Rapor Günü - Bordro ve E- Bildirge de Eksik Gün Bildirimi

Merhaba;
Bir personelimiz Şubat ayında 4 günlük bir rapor aldı. Maaşların tahakkukukunu yaparken 4 gün çalışmadığını göz önüne alarak çalışma gününü 26 olarak hesapladım. Bu arada rapor girişini SGK nın sitesinden online olarak bildirdik tabi. Şimdi E- Bildirge vermek istediğim zaman prim ödeme günü 26 olarak görülüyor ve eksik günü Şubat ayınının 28 çekmesinden dolayı 2 gün göstermek zorunda kalıyorum. Haliyle Ek- 10' da da 2 gün olarak göstercem. Rapor 4 gün olduğu için bir sıkıntı ile karşılaşır mıyım ?

şubat 28 çektiğinden 28-4 gün rapor : 24 gün prim göstermeli ve 4 gün eksik gün bildirip sebebine istirahat demeliydiniz.

Cevaplar için teşekkür ederim. Peki buna göre benim bu işçi için 2 gün eksik gün bildiriminde bulunmam sonucunda (hem e- bildirgede hem de ek 10 da) herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ?

Teşekkürler Ayşe Hanım.
Bir sorum daha olacaktı. İşçi rapor parasını SGK dan talep ederse, SGK bizim eksik gün bildirmimiz kadar mı ödeme yapacak yoksa Çalışmadığına dair bildirimde bulunduğumuz rapor günü kadar mı ödeme yapacak?

SGK yazılmış olan raporun gün sayısı -2 formulü üzerinden ödeme yapacaktır.
Örnek: 4 gün toplam rapor süresi 4-2=2 gün ödeme yapacak.

işverenin çalışanına raporluyken fazladan ücret veremez şeklinde bir yasak yok. Siz işgöremezlik bildirimi doğru yaptıysanız eğer 24 yerine 26 günlük ücret ödemeniz herhangi bir sıkıntı yaşatmaz.

Yukarıdaki cevapların hepsi doğru ancak Şubat ayı için yasal süre daha sona ermedi.Bordroyu tekrar hazırlayıp 4 gün eksik gösterip bildirgelerinizide o şekilde verebilirsiniz aslında.

Şubat ayının tamamında çalışmayan bir işçi için SGK aylık hizmet listesinde eksik gün sayısını 28 olarak kabul ediyor. fakat Diğer çalışanların prim ödeme gün sayısı 30. Ek 10 u 30 gün olarak mı yoksa hizmet listesinde yazdığı gibi 28 gün olarak mı göndermem gerekiyor?

Bordro programında, ilgili ay kaç gün ihtiva ederse etsin puantaj gününü 30 gün olarak alıyoruz. Mesela 5 gün raporlu olan biri için bu ay 28 çekiyor 23 gün puantaj yapalım demiyoruz. 25 gün tahakkuk ettriyoruz. Haliyle 28 ve 31 gün ihtiva eden aylarda bu tip sorunlar çıkabiliyor. Böyle olunca benim için durum şu mu oluyor ? - yanlış anlamıssan düzelttin lütfen - : Ben puantajımı yapıyorum. mesela 24 gün puantaj tahakkuk ettirdim. Ebildirgeye aktarınca prim ödeme gün sayısı 24 eksik gün sayısı ise İlgili ay Ocaksa 7, Şubatsa 4, Nisan sa 6 oluyor. Ve ek 10 da bildirmem gereken eksik gün sayısı da bildirgedekiler oluyor.

Ayşe hanım Şubat ayında 4 gün raporlu sgk günü 26 bordrosu şubata göre 24 görünse bile sgk günü 26 eksik günü 4... Nasıl oluyorda 2 gün eksik gün bilrdise sorun olmuyor ?

Eksik Günlerin Bildirilmesine İlişkin Duyurudan

Buna göre, ay içinde eksik çalışması bulunan sigortalıların prim ödeme gün sayıları;
Ay/dönemdeki toplam gün sayısı - Eksik gün sayısı = Prim ödeme gün sayısı
formülü vasıtasıyla belirlenecektir.
Örnek 1: 31 gün çeken ayda 5 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 31-5=26,
Eksik gün sayısı 5 olarak bildirilecektir.
Örnek 2: 31 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 31-1=30 olacağından,
Prim ödeme gün sayısı “30” gün olarak bildirilecek ve eksik gün sayısı girilmeyecektir.
Örnek 3: 30 gün çeken ayda 14 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 30-14=16,
Eksik gün sayısı ise 14 olarak bildirilecektir.
Örnek 4: 30 gün çeken ayda 1 gün raporlu olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 30-1=29,
Eksik gün sayısı ise 1 olarak bildirilecektir.
Örnek 5: 28 gün çeken Şubat ayında 3 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 28-3=25,
Eksik gün sayısı ise 3 olarak bildirilecektir.
İşverenlerimize önemle duyurulur

Sn Emansur ;
Peki Puantaj nasıl yapılacak. Sizin yazmış olduğunuz örnekten yola çıkarsak
"28 gün çeken Şubat ayında 3 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;
Eksik gün sayısı ise 3 olarak bildirilecektir. " diyor. Puantaj yaparken ay 30 gün olarak değerlendiriliyor. Orda puantaj gününü 25 olarak belirlersek işçinin 2 gün kaybı olmayacak mı?

Sn Emansur ;
Peki Puantaj nasıl yapılacak. Sizin yazmış olduğunuz örnekten yola çıkarsak
"28 gün çeken Şubat ayında 3 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;
Eksik gün sayısı ise 3 olarak bildirilecektir. " diyor. Puantaj yaparken ay 30 gün olarak değerlendiriliyor. Orda puantaj gününü 25 olarak belirlersek işçinin 2 gün kaybı olmayacak mı?

Evet kaybı olacak ancak yapacak birşey yok.Şubat ayında uygulama bu şekilde oluyor.

ek olarak evet şubat ayında böyle bir durum söz konusu lakin 31 günden oluşan aylarda da tam tersi oluyor...

Eksik günü puantaja göre belirlememizin bir sakıncası olur mu ? Mesela 28 gün çeken Şubat ayında 3 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;
Prim ödeme gün sayısı 28-3=25, değilde 30-3= 27 gün prim ödeme gün sayısı 1 gün eksik gün bildirimi gibi.