Ölüm Halinde İşe Devam Eden Mirascının Y. Kasa İşlemleri

FATİH PESEN

Katkı Sunan Üye
1.sınıf işletme esasına tabi mükellefim 30 kasım 2008 tarihinde vefat etti. Mirascı olan ogullarından biri işe devam edecek, yıl sonuna kadar faturaları kullanmaya devam edecegiz, y.kasayı kullanabilmek icin tesbit yaptırılması, mali hafızanın degismesine gerek olmadıgı, sadece kayıtlı mükellef bilgilerinin degistirilip y. kasa levhası alındıktan sonra kullanılabilecegi iç genelgede yazıyor. Yazar kasayla ilgili bu degisikligin yapılması icin nasıl bir yol izlenmelidir ?

Ynt: Ölüm Halinde İşe Devam Eden Mirascının Y. Kasa İşlemleri

sayın demiral bu yazıyı okudum, uygulamada ne sekilde hareket etmek gerektigini, nelere dikkat edilmesi gerektigini soruyorum

öncellikle ilgili vergi dairesine yoklamaya çıkarılması için müracaatt edin.ölüm tarıhı itibarıyle en son çıkarılan z raporu elinizde bulunsun ilgili memur ona bakarak yoklamayı tutacak ondan sonra yazar kasa servisinie gidip gerekli işlemleri yaptırın.kolay gelsin ...

Cevaplar icin tesekkürler

Devam eden mirascı adına yoklama tutulup yazar kasadada gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra murisin fatura ve defterlerini yıl sonuna kadar kullanmaya devam edebiliyoruz degilmi ? yoksa mirascı üzerine acılıs yapıldıktan sonra kendi adına fatura ve defter yaptırılmasımı gerekiyor ?

kullananılabiliyor ama ben yeni defter tasdığı yaptırmıştım .kullanabilirsiniz sorun yok..

Tesekkürler Zeynep hanım

FATİH PESEN ' Alıntı:
Cevaplar icin tesekkürler

Devam eden mirascı adına yoklama tutulup yazar kasadada gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra murisin fatura ve defterlerini yıl sonuna kadar kullanmaya devam edebiliyoruz degilmi ? yoksa mirascı üzerine acılıs yapıldıktan sonra kendi adına fatura ve defter yaptırılmasımı gerekiyor ?
Mirasçıların vergisel yükümlülükleri bütününü bağlar. Varislerden sadece biri işletmeyi sürdürecek ise devir hükümleri uygulanır.

peki arkadaşlar bir mükellefm vefat etti ve miraşcıları mirasını reddetdi. mükellefin ölüm bildirimi ve diğer yasal işlemleri nasıl olucak yasada mirasçıları bildirir diyor. yani devlet resen mi kapatıcak ölüm tarihi itibariyle borcu varsa ölenin mallarına el mi koyacak ortada ölen bir müekllefin ölüm tarihine kadar devam eden nakliye faaliyetinden dolayı müekllefiyetliği maliyeye borçları kamyoınu kooperatif sıra hakkı mal varlığı felan var ama mirasşıcı yok ölüm tarihi itibariyle 3-4 ay kadarda mahkeme sonuçlansın diye beyannamelerid everildi ssk dosyası var çalışan bir şöför var. bu durumda yasal olarak ne yapmamaız gerekiyor imin bildirmesi gerekiyor takıldım kaldım yardımcı olmanız dileği ile

Durumu anlatan bir dilekce yazın evrakları vergi dairesine teslim edin, ölen kisi yerine mirascı da olmadan beyannameleri nasıl verdiniz ?_