devir işlemlerinde bu şirketin borcu varmı yokmu nasıl öğrenebilirim.Yadaa şirketin vergi borcu bank borcu vb bir borcu varken devir işlemi yapılabilyormu yanii temiz kağıdı gibi birşey istenmiyormu bu devir işllemlerinde.Birde ne gibi belgeler onaylama vb şeyler gerekiyor.Pek bir bilgim yok bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olabilirse çok sevinirim sizlerden cevap bekliyorum

Ynt: limited şirket devir işlemleri

Ebrulimm ' Alıntı:
Merhaba,
Konuyla ilgili bir mali müşavir desteği alırsanız daha sağlıklı bir devir süreci yaşarsınız gibime geliyor.

Saygılarımla
+1

Şirket devralmak ciddi bir iştir.

Siz iyisimi bir mali müşavirden profosyonel destek alın. Hangi şehirdesiniz yardımcı olabilirim.

Yoo meslek sırrı falan değil. Her yerde yazar. Alomaliye ana sayfada da var.
Ancak devir alınacak şirketin durumunu iyice incelemek lazım.

1. Vergi borcunu kontrol.....vergi dairesinde ortaklar kım gozukuyor......vergi dairesınde adresı dogrumu
2. sgk borcunu kontrol.......ssk da ortaklar kım........ssk da adresı dogrumu
3. Bütün Ticaret sicil gazeteleri kontrol
4. Mizan kontrol hesaplar beyannameler vb
5. Defterler yazdırılmıs mı
6. Defterlerin kapanıs tasdıkı var mı
7. Vergi Levhası nerde
8. Nazım hesaplar dıkkat
9. Geçmiş yıl zararları kontrol eskı ortaklar para cekmıs mı gerı odemıslermı

aklıma bunlar geldı su anda

Şirket devir almada en dikkat edilecek husus; Banka borçları, kredi borçları, kesilmiş ödenmemiş çekleri vardır.Banka hesabını gizlerler, sizin haberiniz olmaz.Tüzel kişilik olduğu içinde sizin başınız yanar.Vergi borcunu gider v.dairesine sorar, çözersiniz.Ancak Bankalara, faktoringcilere, tefecilere vs. borcu vardır, soracak yerde bulamazsınız.Bir hesabı gizleseler başınız yanar.Senet yazmışlardır, bilgisini vermezler vs..

Bence bir meslek mensubunun yanında birde Avukat ile görüşerek girişin bu işlere.
Kolay gelsin.

Rica ederim

Bence şirket ilerde bir buluş falan yapmayacaksa yada geleceği çok parlak değilse şirketin baştan kursanız daha iyi gibi ama siz bilirsiniz

Başka firma kurun demek istedim ben. Yani bu kapansın tasfiye olsun onu bekleyin demedim.

Yani bu firmayı almayın onun yerine sıfırdan başka bir firma kurun 3 günde yapılıyor artık.

isim hakkı falan tescilli ise onu illa o isim isteniyorsa ozaman isim hakkını satın alabilirsiniz sanırm ama tam emin değilim :)

Ynt: Limited Şirket Devir İşlemleri

kardeşim, bence ltd şti devralma, devraldığında bütün borçlarından da sorumlu olursu. zira bir ltd şti bütün mameleki ile devir işlemi, alacağın devri, borcun nakli hükmündedir. mevcut sistemde vergi ve ssk borçlarını tesbit mümkün, ama ya kayıtlara girmemiş, imza sirkülerine uygun çek senet borcu çıkarsa , ben bunu bilmiyordum, diyemezsin. yasal defterlere kayıtlı borçlar dışında, kayıt harici borç çıkma ihtimali yüksek oluyor.bu nedenle, şirketin ortaklarını çoook iyi tanımıyorsan, devralma, yeni şirket kur. saygılarımla,