Mükellef Bilgileri Bildirimi | VUK 413.Sayılı Tebliğ | Yeni

Ynt: Mükellef Bilgileri Bildirimi | VUK 413.Sayılı Tebliğ | Yeni

işte bazı arkdaşlar nasıl girecez diye hemen telaşa kapılmış. hani nerde bizim yöneticler oda başkanları kimse bu işe itiraz etmiyormu? ya tamam girelim istiyorlarsa ama sgk da bile bu vardı ceza kesilmedi. girmediğinde bildirge veremedik. sizde vergi dairesi görüşün girmeyenin beyannamesini yollamayı engellesin ne olacak yani?? 355 muhasebeciye bence burda tuzak ben bunu görüyorum...(yada düzeltmediki cezayı kaldırın kardeşim) Bence bu işe birileri el atsın ve görüşülsün tabiki görüşecek birileri varsa? Üzüldüm bir arkdaşda biz bunlardan para alacaz diye seviniyor ah arkdaşım sen yalış girdin adamın adresini birde bunlara makbuz kesilecek. Bizim mükelleflerde banene kardeşim sen muhasebeye bakıyorsan girecen diyecek yani konu uzun. Bir kaç arkdaşda balkondan izler gibi kardeşim paranı almayacaksan girmeyeceksin derse şimdi onada üzülürüm. 100 muhasebeci arkdaşdan 3 kişi bu şekilde yapar ama 97 parasını bile alamaz yada yarım alır....

Tebliğde
"3.2. Söz konusu bildirimin merkez ve her bir şube için ayrı ayrı verilmesi zorunludur."
İrtibat büroları içinde verilmesi gerekirmi acaba?

Şu an verilmesi gerekir gibi gözüküyor ama formları doldurmaya başladığımızda anlarız onu.

Damga Vergisi tahakkuk etmiyor değil mi Üstadlar ?

1- merkez şube diye bölüm var depo imalathaneden söz etmiyor. (görüştüğümde girin onuda ayrı yerde depo olsa da onun faliyet kısmını yazın tamam karşılığına hasılat ne yazacaz diyorum o kısmı boş bırakırsınız.
2- sgk numarası sistemede 26 hane ok hiç dikkat ettinizmi yeni dosya açtığınızda 29 hane geliyor. Kişiye soruyorum bu son kısımda alt işv kodu genelde 000 olanımı yazacaz yada sgm numarası var onumu yazacaz diye? biz bilmiyoz bize sgk görüşmelerimizde 26 hane olacağı söylendi. ne yapacaz bende bilmiyom dedim. yorum yapmadı arkadaş.
3- kişi örneğin tornacı bazen imalat yapıyor bazende aynı yerde hizmet işi bunu ne yapacaz dedim ayrı ayırı yazın dediler. eh şimdi siz bunu ayrı yazmazsanız 3 gün sonra ceza gelecek demektir.
4- kişi sanayi bölgesi tutmuş 3 dükkan yan yana içerden geçis yapısı yok. 25 26 27 dükkan numaraları olsun bunlarda onların mantığında ayrı ayrı gireceksiniz.
unutmayın. 1.04.2012 faal olan bütün müşteriler verecek bu bildirimi.

sgk no normalde 23 hane, 26 hane istiyor, aracı olmayanlar sonuna aracı kodu olarak 3 sıfır koyacaklarmış

adres doğrulama sistemden otomatik geliyor ama iç kapı no çıkmıyor, onu ne yapacağız, bilemedim

nace kodu için belirtilen listedeki kodla oda kaydımızdaki nace kodunun konu ile hiç ilgisi yok, daha önce de yayınlanan nace kodlarına göre oda kayıtlarımızı kontrol-teyit yapmıştık halbuki, nace kodları mı değişti ? standart değil mi bu

arkadaşlar, odanın belirlediği asgari tarife 100,00 tl. mükellefe bu bilgileri girmemiz, kendilerinden 100,00 tl. almamız ve bununkarşılığında da makbuz kesmek zorunda olduğumuzu söylediğimizde neden itiraz etsin ki? Madem ek bir yük bu bize ve yapmak zorundayız, bedavaya da yapmamız istenebilirdi, hiç değilse ücreti tesellisi olur (bence).

bizim bir mükellefimizin sgk no su da herşey dahil (sıfırlar) 24 rakam, 26 olmalıdır diyor?

mes_ar ' Alıntı:
bizim bir mükellefimizin sgk no su da herşey dahil (sıfırlar) 24 rakam, 26 olmalıdır diyor?

İlçe numarasını göz ardı etmişsinizdir.

Arkadaşlar 3 gün önce aşağıda tespit ettiğim eksikliklerle ilgili maliyenin mukellefbilgileribildirimi@gelirler gov tr
adresine mail attım ancak geri dönüş yapmadılar...sizlerde tespit ettiğiniz eksiklikleri mail atarsanız belki bu konularla ilgili bir açıklama yaparlar..yoksa gerçekten işin içinden çıkılmayacak işi son haftaya bırakırsak..Ulusal adres veritabanı sistemi Tam olarak oturmadığından adres
bilgileri girişinin bu yıl manuel olarak elle girilmesini önerdim dikkate alacaklarını pek sanmıyorum ama:(

1-)Şirketlerin ek işyeri ve depoları için Merkezmi yoksa Şube olarak
mı bildirimde bulunağı.

2-)Personel taşıma işi yapan müşterilerde işyeri adresine ne
yazılacağı ve herhangi bir abonelik yok elektrik doğalgaz bölümü boş
mu bırakılacak

3-)İşyeri elektrik abone numarasını yazıyorum fakat elektrik
müşterinin üzerine değil bu durumda ne olacak

4-)En önemli sorun belediyelerin her yere numara vermemesinden dolayı
mükelleflerin adresleri sistemde çıkmıyor bu durumda ne
yapılacak.Belediyeye sorduğumuzda verilecek deniyor ama net bir tarih
yok bu durumda ne olacak?

5-)mükellefin dükkan sahipleri 5 ortaklı ama sadece bir tanesini

yazabiliyoruz bu durum ne olacak

6-)Ulusal adres veri tabanında bİrçok adres kaydedilmemiş

7-) Yalnızca stopaj yükümlüsü olan vakıflar için vergi numarası girildiğinde böyle bir kayıt yoktur diyor, fakat başlıkta kurumlar vergisi, gelir vergisi ve stopaj vergisi mükellefleri için doldurulacak yazıyor. Şirket için bilgiler kısmına girildiğinde ise seçeneklerde vakıf geçiyor.
Aynı adrese ben de bu durumu mail attım.

arkadaşlar aşağıdaki maili
[email protected] e gönderdim tavsiyem sizde gönderin,
Kaç mükelleften para alabileceğiz?
Almayan meslektaşın müşterileri alanlarla ben vermedim dediğinde müşterilerle aramızda sorun olmayacak mı?
ayrıca biz mübaşirmiyiz yapsınlar beyanname formatında xml olarak programlarımızdan düzenleyip verelim

MÜKELLEF BİLGİLERİ BİLDİRİMİ

Öncelikle biz meslek mensupları Maliye bakanlığının ücretsiz çalışan mübaşirleri olmadığını hatırlatmak isterim.
Zaten veri tabanınızda var olan bilgileri manuel olarak bizlerden zorunlu olarak girmemizin istenmesine bir anlam
verememekteyim.

E-beyanname sitesinden gönderilen diğer beyannameler gibi dosya olarak gönderilip onaylanabilmelidir.
Böyle olması durumunda saatlerce mesai harcanmamış olacaktır.

Hukuki açıdan ileride yanlış/hatalı/eksik bildirim nedeniyle doğacak cezalarda da sorun teşkil edecektir.
Mükellefle Meslek mensubu arasındaki E-beyanname Aracılık ve sorumluluk sözleşmelerinde ;
?...ilgili vergi dairesine e-beyanname gönderilmesi ve karşılığında elektronik ortamda düzenlenerek
iletilen ve mükellefe tebliğ yerine geçen tahakkuk fişinin elektronik ortamda alınmasıdır ?
bu bildirim formunu kapsamamaktadır.
Dolayısı ile mükellef hukuken bu bildirimlerden sorumlu tutulamayacaktır. Bildirimin beyanname şeklinde yapılması
durumunda bu sorun da kendiliğinden ortadan kalkacaktır.
Saygılarımla ,

daha bu bişey değil bence asıl temmuzda ne yaparız.bütün ticari evraklara ortaklara kadar tüm bilgiler yazılmalı
''matbaadan randevu aldınız mı? ;D diye bir başlık:)))yandık ki ne yandık

bu arada bu belgeleri yaptırmazsak 72000 TL cezası varmış.ödemeyene de hapis cezası hemde 2 yıl çok saçma ama okudum ne yapayım:))))

herkese kolaylıklar diliyorum.

Birden fazla şubesi olup kaydeden var mı?

üzüldüm arkdaşlar bizi düşünen oda başkanları nerde mükellef bu formu dolduramıyor sadece muhasebeci kişi gidip belediyeden almadığını düşünün bildirimini yada benim adresim doğru kardeşim (yada sen muhasebicisin git al belediyeden numara servisinden adresi diyecekler.bizde tapusunu isteyecez mal sahibinden yada güveniyorsak mükellef bilgisine göre girecez. ) ceza gelecek adres yalnış hayırlı olsun muhasebeci ödesin..

düşünün 50 mükel olduğunu bir şeyi yalnış girin 50*350 ortalama 17500

Mük 355 göre 1.sınıf ise 1070 2. sınıf ise 530 TL (10 gün sıfır ve 15 gün 1/5 özel durumu hariç)

8.2 Bildirimini elektronik ortamda belirlenen süre içinde vermeyen veya eksik ya da yanıltıcı bildirimde bulunan mükellefler hakkında Vergi Usul Kanununun mükerrer 355 inci maddesi hükmü uyarınca özel usulsüzlük cezası kesilecektir.

Tebliğ olunur
şimdi biz bunu dolduruyoruz. dolduran kısmına ismimiz geçiyor bu ceza mükellefi gelecek yoksa bizemihal bu kısım karışık.
Mükellef Bilgileri Bildiriminin düzenlenmesi ve onaylanmasında aşağıda belirtilen esaslara uyulacaktır.

6.1 Kendi adına kullanıcı kodu, parola ve şifre almış mükelleflerce gönderiliyorsa, mükellefe ilişkin bilgiler bildirimin hem diğer alanlarına hem de bildirimi düzenleyen kısmına,

6.2 Serbest muhasebeci/serbest muhasebeci mali müşavir tarafından gönderiliyorsa, bildirimi gönderene ilişkin bilgiler bildirimi düzenleyen kısmına,

6.3 3568 sayılı Kanun uyarınca yetki almış olup bağımsız çalışan serbest muhasebeci, serbest muhasebeci mali müşavir veya yeminli mali müşavirler (meslek mensupları) tarafından gönderiliyorsa, bildirimi gönderene ilişkin bilgiler bildirimi düzenleyen kısmına,

yazılacaktır.

bunu mükellefde gönderme yetkisi benim anladığım burda var ama 444 arayınca sadece muhasebeci yollaya biliyor diye ifade var benim kafam iyice karıştı. en önemlisi yalnış bir şeyde ceza kime gelecek.

Üstadlar işletme defterinde brüt satışlar hanesine hangi tutarları yazıyorsunuz. Örneğin hem hizmet hem mal satımı yapan işletmede hasılat ve diğer gelir hanesini toplayıp mı yazıyoruz?

İşletme defteri tutan şahsın birden fazla faaliyeti varsa, zaten her bir faaliyetten elde edilen gayrisafi hasılatlar ayrı ayrı satırlara yazılacağı için, toplama yapmamak gerekir.