Özel Maliyetler Hakkında

Peki ben anlayamadım şimdi . Özel maliyet olmaz diyen arkadaşlar ne diyorlar?. Maliyet mi olucak, yoksa gider mi yazılacak?

Sayın nguroy,

Özel Maliyet olmadığını savunan forum üyeleri yanlışlıklarını gösterdiğimiz halde halen ısrarlarını sürdürüyorlar doğru yazdıklarımızı maalesef göremiyorlar.Tabii burası bir forum sayfası ve insanlar yorumlarını yapacaklar ama doğru ama yanlış. Şuda bir gerçek meslek mensubu olmak demek her şeyi doğru bileceği anlamına gelmemektedir bunu forum üyelerinin bir yere not almalarını isterim biraz öz eleştiri yapmakta gerekir,tabii bunu kabullenip sahiplenirler ise.

Yazacak çok şey var fakat burada kimseyi kırmakta istemem.

İyi Günler.

Selamlar
Bende Melis gibi düşünmekteyim.Bu araç için yenilenen motor 264 hesabına alınmamalıdır.Sevgili Demiral'ın belirttiği VUK272 de geçen (Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.) hükmü parantez içi hükümdür ve görüşüme göre de bu hükümde adı geçen bir yenileme özel maliyet bedeli olarak değil,direk maliyet bedeline intikal ettirilmelidir.

Saygılar

Sayın SMMM Tahsin Kurt,

VUK madde 272'de yazılı parantez içerisinde belirtilen kanun içeriğine atıfta bulunarak parantez içi hükmü olduğunu dile getirmişsiniz ve parantez içi hükmüne kendinizce yorum bağlamışsınız o zaman öncelikle parantez içerisinde belirtilen kanun içeriğinin yasanın neden parantez içerisine alındığına bakalım.

Dolaylı anlatım,
Bir eserde,yer alan,yorumların,açıklamaların,tanımların toplamına yada yorumların,açıklamaların ve tanımların konu özüne bağlı kalmak koşulu ile farklı kavram ve uslüp ile alıntılanmasını ifade etmektedir.Dolaylı anlatım yapılırken,paragraf,özel işaret ve tırnak işareti kullanılmaz.

Bu arada dolaylı anlatıma bir örnek vermek gerekir ise imza kısmınızda bulunan yazıyı gösterebiliriz.
Aşağıda imzanızdaki yazı ise metin içerisinde yazıya atıfta bulunmaktadır (Stephen Hawking)

Konumuz mali mevzuat fakat mevzuat içerisinde bulunan işaretlerin nerelerde,nasıl ve neden kullanıldığınıda sanırım belirtmek gerekiyor. :)
İyi Günler.

Bilginin en büyük düşmanı bilgisizlik değil,bildiğini zannetmektir. (Stephen Hawking)

Merhaba,

Aslında tartışmalı ortamlarda araya girmek adetim değildir. Ancak; nedense cevap yazmak istedim :)

Özel maliyet sadece gayrimenkuller için değil, gayrimenkul gibi değerlenen bütün iktisadi kıymetlerde (VUK Md.269) uygulanır. Bu nedenle kiralanan bir bina için yapılan ve özel maliyet bedeli kapsamında olan harcamaların aktifleştirilmesi gerektiği gibi kiralanan bir nakil vasıta veya bir makine için yapılan aynı türdeki harcamalarda (VUK Md.272) özel maliyet bedeli olarak aktifleştirilmesi gerekir.

Gayrimenkuller

Kanun Ad
VERGİ USUL KANUNU
Madde No
269
Kapsam
İktisadi işletmelere dahil bilumum gayrimenkuller maliyet bedelleri ile değerlenir.
Bu kanuna göre, aşağıdaki yazılı kıymetler gayrimenkuller gibi değerlenir:
1. Gayrimenkullerin mütemmim cüzüleri ve teferruatı;
2. Tesisat ve makinalar;
3. Gemiler ve diğer taşıtlar;
4. Gayrimaddi haklar.

Gayrimenkullerde veya Elektrik Üretim ve Dağıtım Varlıklarında Maliyet Bedelinin Artması

Kanun Ad
VERGİ USUL KANUNU
Madde No
272
Kapsam
Normal bakım, tamir ve temizleme giderleri dışında, gayrimenkulü veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarını genişletmek veya iktisadi kıymetini devamlı olarak artırmak maksadıyla yapılan giderler, gayrimenkulün veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının maliyet bedeline eklenir.
(Bir geminin iktisap tarihindeki süratini fazlalaştırmak, yolcu ve eşya yükleme ve barındırma tertibatını genişletmek veya değiştirmek suretiyle iktisadi kıymetini devamlı olarak artıran giderlerle bir motorlu kara nakil vasıtasının kasa veya motorunun yenisi ile değiştirilmesi veya alımında mevcut olmayan yeni bir tertibatın eklenmesi için yapılan giderler maliyet bedeline eklenmesi gereken giderlerdendir.)
Gayrimenkuller kira ile tutulmuş ise veya elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının işletme hakkı verilmiş ise, kiracı veya işletme hakkına sahip tüzel kişi tarafından yapılan bir ve ikinci fıkralardaki giderler bunların özel maliyet bedeli olarak ayrıca değerlenir. Kiracının veya işletme hakkına sahip tüzel kişinin faaliyetini icra için vücuda getirdiği tesisata ait giderler de bu hükümdedir.
Gayrimenkuller veya elektrik üretim ve dağıtım varlıkları için yapılan giderler hem tamir, hem de kıymet artırma giderlerinden terekküp ettiği takdirde, mükellef bu giderlerden maliyet bedeline eklenecek kısmı ayrı göstermek mecburiyetindedir.

Özel Maliyet Bedellerinin İtfası

Kanun Ad
VERGİ USUL KANUNU
Madde No
327
Kapsam
(5398 sayılı Kanunun 24'üncü maddesiyle değişen madde Yürürlük; 21.07.2005) Gayrimenkullerin, elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının ve gemilerin iktisadî kıymetlerini artıran ve 272 nci maddede yazılı özel maliyet bedelleri, kira veya işletme hakkı süresine göre eşit yüzdelerle itfa edilir. Kira veya işletme hakkı süresi dolmadan, kiralanan veya işletme hakkı alınan şeyin boşaltılması veya işletme hakkının herhangi bir sebepten sona ermesi halinde henüz itfa edilmemiş olan giderler, boşaltma veya hakkın sona erdiği yılda bir defada gider yazılır.

Şuan mesleki açıdan sevinçliyim, doğruları bilen kişilerin olduğunu görmek beni mutlu ediyor.

İyi günler.

:alkış::alkış::alkış:
bravooo mutluyuz sevinçliyiz..

getirin doğruluk madalyalarını lütfen.. gerçekten bravo inanılmaz bir sevinç bu..

:alkış::alkış::alkış:
bravooo mutluyuz sevinçliyiz..

getirin doğruluk madalyalarını lütfen.. gerçekten bravo inanılmaz bir sevinç bu..

Sayın SMMM Ayfer BALOĞLU,

Tepkinizi bu kadar abartılı olarak neden gösterdiğinizi hiç anlam veremedim. Mesleki bilgilerin paylaşıldığı platform'da forum üyelerinin sorularına gerekli doğrulukta cevaplar verilmesi gerektiğini savunuyorum. Forum'da sorular sorular ve sorular üzerinde forum üyeleri yorumlarını yaparlar,dayanaklı olarak açıklamalarını yaparlar yada sorulan sorunun cevabında mutabık kalınmaz ve soru soru ile kapanır gider. İlgili soruda detaylı açıklamalar yapıldığı halde aksine yorumlar olduğu için sorunun cevabı soru sahibi ve diğer forum üyeleri için cevaplanamayan bir soru olarak kalmıştı. Diğer taraftan geçmiş soruları konteol ederken farkettim cevabı henüz netleşmemiş soruyu tekrar gündeme getirdim ve sorunun cevabının netliğe kavuştuğuna inanıyorum. İnanıyorum diyorum sebebi ise ilgili sorunun olması gereken cevabı bu yöndedir aksine daireye özelge vermiş olunsa dahi alınacak cevap değişmeyecektir. Forum üyeleri tabiiki yorum yapar/lar fakat tek doğru vardır. Şimdi sorunun cevabını netleştirdiğimiz için forum üyelerinin kafalarında bir sorun kalmadığı ve doğruyu açıkladığımız için tabiiki çok mutluyum.

Benim forumda bulunma sebebim hiçbir menfaat gözetmeksizin elimden geldiğince doğrular doğrultusunda forum üyelerine yardımcı olmaktır,aslında forum üyelerinin inanıyorum tüm gayesi bu yöndedir aksini düşünmek istemiyorum zaten öyle bir şey söz konusu bile değil.

Mesleği icra eden meslek mensubları herşeyi dört dörtlük bilemezler, sonuçta herkesin eksik bir yönü vardır.
Soru sorulmuş fakat meslek mensubları doğru analiz edememiş ve soruya doğru cevabı verememiş olabilir,bu gayet doğaldır olabilir fakat doğrusu gösterilip bu şekilde olması gerekiyor diye belirtiğindede karşı tarafa saygı göstermek gerekir diye düşünüyorum.

Sizin son yorumunuzdaki tepkiye ise anlam veremedim aslında forum üyeleri sorunun cevabını aldıklarını inanarak teşekkür ediyorum.

Evet mutluyum böylesine çelişki bir sorunun cevabını doğru olarak forum üyelerine ulaştırdığımız için.

Arkadaşlar niye bu konuyu namus meselesi haline getirip ısrarla ısıtıp ısıtıp asker yemeği gibi önümüze koyuyosunuz.
Ben hala özel maliyet olmaması gerektiği görüşündeyim.Sizde farklı görüştesiniz,oldu bitti,benim için konu kapandı.Çok zorlamanın alemi nedir? Neyi kanıtlama amacındasınız onu anlayamadım.
Birde bir sorunun cevabına (kendinizce) ulaşmak,sizi neden bu kadar mutlu eder.Çok mu komplekslisiniz,yoksa Amerika'yı yeniden mi keşfettik.Niye bu kadar uzattınız ki bu konuyu..
Ben " yav he" deyip geçiyorum.Siz tartışmaya devam edebilirsiniz.

Sayın SMMM Tahsin Kurt,

Biz doğruyu gosteriyoruz siz ısrarla aksini yorumluyorsunuz,ben sizin yanlis yorumunuza suan hayretler içerisinde okuyorum.Acaba kompleksli olan sizmisiniz doğruyu kabul edememek gibi bir durumunuzmu var.Doğru olanı forum uyelerinin gormesi cabasindayim.Evet Amerikayi yeniden keşfettik çünkü konuyu sizin gibi yanlış bilenler varmış doğrusunu gosteriyoruz hala kabullenemiyorsunuz. Kanun maddeleri ile gosterildigi halde sanırım yanlış yorumunuza karşı doğruyu kabul ederseniz forumda sizin için negatif düşünce olacaginimi dusunuyorsunuz,eğer öyle ise merak etmeyin kimse düşünmez bu forumda kimler yorumlarini duzeltmediki.

Bu arada bu konuya ait yüz tane ozelge talep etseniz inanın sonucu değişmeyecektir.

Arkadaşlar niye bu konuyu namus meselesi haline getirip ısrarla ısıtıp ısıtıp asker yemeği gibi önümüze koyuyosunuz.
Ben hala özel maliyet olmaması gerektiği görüşündeyim.Sizde farklı görüştesiniz,oldu bitti,benim için konu kapandı.Çok zorlamanın alemi nedir? Neyi kanıtlama amacındasınız onu anlayamadım.
Birde bir sorunun cevabına (kendinizce) ulaşmak,sizi neden bu kadar mutlu eder.Çok mu komplekslisiniz,yoksa Amerika'yı yeniden mi keşfettik.Niye bu kadar uzattınız ki bu konuyu..
Ben " yav he" deyip geçiyorum.Siz tartışmaya devam edebilirsiniz.

Sayın KURT,

1- Çoğul eki kullanarak yazınıza başladığınız ve sorulan soruya en son cevap veren kişinin de ben olmam sebebi ile, "yav he" deyip geçiştirmeyerek cevap hakkım doğduğu için hakkımı kullanmak istiyorum.

2- Cevabınız sadece Sayın demiral'a ise; cevabınızı alıntı olarak yapmanız veya cevap verdiğiniz kişinin ismini kullanmanız gerektiğini bir Forum Müdavini ne hatırlatmama gerek yok herhalde!

namus
a. Bir toplum içinde ahlak kurallarına karşı beslenen bağlılık.
b. Dürüstlük, doğruluk
mesele
a. Sorun
b. Problem.

3- Siz "namus meselesi" derken neyi kastettiniz anlayamadım! Namus kelimesinin (a) açıklamasını mı yoksa (b) açıklamasını mı? Ben (a) şıkkının konumuzla alakası olmadığı için (b) şıkkını ele almak istiyorum.

Dürüstlük/doğruluk olarak konuyu ele aldığımızda, verilen cevapların doğruluğu (yasal dayanak olmadığı sürece) kişiden kişiye yorum farkından dolayı farklılık gösterebilir. Zaten vergi yasalarımız buna müsait durumumdadır. Forum bir medeni bir tartışma ortamıdır. Bu unutulmamalıdır.

4- "neyi kanıtlamak amacındasınız ?" Sorulan soruya, yasal mevzuat çerçevesinde cevap verip forum üyelerini ve misafirleri bilgilendirmekten başa amacımız ne olabilir ki! Bunun vermiş olduğu haz ve mutluluk tartışılır mı? Yaşımız 50 olmuş ve Elhamdülillah iyi bir konumdayım ve mesleğimiz de uzatmaları oynuyoruz.

5- Aslında bu soruya cevap vermemin tek nedeni (cevap 43) VUK'nun 269. maddesinin dikkate alınması idi. Siz farklı görüşte olabilirsiniz buna saygı duyarım. Ancak karşımdaki kişi/kişilere asla hakaret etmem!

6- Bu konu ile ilgili son cevabımdır.

Diğer forum üylerine vermiş olduğum rahatsızlıktan ötürü özür dilerim.

Son düzenleme:
Kuyuya bir taşta ben atayım. Birçoğumuzun atladığı husus özel maliyet giderlerinin, mal sahibi açısından gayrı menkul sermaye iradı olduğudur. Kiralanan gayrimenkulün / aracın kira süresinin bitipte mal sahibine teslim edildiği yılda mal sahibi gmsi elde etmiş sayılır.

Kuyuya bir taşta ben atayım. Birçoğumuzun atladığı husus özel maliyet giderlerinin, mal sahibi açısından gayrı menkul sermaye iradı olduğudur. Kiralanan gayrimenkulün / aracın kira süresinin bitipte mal sahibine teslim edildiği yılda mal sahibi gmsi elde etmiş sayılır.

Tabi bu durum sözleşmede belirtilmiş, ve kalanlar bir ekonomik değer ifade ediyorsa;

Belki de sıfırlanmış bir değerdir hatta yapılanların sökülmesi için ek harcama gerekebilir. .

Sayın Arkadaşlar,

Son cevap yada tartışmalarda görülüyor ki soru unutulmuş. Mesele sadece özel maliyet tartışmasına dönmüş. Sayın Demiral meselenin doğrusunun bulunduğunu söylüyor. Bazı arkadaşlarımız da değil. İlk sorulan soru için bende Özel Maliyet olmadığı kanısındayım. VUK Değerleme maddelerinden yola çıkmak bu soruya doğru cevap getirmez. Bence bu başlıkta konuya yorum yapmaktan artık vazgeçsek sanki daha doğru olacak.

Sayın Arkadaşlar,

VUK Değerleme maddelerinden yola çıkmak bu soruya doğru cevap getirmez.

Sayın Kevork Simkeşyan,

Yukarıdaki mesajınızdan alıntı yaptığım kısım için konuşuyorum,sanırım şaka yapmak istediniz.

VUK değerleme maddelerini görmezden gelerek.Daireye özelge talep edilse,tanıdığınız vergi inceleme memuru var ise sorsanız kime sorarsanız sorun cevabı değişmeyecektir bu kadar açık ve net söylüyorum.

İyi Günler.

Sayın Demiral,

Benim yazdığım toplam metnin bir kısmını alarak cevap yazarsanız siz de yanılırsınız bu başlığı okuyanlar da. Kaldıki "..bu soruya cevap getirmez..." dedim. Hatırlatayım isterseniz ben çözüm olarak 2 yıllık kiralama süresi olan bu soruda sonunda alımın sadece opsiyon olarak sunulduğu bir sözleşmeye göre 180/280 bölünümünün kullanılmasının daha uygun olduğunu söylemiştim. Özel maliyet demek mümkün değil.

Sayın Kevork Simkeşyan,

Bu sizin yorumunuz. Ben de artık bu ile ilgili bir yorum yapmayacağım. İlerleyen dönemlerde mali iradede böyle bir örnek çıkarda paylaşırım aksine olmayacak çünkü burada kimseyi inandırmam,her neyse ben yinede son kararı okuyan forum üyelerine bırakıyorum.

İyi Günler.

Sn. Kevork Simkeşyan ve Sn.Tahsin Kurt'a sonuna kadar katılıyorum.

Sevgili Atatürk'ün çok sevdiğim bir sözü vardır.
Ulu Önder diyorki, " Kış görmemiş yılana, Rabbim güneş göstermesin."
Çok güzel söylemiş.

saygılar