Meslek Mensuplarının Sorunları İçin Sanal Ortamda İmza Kampanyası Başlatsak?

ooz

Merhaba;

Meslek mensuplarının sorunları hakkında internet ortamında bir imza kampanyası düzenlesek.
Bir metin yazdım; metin hakkında, sorunların çözümü hakkında önerilerinizden faydalanmak isterim. Cümleleri değiştirebiliriz, ekleme-çıkarma yapabiliriz. eksik olmuş olabilir.
Bir de hangi siteyi kullansam acaba?

Metin

Bu durum ticaret ahlakıyla bağdaşmamakta, aynı zamanda meslek mensuplarının motivasyonlarını düşürmektedir. Bu durumun bir diğer etkisi ise; Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin ücretini ödemeyen mükelleflerin başka Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler ile anlaşması meslek mensupları arasında "etik" tartışması başlatmaktadır. Bu da meslek mensupları arasında birlik ve beraberliği yıpratmaktadır.

Üstelik Gelir Vergisi Kanunu ve Katma Değer Vergisi Kanunu gibi iki ana kanunun çakışması sebebiyle Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler almadıkları ücretlerden vergi bile ödemektedir. Bu durumun kabul edilebilir hiç bir yanı yoktur. Meslek mensupları da her fert gibi geçinmek ve faaliyetlerinin devamını sağlamak zorundadır.

Oysa Atatürk'ün dediği gibi en iyi iktisatçılar olan muhasebeciler devlet-vergi-mükellef arasında bir bağlayıcıdır. İfa edilen görev bir nevi Kamu görevidir ve Kamu yararına çalışılmaktadır. Devletin Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin sorunlarına gereken önemi göstermemesi vergi tahsilatı, ekonomik gelişim, kayıt dışı ekonomi, kayıt dışı istihdam gibi bir çok etkeni olumsuz etkilemektedir.

Tüm bu sorunlara rağmen bu zamana kadar başta TÜRMOB olmak üzere ilgili hiç bir kurum buna bir çözüm getirememektedir. 100.000 yakın üye sayısıyla söz sahibi olması gereken meslek birliğimiz şu zamana kadar mesleğin saygınlığını artıran, bir değer yaratan, mesleği bir adım da olsa ileri götüren bir adım atmamış olup ne yazık ki kuruluş amaçlarını yerine getirememektedir.

Biz meslek mensupları;

Meslek açısından zamanın gereklerini yerine getiremeyen, üyelerine bir değer sağlamayan, meslek mensuplarının haklarını koruyamayan TÜRMOB'u artık uyanmaya ve kuruluş amaçlarını yerine getirmeye çağırıyoruz.

Bir de şöyle öneriler listesi oluşturdum. eklenecek olanları iletin lütfen:

1- İlgili kanunlarda değişiklik yapılarak meslek mensuplarının almadığı ücretlerden kesinti yapma zorunluluğunun ortadan kaldırılması
2- Müşterinin borcunu ödemediği durumlarda işe devam etme zorunluluğunun ortadan kaldırılması.
3- Borcunu ödemekten kaçınanların sanal ortamda oluşturulan, sadece meslek mensuplarının kullanabileceği bir platformda duyurulması ve bu kişilerin başka meslek mensuplarıyla anlaşmalarının önüne geçilmesi
4- Oda tarafından hazırlanan levhaların usulsüz kullanımının önüne geçilmesi
5- Basın-yayın yoluyla, belirli gün ve haftalarda açıklamalar yaparak, etkinlikler düzenleyerek meslek saygınlığının artırılması
6- Krediverenlerle işbirliğine giderek meslek mensuplarına uygun koşullarda kredi sağlanması
7- Mesleğin ifasını kolaylaştırmaya yönelik bilgisayar, akıllı telefon uygulamaları yapılması
8- Bazı belgelerde standartlaşmaya gidilmesi (banka hesap özetleri vb…)
9- Meslek mensuplarının özlük haklarında iyileştirmeler yapmak(izin, eğitim vb…)
10- Meslekle bağdaşmayan işlerin yükümlülüğünün kaldırılması

Genelde muhasebeciler bugünlerde muhtasar ve kdv beyannameleri ile uğraştıkları için hallerinden gayet memnundurlar, gözleri ne forum görür, ne mesaj...!!!

3568 Sayılı kanun 50. Maddesi gereği gereğince Serbest Muhasebecilik ve Mali Müşavirlik yeterlilik sınavını 22-23 Kasım 2008 tarihinde vermiş bulunmaktayım ve şu an itibari ile aşağıda belirtilen oldukça fahiş ücretlerden dolayı ruhsat talebinde bulunamadım. 2013 dönemi SMMM Ruhsat talebi için istenen ücret kalemleri aşağıdaki gibidir;
-Ruhsat bedeli 980,00 TL, saat fonu 180,00 TL, Eğitim Fonu 180,00 TL Sosyal Yard.Fonu 180,00 TL Kimlik Bedeli 80,00 TL Ruhhsat Harcı 517,50 TL Oda Kayıt Ücreti 405,00 TL Maktu Aidat 265,00 TL v.s.... böyle uzayıp gidiyor.Toplam 2.787,50 TL talep edilmektedir. görüldüğü gibi harçlar eli Dumrul haracıdır, ve gerekçesi olamayacağından Anayasal hak ihlalidir. bu sebeple bu meleğe ömrünü adamış arkadaşları duyarlılığa davet ediyorum. Eğer bu harçları verip SMMM Ruhsatını almadıysanı YMM için geren 10 yıl süreç başlamamktadır. Bu zorunlu dayatma meslek ahlakıyla uyşmamaktadır.Türmob almış olduğu bu harçla rkarşılığında ne hizmeti vermektedir üyelerine hiç bir şey. Bu bir soygundur, Etik değildir, ticari değildir. Oda odalıktan çok Ticarethane olmuştur. ben bu yüksek ve alakasız ücretlerden dolayı ryuhsatımı alamdım sizleride bu konuda duyarlı olmaya davet ediyorum. bu sebeple TBMM Dilekçe Komisyonu’na bu kanunun değişmesi için talepte bulununuz.

Sayın Metin Polat siz bu konuda TBMM Dilekçe Komisyonu'na başvuruda bulundunuz mu?Çünkü aynı şekilde ben de yüksek ücretlerden dolayı SMMM ruhsat talebinde bulunamıyorum.Bu konuda neler yapılabilir?Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.