Ölüm Halinde Ortak Hesabın Veraset Beyanı Nasıl Yapılır ?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Ölüm halinde ortak hesabın veraset beyanı nasıl yapılır ?

1998 yılında 4 ortak (babam, annem, kardeşim ve ben) banka hesabı açtık. Babam 2005 Haziran ayında vefat etti. Ben bildirimde bulunmadım. Veraset belgesini çıkardık, bu zamana kadar hesabımı kullandım. 2009 Eylül ayı itibarı ile hesabın dörtte birine bloke koydular. Şimdi benden vergi ilişiksiz belgesi istiyorlar. Vergi yazısı ölüm anındaki değer üzerinden mi olmalı, yoksa 2009'daki değer üzerinden mi olmalı? Bir de bankaların adres teyit belgesi olmayan hesaba bloke koyma hakkı var mı? Y.T.

Ortak hesaplarda ortaklık payları belirtilmemişse, her ortağın payı hesap tutarı ortak sayısına bölünerek hesaplanır. Hesap dört ortaklı olduğuna ve ortakların payları ayrıca belirtilmediğine göre her ortağın dörtte bir payı var demektir. Söz konusu banka hesabının babanızın vefat tarihindeki tutarının dörtte biri de babanızın payı olup, mirasçılar tarafından veraset ve intikal vergisi beyannamesi ile beyan edilmesi gerekiyordu. Dolayısıyla beyan edeceğiniz tutar, 2009 yılındaki değil, vefat tarihindeki tutarın dörtte biri olacak.

Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) tarafından hazırlanan ''Suç Gelirlerinin Aklanmasının ve Terörün Finansmanının Önlenmesine Dair Tedbirler Hakkında Yönetmelik''teki kimlik tespitiyle ilgili düzenleme uyarınca bankalar sürekli iş ilişkisi içinde kimlik tespiti yapamadığı ve iş ilişkisinin amacı hakkında yeterli bilgi edinemediği durumlarda iş ilişkisi tesis edemeyecek ve kendilerinden talep edilen işlemi gerçekleştiremeyecek. Kimlik ve adres teyidinin ardından da istenen işlemler gerçekleştirilecek.

Metin Taş-Sezgin Özcan
Akşam/08.09.2009

Ynt: Ölüm Halinde Ortak Hesabın Veraset Beyanı Nasıl Yapılır ?

Makale! :mad: