Personel Çıkışı

Merhabalar,
Istanbul/Besiktas şubemizde girisini yaptigimiz personelin deneme suresi icinde cikisi yapilmistir.Buraya kadar hic bir sorun yoktur yalniz bugun cikislari kontrol ettigimizde personelin Besiktasda bulunan diger subemizden cikisi yapilmis gozukmektedir.Personel giris ve cikislarini luca adinda bir muhasebe programinda yapmaktayiz sgk ile olan bilgirimleri program uzerinden yapmaktadir.Bu durumda ne yapmaliyiz.

TESEKKURLER.

Her iki şube aynı sgk dosya numarasında mı kayıtlı.E-sgk sistemi tc'den personeli nasıl buldu.Ben şimdi bu kısmı anlayamadım.

Sgk dosya numaralari farkli ama ikiside Beşiktas sgm bağlı. A Şubesinde girisi gozukuyor personelin Cikisi gozukmuyor B Subesinde de girisi gozukmuyor ciksi var.

Bahsettiğiniz olay,hangi ayda oluyor.
yeni mi? 10 günlük süre geçti mi? Aylık bildirge verildi mi?
Çok kapalı sorular soruyorsunuz?

Birde benim anlamadığım şu..Şifreyle sisteme girdiniz,girişi olmayan bir personeli,ekrana nasıl getiripte çıkış yaptırıyor sistem."Böyle bir personel bulunamamıştır" gibi bir uyarı vermiyor mu?
bakınız şimdi bir deneme yaptım.
Gelen uyarı şu:
UYARI : Bu kimlik numarasıyla bu işyerine ait işe giriş bildirgesi bulunamamıştır.Kayıtlarınızı kontrol edin. (Bu durum İşten çıkış yapmanıza engel değildir.)

Bu uyarıya rağmen çıkışmı yaptınız..

Çikis 05.06.2017 tarihinde yapildi.Çikis islemini direk sgk sisteminden yapilmadi .Kullandigimiz program üzerinden yapildi cikis yaparken onay ekrani geliyor programda yalniz herhangi bir uyari vermedi daha oncede boyle bir seyle karsilasmadigimiz icin ilk basta farkedemedik.Merak ettigim dilekce vererek duzeltebilirmiyiz.Sgk da bu konuda nasil bir prosedur işliyor.

Hatalı çıkışı iptal edebilirsiniz.Bildirgeyi ekrana çağırdığınızda sol üste "iptal et" diye bir seçenek göreceksiniz.Nitekim aylık bildirge verilmediği için iptali mümkündür.
Ancak doğru çıkışı yapabilecekmisiniz ondan emin değilim.10 günlük süreyi geçirdiniz.Eğer ssk geriye dönüp yapamazsınız derse, aklıma şöyle bir varyasyon geliyor ama pek sağlıklı olmaz.
Bu kişiyi şayın 14'ünde çıkarırsınız (bugün işlemi yapmalısınız) Ayın 5'inden 13'üne kadar da ne bileyim puantaj veya ücretsiz izinli gibi gösterip prim ödemesi yapmazsınız.5 günlük değilde 6 günlük bir prim ödersiniz.Ama işçi açısından bu,sorun teşkil eder mi onu bilemem,fikir olarak aklınızda bulunsun.

Çıkış ve giriş işlemlerini her zaman direk sgk üzerinden yaparsanız daha sağlıklı olur. Programlar uyarıları göstermiyor çünkü ve yanlışa sevk edebiliyor bazen.

Tahsin bey bir öneri sunmuş. Dediği gibi yapabilirsiniz ancak personel açısından sorun çıkabilir aklınızda bulunsun.

Ya da işi doğru yapın riske girmeyin. Önceki yanlış yerden yaptığınız çıkışı iptal edin. Doğru yerden çıkışını yine 5 haziran tarihine yapın. Asgari ücretin 10 da 1 i ceza çıkıyor. Bunuda 15 gün içinde öderseniz 4 te 1 indirim oluyor. 130 lira civarı ceza ödersiniz yani.

Öncelikle İlgilendiğiniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim.Bu ayın 22 sinde Beşiktaş Sgm Giderek durumu anlattım yapılan yanlış çıkışının düzeltilmesi için dilekçe yazmamı istediler.Herhangi bir cezai bir yaptırımın olmadığını zamanında dilekçeyi verdiğimi kendilerinin bunu düzelteceklerini söylediler.