Ohal Durumunda İşten Çıkış İşlemleri

2935 sayılı Kanun 11.maddesi gereği;

"Madde 11 – Bu Kanunun 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi gereğince olağanüstü hal ilanında; genel güvenlik, asayiş ve kamu düzenini korumak, şiddet olaylarının yaygınlaşmasını önlemek amacıyla 9 uncu maddede öngörülen tedbirlere ek olarak aşağıdaki tedbirler de alınabilir:

n) İşçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet aktinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek,”

Sayın bil_gin,

OHAL yasasında yer alan uygulamaların her ilanı takiben hangi maddelerin nasıl uygulanacağına dair kanun hükmünde kararname çıkarılır. Bu madde için halen çıkarılmış bir KHK yok, bu nedenle bir engel yok.

Merhaba,

Ayrı Ayrı 2 işkur müdürlüğü ile 25.07.2016 tarihinde görüşülmüştür. Ohal süresince kanunda yazan nedenler haricinde işçi çıkışını yapamayacağımızı beyan etti meslek danışmanı. Resmi yazı ulaşmış kendilerine. Ayrıca işkur un içinde çalışma ilişkileri birimi var, burdan teyid edebilirsiniz durumu.

İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba,

Ayrı Ayrı 2 işkur müdürlüğü ile 25.07.2016 tarihinde görüşülmüştür. Ohal süresince kanunda yazan nedenler haricinde işçi çıkışını yapamayacağımızı beyan etti meslek danışmanı. Resmi yazı ulaşmış kendilerine. Ayrıca işkur un içinde çalışma ilişkileri birimi var, burdan teyid edebilirsiniz durumu.

İyi çalışmalar dilerim.

Sayın nezih,

OHAL yasasının kendinde zaten böyle bir emir yok, ancak belirli şart ve sınırlamalar getirilebilir. OHAL ilan tarihinden sonra yayınlanan KHK içinde ise böyle bir tedbir öngörülmemiştir. Sadece
"f) 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu ile bu Kanun Hükmünde Kararnamenin 3 üncü maddesinde belirtilenler hariç diğer mevzuata tabi her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel, ilgili kurum veya kuruluşun en üst yöneticisi başkanlığında bağlı, ilgili veya ilişkili bakan tarafından oluşturulan kurulun teklifi üzerine ilgisine göre ilgili bakan onayıyla kamu görevinden çıkarılır,
g) Bir bakanlığa bağlı, ilgili veya ilişkili olmayan diğer kurumlarda her türlü kadro, pozisyon ve statüde (işçi dahil) istihdam edilen personel, birim amirinin teklifi üzerine atamaya yetkili amirin onayıyla kamu görevinden çıkarılır.
"

başlıkları varki bunlar da 657 ile ilgili. Size verilen bilginin doğru olması bu şartlarda doğru değil. Doğruluğunu kabul edersek OHAL yasasında tüm öngörülen şartların uygulanması gerekir.

Eğer yeniden bir KHK yayınlanır ve içinde OHAL yasasının "n) (Ek: 14/11/1984 - 3076/1 md.) İşçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet aktinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek,"

bu maddesine atıf olursa o zaman haklı olursunuz.

İstanbul anadolu yakasında farklı iki şube müdürlüğü ile bizzat görüşme yaptım. her 2 memurda şuan yapamazsınız diyor. genelge vb. resmi yazı ulaşmış kendilerine. Önce alo 170 i aradım. sgk ya yönlendirdiler. Sgk müdürlüğü işkur a yönlendirdi. İşkur cevabı verdi. Ulaşabildiğim bilgi bu yönde.

Saygılar.

İstanbul anadolu yakasında farklı iki şube müdürlüğü ile bizzat görüşme yaptım. her 2 memurda şuan yapamazsınız diyor. genelge vb. resmi yazı ulaşmış kendilerine. Önce alo 170 i aradım. sgk ya yönlendirdiler. Sgk müdürlüğü işkur a yönlendirdi. İşkur cevabı verdi. Ulaşabildiğim bilgi bu yönde.

Saygılar.
Paylaşım için teşekkürler. Yaş itibariyle bu tarzda sıkıntılar yaşamamış birisi olarak soruyorum sorularımı. Ksimkesyan üstadın belirttiği noktada düzenlenmiş bir KHK var mı sayın nezih? KHK olmadan bu uygulamayı sadece genelge kapsamında uygulatabilir mi İşkur?

Sayın bil_gin,

Sayın nezihe memurların verdiği bu bilginin hele genelge geldi demiş olmalarının hiçbir doğru yanı olduğuna inanmıyorum. Böyle bir önlemi gerektirecek bir durum da yokken üstelik. Diyelim ki bilgi doğru, basın ve iş çevreleri feveran etmezmi sizce bu da ne diye.

Sn. nezih in bilgi aldığı kuruma dikkatinizi çekmek isterim. İŞKUR.... (İşçi Bulma Kurumu). Şifaen böyle bir cevap verilmesi aşikar.

Arkadaşlar daha basit sorayım;
Ek: 14/11/1984 - 3076/1 md.) İşçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet aktinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek,"

bu hallerde çıkışlar serbest,bu hallerin dışında izne bağlanır veya ertelenir mi denmek isteniyor.

Tahsin Bey, Doğrudur .

Ancak işkurla görüşmemde izne çıkartılır ibaresini irdeledim, ancak o yönde bir ibare yok, şuan için ohal süresinde işçi çıkışlarının belirtilen durumlar haricinde olamayacağı beyan edildi.

Tahsin Bey, Doğrudur .

Ancak işkurla görüşmemde izne çıkartılır ibaresini irdeledim, ancak o yönde bir ibare yok, şuan için ohal süresinde işçi çıkışlarının belirtilen durumlar haricinde olamayacağı beyan edildi.

Çok teşekkürler,bu husus gözümden kaçmıştı,sayenizde öğrenmiş oldum..

Arkadaşlar daha basit sorayım;
Ek: 14/11/1984 - 3076/1 md.) İşçinin isteği, ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller, sağlık sebepleri, normal emeklilik ve belirli süresinin bitişi nedeniyle hizmet aktinin sona ermesi veya feshi dışında kalan hallerde işçi çıkartmalarını işverenin de durumunu dikkate alarak üç aylık bir süreyi aşmamak kaydıyla izne bağlamak veya ertelemek,"

bu hallerde çıkışlar serbest,bu hallerin dışında izne bağlanır veya ertelenir mi denmek isteniyor.

Sevgili Tahsin,

Bilgin kardeşime cevap verirken bunu açıklamıştım, OHAL yasası tüm bu yetkilerin kullanılabileceğini söylüyör, diğer yetkilerde olduğu gibi. Bu maddede de bunlar da KHK ile yapabilir, "yapılabilecekler bunlardır" diyor.

Bu durumda, "3-İstifa" seçeneği ile çıkışlar yapılabilir, ancak belirsiz süreli sözleşmesi olan işçiler için "4-İşveren tarafından" seçenekleri ile çıkışlar yapılamaz, doğru mu?

Bu durumda, "3-İstifa" seçeneği ile çıkışlar yapılabilir, ancak belirsiz süreli sözleşmesi olan işçiler için "4-İşveren tarafından" seçenekleri ile çıkışlar yapılamaz, doğru mu?

Evet Doğrudur, Şuan 4 nolu kod dan çıkış yapmıyorum ben.

Güncel durumda işveren tarafından fesih işlemleri ile yapılan çıkışlar muhakkak vardır. Peki bu durumun karşılığı yani müeyyidesi nedir?

Ohal kanunu bir yetki kanunudur. Tıpkı son çıkan kanunda muhtasar ve sgk bildirgelerinin birleştirilmesi gibi. Muhtasar+sgk ne zaman ve nasıl olacağına dair açıklamanın yapılması gibi işçi çıkışları ile ilgili özel düzenleme yapılmadıkça eski düzen devam etmektedir.

Şimdilik herşey eskisi gibi devam ediyor. KHK çıkmadığı sürece birşey olmaz. Ben birkaç çıkış yaptım işveren tarafından ve hatta işsizlik maaşları bile bağlandı.