Özel Maliyetler Hakkında

merhaba arkadaşlar son dönemler de dekor tamirat ve vitrin süslemeleri yüksek rakamlar tutmakta ama bunlar 6 ay veya 1 yıl içerisinde sökülüp yerine yenileri yapılmakta bu yapılan masrafları özel maliyete alıp amortisman mı ayırmak lazım yoksa direk gider hesaplarına almak mı lazım mağazacılık sektöründe çok karşılaşılan bir durum

Sayın ALPERENK,

Amortismana tabi iktisadi kıymet veya Özel maliyet olabilmesi için iki şartın ortak gerçekleşmesi gerekir;
1. Her yıl tanımlanan tutarın üzerinde olması,
2. Beklenen faydalı ömrün 1 yıldan fazla olması.

Bu iki şart bir arada meydana gelmezse ATİK kavramı meydana gelmez. Doğrudan gider yazılır.

Sayın ALPERENK,

Amortismana tabi iktisadi kıymet veya Özel maliyet olabilmesi için iki şartın ortak gerçekleşmesi gerekir;
1. Her yıl tanımlanan tutarın üzerinde olması,
2. Beklenen faydalı ömrün 1 yıldan fazla olması.

Bu iki şart bir arada meydana gelmezse ATİK kavramı meydana gelmez. Doğrudan gider yazılır.

Kevork Bey size kısmen katılamıyorum. Neyin özel maliyet olduğu VUK md.272'de tarif edilmiştir. Buna göre 2 şart vardır ama sizin belirttiğiniz iki şarttan farklı iki şart.

1-Taşınmazın kira ile tutulmuş olması.

2-Yapılan giderin normal bakım ve onarım gideri dışında iktisadi kıymetini devamlı olarak artırması.

Diğer taraftan;

1- Özel Maliyetler ATİK değildir, zira VUK md.313'e göre İşletmede bir yıldan fazla kullanılan ve yıpranmaya, aşınmaya veya kıymetten düşmeye maruz bulunan 269'uncu maddeye göre değerlenen iktisadi kıymetler ile alet, edavat, mefruşat, demirbaş ve sinema filmleri amortisman mevzuuana girer.

2-Özel maliyetler madde 313'te sayılmadığı için bunların itfasında da ilgili madde olan 327'ye gitmek gerekir.

3-327'nci maddede bir yıldan fazla kullanma şartı yoktur. İtfa süresi de kira süresine göre belirlenir. Dolayısı ile özel maliyet bedeli yapılan taşınmaz 6 aylığına bile kiralanmış olsa yine 264 hesapta aktifleştirip, kira süresine göre %100 oranında itfa edilmesi gerekir. Belki matrah değişmez ama mali tablolar değişir.

3- 800 TL'lik amortsiman sınırı yalnızca alet, edevat, mefruşat ve demirbaşlar için geçerlidir. Örneğin 750 TL'ye bir motorlu taşıt olan ufak bir motosiklet alarak doğrudan gider yazmak mümkün değildir.

Koray bey merhaba,

Özel maliyet konusunda haklısınız, ben sorunun hiç konuyla ilgisi olmadığı için detayına girmemiştim. Aslında özel maliyet için "Mütemmim cüz / ömür uzatma / değer katma" kavramlarından başlayıp gidecektim baktım uzun olacak, karışacak vazgeçtim.

Sadece yazdığınız 3. maddeye katılmayacağım mazur görün. Bahsettiğim iki şart asgari şarttır. Ama siz ben öyle istiyorum dersiniz itirazım yok yasal engel de. Tabi aslında verdiğiniz örnek de çok özel. Motorlu taşıta dahi gerek yok aynı şartlar o zaman bisiklet için de geçerli olabilir. Akü ile çalışan yeni engelli koltuklarında da. Ben yine de giderden yanayım.

Merhaba

Arkadaşlar mükellef kurum, bir rent a car firmasından 01.01.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyle 2 yıllığına 5 adet araç kiralama yaptı.
Kiralık araçlardan bir araca motor yenilemesi yaptılar. Bu motorun değeri 264 nolu hesaba girer mi?

Değerini artırmıyor çalışmasına devam etmesini sağlıyor bence gider ama yanlış da olabilir

Merhaba

Arkadaşlar mükellef kurum, bir rent a car firmasından 01.01.2014 tarihinden itibaren geçerli olmak kaydıyle 2 yıllığına 5 adet araç kiralama yaptı.
Kiralık araçlardan bir araca motor yenilemesi yaptılar. Bu motorun değeri 264 nolu hesaba girer mi?

Sayın Ayşe Gültekin,

Motor yenilemesini yapan da sanırım kiraya veren şirkettir bu nedenle kiralayanla ilgili bir durum olmaması gerekir. Diğer husus ise siz zaten aracı kiraladığınız için araç ATİK olarak kayıtlı değildir. Bir başka ayrıntı var ancak bunun için motor yenileme bedelinin tarafınızdan üstlenip üstlenilmediğini üstlenildiyse kiraya veren şirkete yansıtılıp yansıtılmayacağını da söylemeniz gerekir.

Muhtemelen, kiralanan araç dan motor değişimi yapılması ile ilgili gider usulsüz bir kullanımdan kaynaklanmış olabilir.
Bu nedenle ödemeyi kiralayan yapmış olabilir.
Bu sebeple yapılan gider kayıtlara alınabilir mi acaba?

Muhtemelen, kiralanan araç dan motor değişimi yapılması ile ilgili gider usulsüz bir kullanımdan kaynaklanmış olabilir.
Bu nedenle ödemeyi kiralayan yapmış olabilir.
Bu sebeple yapılan gider kayıtlara alınabilir mi acaba?

Sayın prisoner,

Sanmam. Motor tadilini gerektirecek kadar "usulsüz" buna kullanıcı hatası diyelim oluşması zor. Kaldıki oto kiralama şirketleri kasko yapılmasını zorunlu kılarlar varsa dahi böyle bir hasar kaskodan karşılanır. Rücu edilecek bir durum varsa dahi bunun yorumu da başkadır. Tabi bu yazdıklarım genelleme. Asıl sorunun cevabı bu satırlar içinde var/yok bilemem.

Merhaba

Sayın Ayşe Gültekin,

Her zaman dediğim gibi soruları ve yorumları kanun maddeleri ile temkin ederek ve destekleyerek yorum yapmak gerekir.

Şimdi kanun maddelerini birlikte irdeleyelim,

VUK Madde 327 ne diyor ?

Gayrimenkullerin, elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının ve gemilerin iktisadî kıymetlerini artıran ve 272 nci maddede yazılı özel maliyet bedelleri, kira veya işletme hakkı süresine göre eşit yüzdelerle itfa edilir. Kira veya işletme hakkı süresi dolmadan, kiralanan veya işletme hakkı alınan şeyin boşaltılması veya işletme hakkının herhangi bir sebepten sona ermesi halinde henüz itfa edilmemiş olan giderler, boşaltma veya hakkın sona erdiği yılda bir defada gider yazılır.

Şimdi ise VUK Madde 272 ne diyor ?

Normal bakım, tamir ve temizleme giderleri dışında, gayrimenkulü veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarını genişletmek veya iktisadi kıymetini devamlı olarak artırmak maksadıyla yapılan giderler, gayrimenkulün veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının maliyet bedeline eklenir.
(Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.) Gayrimenkuller kira ile tutulmuş ise veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının işletme hakkı verilmiş ise, kiracı veya işletme hakkına sahip tüzel kişi tarafından yapılan bir ve ikinci fıkralardaki giderler bunların özel maliyet bedeli olarak ayrıca değerlenir. Kiracının veya işletme hakkına sahip tüzel kişinin faaliyetini icra için vücuda getirdiği tesisata ait giderler de bu hükümdedir.
Gayrimenkuller veya elektrik üretim ve dağıtım varlıkları için yapılan giderler hem tamir, hem de kıymet artırma giderlerinden terekküp ettiği takdirde, mükellef bu giderlerden maliyet bedeline eklenecek kısmı ayrı göstermek mecburiyetindedir.

Kanun maddelerinde açık ve net bir anlatım ile aracın motor aksamına yapılan müdahale (yenileme) kira süresi sonunda sökülemeyen bir parça olmasında dolayı özel maliyet hesabına aktarılması gerekir.

İyi Günler.

Merhaba

Sayın Gültekin,

264 nolu hesabın işleyişi ve yorumu aslında taşınmaz mallar ile ilgilidir. Yani bir gayrimenkulü kiralayıp değerini artırıcı bir işlem gerçekleşmişse bunu özel maliyet olarak kayıtlara almamız gerekir.
Ancak sizin olayınızdaki gibi araç kiralaması yada bir başka taşınır mal kiralaması gibi durumlarda 264 devreye girmez kanaatimce. Alınan araçlar için kiralama boyunca yapılan masraflar da gider niteliği taşır.
Kısacası 264 nolu hesap taşınmaz gayrimenkul kiralamalarında geçerlidir.

Sayın Gültekin,

264 nolu hesabın işleyişi ve yorumu aslında taşınmaz mallar ile ilgilidir. Yani bir gayrimenkulü kiralayıp değerini artırıcı bir işlem gerçekleşmişse bunu özel maliyet olarak kayıtlara almamız gerekir.
Ancak sizin olayınızdaki gibi araç kiralaması yada bir başka taşınır mal kiralaması gibi durumlarda 264 devreye girmez kanaatimce. Alınan araçlar için kiralama boyunca yapılan masraflar da gider niteliği taşır.
Kısacası 264 nolu hesap taşınmaz gayrimenkul kiralamalarında geçerlidir.

Sayın melis_inceturk,

264 no lu hesabı sadece taşınmaz gayrimenkul kiralamalarınde geçerli değildir,olaya TDHP yönünün yanında VUK yönü ile bakmakta gerekir,yukarıda mesajımda göreceğiniz gibi,

VUK Madde 272

bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.

Gördünüz gibi özel maliyet hesabına eklenmesi gereken işlemler arasında VUK Madde 272' de belirtilen motorlu kara aracı için yapılan yenileme işleminin özel maliyet hesabına ekleneceği açıkca belirtilmiş. Dolayısı ile yapılan işlemde '264' hesabın kullanılması uygundur.

(Lütfen kanun maddelerini yorumlayarak yorum yapılmasını rica ederim.)

Muhasebe uygulamaları başlı başına TDHP ile bitirilemez yanında mevzuatında olması şarttır. Hiçbir muhasebe işlemi mevzuattan ayrı olarak haereket edemez.

İyi Günler.

Sayın demiral,

tabiki bende kanun maddelerine göre yorum yapılmasından yanayım Bu konuda hemfikirim. Ama yinede Taşınır kiralamalarda 264 nolu hesap kullanılmaması daha iyi diye düşünüyorum

Son düzenleme:
Sayın demiral,

tabiki bende kanun maddelerine göre yorum yapılmasından yanayım Bu konuda hemfikirim. Ama yinede Taşınır kiralamalarda 264 nolu hesap kullanılmaması daha iyi diye düşünüyorum

Sayın melis_inceturk,

'264'hesabın sadece taşınır kiralamada kullanılması gerektiğini belirtmişsiniz. Oysa '264' hesabın motorlu kara nakil vasıtalarının motor yenilemesinde kullanılması gerektiğini VUK madde 272 ile sabitledim. Siz sadece taşınır kiralamada kullanılacağını belirtmişsiniz bu durumda dayanağınızı belirtmenizi istiyorum.

İyi Günler.

Selamlar
Bende Melis gibi düşünmekteyim.Bu araç için yenilenen motor 264 hesabına alınmamalıdır.Sevgili Demiral'ın belirttiği VUK272 de geçen (Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.) hükmü parantez içi hükümdür ve görüşüme göre de bu hükümde adı geçen bir yenileme özel maliyet bedeli olarak değil,direk maliyet bedeline intikal ettirilmelidir.
Tabi burada karışıklığı bana göre şu doğurmuştur.Burada parantez içinde adı geçen bir yenileme işlemini,kiralayan mı yoksa kiraya veren mi yapmalıdır."Maliyet bedeline eklenmeli" dendiğine göre ve asıl maliyet kaydının de "kiraya veren" kayıtlarında olduğunu düşündüğümüzde aslında bu masrafı yapanın kiralayanın değil,kiraya verenin yapması gerekir.Eğer kiralayan masrafı üstlenmişse,kendisi bunu olağandışı giderinde göstermeli ve aynı bedeli kiralayan firmaya fatura keserek yansıtmalıdır.Kiraya veren de bu bedeli maliyet bedeline intikal ettirmelidir.Veya da bu masrafı kiralayan özel maliyetlerde göstermeli,kiraya verene fatura ettiğinde özel maliyetlerden düşüm yapmalıdır.Yani bir şekilde bu harcamanın kiraya veren kayıtlarına intikal ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar

Son düzenleme:
Selamlar
Bende Melis gibi düşünmekteyim.Bu araç için yenilenen motor 264 hesabına alınmamalıdır.Sevgili Demiral'ın belirttiği VUK272 de geçen (Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.) hükmü parantez içi hükümdür ve görüşüme göre de bu hükümde adı geçen bir yenileme özel maliyet bedeli olarak değil,direk maliyet bedeline intikal ettirilmelidir.
Tabi burada karışıklığı bana göre şu doğurmuştur.Burada parantez içinde adı geçen bir yenileme işlemini,kiralayan mı yoksa kiraya veren mi yapmalıdır."Maliyet bedeline eklenmeli" dendiğine göre ve asıl maliyet kaydının de "kiraya veren" kayıtlarında olduğunu düşündüğümüzde aslında bu masrafı yapanın kiralayanın değil,kiraya verenin yapması gerekir.Eğer kiralayan masrafı üstlenmişse,kendisi bunu olağandışı giderinde göstermeli ve aynı bedeli kiralayan firmaya fatura keserek yansıtmalıdır.Kiraya veren de bu bedeli maliyet bedeline intikal ettirmelidir.Veya da bu masrafı kiralayan özel maliyetlerde göstermeli,kiraya verene fatura ettiğinde özel maliyetlerden düşüm yapmalıdır.Yani bir şekilde bu harcamanın kiraya veren kayıtlarına intikal ettirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Saygılar

Sayın H.Tahsin Kurt,

Yanılıyorsunuz, size şöyle örnek vermek istiyorum daha iyi anlaşılması için, (burada VUK madde 272 parantez içerisinde yazılması bu kanunu yok sayamazsınız eğer ki kendi yorumunuzu katarsanız vergi usul kanununa aykırı işlem yapmış sayılırsınız)

Araç kiralık fakat motor yenilemesi için kullanılan malzemeler (motorun yenilemesinde kullanılan yedek parçalar) kiracıya ait çünkü tüm işlemleri kiracı yaptırmış ve faturasınıda kendi şirketi,unvanı adına almış kira süresi sonunda kiralık aracın üzerinde bulunan yenileme yapılan motoru söküp teslim edemeyeceğine göre bu durumda özel maliyet kapsamına girmektedir.Amortisman oranınıda VUK madde 327 ye göre eşit yüzdelerde olması gerekir.

İyi Günler.

Sevgili Demiral ben kendi düşüncemi yazdım,sizde yazdınız.Karar soru sahibinindir.
İyi çalışmalar..

Sayın H.Tahsin Kurt,

Burada bir düzeltme yapmak istiyorum. Ben kendi düşüncemi yazmadım,VUK yönü ile ve dayanağı ile olması gereken uygulamayı yazdım. Sizde diğer yorumlarını yazan Sayın üyelereden bir kez daha rica ediyorum. '264' Özel Maliyet Hesabına neden alınmaması gerektiğini Kanun maddeleri ile dayanağı ile yazarsanız bizde öğrenmiş oluruz.

Sabırsızlıkla bekliyorum.

İyi Günler.

Sevgili Demiral,bakınız güzel kardeşim.
1- Hiç kimseyi ikna etmek zorunda değilim..
2- Sabırsızlıkla bekliyorum ne demek,yazmasak dövecek misiniz? :)
Lütfen üsluba biraz daha dikkat edelim.
3- Bana göre,evet dayanak sunmuşsunuz ama yanlış sonuca gitmişsiniz.13 numaralı yorumunuzdan aynen alıntıdır.
"VUK Madde 272

bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.

Gördünüz gibi özel maliyet hesabına eklenmesi gereken işlemler arasında VUK Madde 272' de belirtilen motorlu kara aracı için yapılan yenileme işleminin özel maliyet hesabına ekleneceği açıkca belirtilmiş. Dolayısı ile yapılan işlemde '264' hesabın kullanılması uygundur.

(Lütfen kanun maddelerini yorumlayarak yorum yapılmasını rica ederim.)
"

Siz yukarıdaki koyu işaretli yazıdan özel maliyete atılması gerektiği kanaatine vardınız.Sizin de yaptığınız sadece kanaat yürütmedir.Bu parantez içi hüküm buraya neden konmuştur ona bakmak lazım..
A- Bu harcamalarda özel maliyettir anlamında mı? yoksa
B- Bu harcamalar özel maliyet kapsamı dışındadır.. anlamında mı
Siz A'yı tercih ettiniz ben B'yi..

Bakınız netice de burada kimin haklı olup olmadığı önemli değildir.Fakat "ben dayanakla konuşuyorum" dediğiniz yazı da bile bana göre yorum katıyorsunuz.Çünkü belirtilen hüküm her iki anlamda da algılanabilir.
Yanlış yorum yapıyorda olabilirim,fakat benim görüşüm bu yöndedir.

Saygılarımla