Meslek Mensuplarının Mahkemede Bilirkişi Olarak Görev Yapması.

atakan005

Katkı Sunan Üye
Merhaba arkadaşlar, bugün işyerimize mahkemelik olduğumuz bir müşteri ile ilgili olarak bir mali müşavir bilir kişi olarak geldi. Basit olarak; bizim müşteriye kestiğimiz faturaları, onun bize kestiği faturaları ödeme makbuzlarını, defter kayıtlarını falan istedi ve evrakların fotokopilerini alarak gitti. Mahkemede nasıl bilir kişi olunur diye sordum kendine belgen varsa ve tecrübeli olduğunu ispatlayabilirsen herhangi bir mahkemeye başvurarak sende bilir kişi olabilirsin dedi. Bu konuda bilgisi olan arkadaş var mı aceba ? Bu işler nasıl oluyor neler yapmamız lazım ?

Ynt: Meslek Mensuplarının Mahkemede Bilirkişi Olarak Görev Yapması.

L i n k t e v e r i l e n f o r m u n bir benzerini doldurup vermeniz gerekir, 3 yıllık mesleki deneyim şartı mevcut. Odanızla görüşün yönlendirme yapacaklardır.

Ogün Güneş ' Alıntı:
L i n k t e v e r i l e n f o r m u n bir benzerini doldurup vermeniz gerekir, 3 yıllık mesleki deneyim şartı mevcut. Odanızla görüşün yönlendirme yapacaklardır.
Çok teşekkür ederim Ogün bey peki bilirkişilikle ilgili belirtebileceğiniz başka bir durum va mı ? Örneğin süreç nasıl işliyor, ne gibi konulara bakılıyor vb.

Biraz çevre işi.

3 yıllık süre şartında smmm stajıda dikkate alınıyor mu yoksa smmm olduktan sonraki süre mi?

Merhaba,
Dosyaların listedeki sırayla gönderildiğini söylerler ama öyle olmaz. Eğer adliyede tanıdığınız katip, kalem müdürü varsa çok dosya gelir. Bir diğer yol da - ki doğru olan bu- hakim veya savcı yazdığınız raporu beğenir ve dürüstlüğünüze inanırsa sürekli sizinle çalışmak isteyecektir. 3 yıllık tecrübeniz varsa başvurun derim. Maddi kazanç bir yana, bilmediğiniz konularla karşılaşıp kendinizi geliştiriyorsunuz.

ekin07 ' Alıntı:
Merhaba,
Dosyaların listedeki sırayla gönderildiğini söylerler ama öyle olmaz. Eğer adliyede tanıdığınız katip, kalem müdürü varsa çok dosya gelir. Bir diğer yol da - ki doğru olan bu- hakim veya savcı yazdığınız raporu beğenir ve dürüstlüğünüze inanırsa sürekli sizinle çalışmak isteyecektir. 3 yıllık tecrübeniz varsa başvurun derim. Maddi kazanç bir yana, bilmediğiniz konularla karşılaşıp kendinizi geliştiriyorsunuz.
Bilmediğimiz konuları öğrenmek bakımından tabiki güzel ama maddi kazancı bir yana bırkmasak :) bir bilginiz varsa söylermisiniz dosya başına ne kadar veriyorlar.

işin özü gerçekten çok istiyorum ama üç yıllık deneyim şartı smmm lik sonrası ise 2,5 yıl daha beklemem gerekiyor 1 yıl muhasebe elemanlığı 2 yıl muhasebe sorumlusu 1 yıl yetkili muhasebe md 2 yıl smmm staj 1 yıl kamu bankası krediler deneyimi ama yine de bilemiyorum?
özellikle dava da iddia ve savunmaları inceleyip konu hakkında ilgili kanunlar çerçevesinde görüş bildirmek ve bunu yazılı rapor halinde sunmak insanı heyecanlandırmıyor değil hani ama yine de diğer meslektaşlarımın söylediğine göre çok uğraştırıyormuş bu işler aynı zamanda raporun zamanında yetiştirilmesi durumu özellikle bizler için beyannameleri zor yetiştirirken bir de bu işle uğraşmak gerçekten zor olur diye düşünüyorum?
geçen emekli banka müdürü bir üstada sordum nasıl bilirkişilik için başvurdunuz mu diye?
teklif geliyor ama almıyorum onun yerine daha çok danışmanlık yaptığını getirisinin katlandığın maliyete göre çok düşük tutarda olduğunu ve bazen tahsilinde de baya bir gecikme olduğunu söyledi.

Bilirkişi ücretleri, dosyanın uğraştırıcılığına ve hakim veya savcının takdirine bağlı. Bazen çok basit bir dosyadan beklemediğiniz ücreti alıyorsunuz bazan de çuvallar dolusu evrak inceleyip emeğinizi karşılamayacak bir ücret..
Bazen bir ay içerisinde ödeme yapılıyor bazen de 5-6 ay bekliyorsunuz. Süre konusuna gelince; eğer verilen sürede raporu yazamadıysanız ek süre talebinde bulunuyorsunuz.
Kısacası her iş gibi zorlukları da var; güzellikleri de.

âranan 3 yıl deneyim şartı ruhsatı aldıktan sonraki süreyi de mi kapsıyor yoksa staj süresi de dahil mi?

merihs12 ' Alıntı:
âranan 3 yıl deneyim şartı ruhsatı aldıktan sonraki süreyi de mi kapsıyor yoksa staj süresi de dahil mi?
Belgeyi aldıktan sonra geçen süreyi kapsıyor 3 yıllık deneyim süresi.